„Putin chciał zniszczyć jedność Europy, a jesteśmy zjednoczeni jak nigdy dotąd”. Premier Portugalii z wizytą w Warszawie

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
twitter.com/PremierRP
Udostępnij:
– Nie ma powrotu do stanu sprzed 24 lutego. Niektóre kraje do niedawna tak myślały – wróćmy do business as usual, kupujmy gaz, ropę z Rosji. Nie, Polska i Portugalia są tego zdania, że musimy się raz na zawsze uniezależnić od rosyjskich węglowodorów – mówił premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Portugalii Antonio Costą. – Putin chciał odizolować Ukrainę, ale to my będziemy izolować gospodarczo Rosję od reszty Europy. Chciał zniszczyć jedność Europy, a jesteśmy zjednoczeni jak nigdy dotąd – zwrócił uwagę szef polskiego rządu.

Z wizytą w Warszawie przebywa premier Portugalii, który spotkał się z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim.

– Bardzo się cieszę z tej oficjalnej wizyty. Niedawno obchodziliśmy setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Portugalią a Polską. Świętowalibyśmy to, gdyby nie to, że mamy do czynienia z tragiczną sytuacją na Ukrainie – mówił premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Portugalii Antonio Costą.

Szef polskiego rządu podkreślił, że „dyskutowaliśmy o tym, jak świat wyglądał przed 24 lutego i jak wygląda teraz”. – Musimy zrobić wszystko, żeby jak najszybciej wojska rosyjskie opuściły Ukrainę i żeby zapanował pokój. Do tego potrzebna jest jedność w ramach UE i NATO – dodał.

– Nie ma powrotu do stanu sprzed 24 lutego. Niektóre kraje do niedawna tak myślały – wróćmy do business as usual, kupujmy gaz, ropę z Rosji. Nie, Polska i Portugalia są tego zdania, że musimy się raz na zawsze uniezależnić od rosyjskich węglowodorów – podkreślił premier.

Mateusz Morawiecki zauważył, że „Portugalia i Polska, choć to odległe kraje, to pracujemy ręka w rękę, żeby jedność utrzymać”. – Europa nie może zatrzymać się w pół drogi, tak jak nie można w połowie mieć pokoju. Musimy zapewnić bezpieczeństwo w UE i także na Ukrainie – wskazał.

Podkreślił, że „musimy wzmacniać Ukrainę od strony wojskowej, ekonomicznej, humanitarnej”. – O tym także rozmawialiśmy z premierem Portugalii. Razem musimy budować wzmocnioną flankę UE i NATO – dodał.

– Rozmawialiśmy dzisiaj o specjalnych rozwiązaniach dla Ukrainy, przyspieszonej ścieżce wejścia do UE. Całe NATO i UE stoi murem za Szwecją i Finlandią. Cieszymy się bardzo z tego, że mamy prawdopodobne poszerzenie NATO o dwa kraje – mówił szef polskiego rządu.

Mateusz Morawiecki zauważył, że „Mariupol pozostanie symbolem walki o wolność, walki o niepodległość”. – Pamiętajmy o tym, ponieważ naszym obowiązkiem jest dać Ukrainie nadzieję na odbudowę kraju po zakończonej wojnie – powiedział.

– Pomimo tych mrocznych czasów, powinniśmy pamiętać o tym, jak wiele możemy osiągnąć, kiedy działamy razem. Na poziomie UE i NATO razem z premierem Portugalii bardzo często zgadzamy się w wielu sprawach – zaznaczył.

Ponadto Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że „Putin chciał odizolować Ukrainę, ale to my będziemy izolować gospodarczo Rosję od reszty Europy”. – Chciał zniszczyć jedność Europy, a jesteśmy zjednoczeni jak nigdy dotąd – dodał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #2

KPK Kodeks postępowania karnego [KSIĄŻKA]

16,18 zł12,36 zł-24%
miejsce #3

Abus

Abus Aventor Steel Blue

499,99 zł385,00 zł-23%
miejsce #4

Hendi

Hendi Multipatelnia 40 Cm (Hendi 239698)

226,62 zł196,00 zł-14%
miejsce #5

Dimplex

DIMPLEX AVALONE ECO LED BETON

3 290,00 zł2 890,00 zł-12%
Materiały promocyjne partnera

J. Parys: Zajęcie statków przez władze Doniecka to rodzaj odwetu

Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie