Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Puszka z klonem

Redakcja
Rząd brytyjski zapowiedział, że po wakacyjnej przerwie w parlamencie rozpocznie się dyskusja nad nowelizacją ustawy o eksperymentach medycznych. Nowe prawo ma zezwalać naukowcom na pobieranie z ludzkich embrionów tzw. macierzystych komórek zarodkowych i wykorzystywanie ich w celach terapeutycznych - np. leczeniu nieuleczalnych do tej pory chorób, takich jak choroba Alzheimera czy Parkinsona.

Rząd brytyjski dopuszcza wykorzystywanie komórek z ludzkich embrionów "w celach terapeutycznych"

 Rząd brytyjski zaaprobował raport głównego lekarza Anglii, prof. Liama Donaldsona, dopuszczający klonowanie ludzkich embrionów w celach terapeutycznych.
 Komórki zarodkowe są "wszechmogące" - totipotencjalne - mogą, przy odpowiednim traktowaniu, stać się dowolną tkanką organizmu. Tu właśnie kryje się możliwość terapeutycznego wykorzystania technik, na które zezwoli rząd brytyjski.
 Znowelizowana ustawa zabroni natomiast klonowania ludzi w celach reprodukcyjnych, gwarantując tym samym, że naukowcom nie będzie wolno angażować się w tego rodzaju prace. Badaczom nie będzie też wolno mieszać materiału genetycznego pochodzącego od ludzi z materiałem pochodzącym od zwierząt.
 Zasadniczy sens zmian ustawodawczych sprowadza się do tego, że naukowcom będzie wolno pobierać ze sklonowanych ludzkich embrionów (maksymalnie do 14 dnia ich życia) macierzyste komórki zarodkowe do badań naukowych. Na badania takie każdorazowo trzeba będzie uzyskać zgodę specjalnej komisji - Human Fertilizationa and Embryology Authority. Ponadto praca naukowców przeprowadząjacych takie eksperymenty będzie stale monitorowana przez specjalnie w tym celu powołaną Human Genetics Commission.
 Organizacje występujące w obronie ludzkiego życia, Kościoły i część opinii publicznej, przeciwne są zmianie ustawy dotyczącej badań naukowych, ponieważ przekonane są, że ludzki zarodek, nawet kilkudniowy, jest żyjącą istotą.
 W związku z licznymi kontrowersjami dotyczącymi nowelizacji ustawy, rząd nie zamierza wprowadzać wśród deputowanych Partii Pracy dyscypliny głosowania.

(PAP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski