PWSZ honoruje "nową maturę"

Redakcja
Dobiegają końca egzaminy maturalne, jest to ostatni moment na podjęcie decyzji o kierunku studiów. Proszę przypomnieć najistotniejsze zasady rekrutacji, jakie obowiązywać będą w PWSZ.

Rozmowa z prorektorem ds. studiów w PWSZ w Tarnowie, dr. inż. Władysławem Iwańcem

   -Regulamin postępowania rekrutacyjnego w PWSZ określa warunki przyjęcia dla kandydatów z trzech grup, tych którzy zdawali tzw.: "nową maturę", "starą maturę" z egzaminem łączonym lub "starą maturę". Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa honoruje wyniki "nowej matury" - oznacza to, że absolwenci szkół, w których obowiązywała taka forma egzaminu, u nas już nie zdają egzaminu wstępnego. Kandydat z tej grupy składa świadectwo wystawione przez OKE, świadectwo ukończenia szkoły i oczywiście inne wymagane dokumenty. Kandydat, który zdawał tzw. "maturę łączoną" i uzyskał odpowiedni wynik, składa świadectwo dojrzałości, uzyskując promesę przyjęcia na dany kierunek, natomiast ci, którzy w tym lub ubiegłym roku zdawali "starą maturę" bez egzaminu łączonego przyjmowani będą zgodnie z zasadą obowiązującą na danym kierunku, czyli obowiązywać ich będzie albo egzamin wstępny albo konkurs świadectw.
   Przypomnijmy, jak należy rozumieć sformułowanie "odpowiedni wynik" z tzw. "egzaminu łączonego"?
   - Stawiane przez PWSZ wymagania na tzw. "egzaminie łączonym" to przykładowo, ocena - 4,5 na kierunkach: elektronika z telekomunikacją, informatyka oraz język angielski, a na pozostałych kierunkach 4,0. Jeśli uczeń uzyskał taką ocenę na egzaminie łączonym i zdał maturę - może uważać się za przyjętego na studia. Warto dodać, że bez egzaminu wstępnego kandydaci przyjmowani będą na filologie: polską, angielską, romańską, germańską, laureaci i finaliści eliminacji centralnych olimpiad z danego języka. Bez egzaminu wstępnego przyjmowani są na kierunki techniczne i matematyczno - przyrodnicze laureaci i finaliści szczebla centralnego olimpiad: matematycznej, fizycznej czy informatycznej. W miarę wolnych miejsc przyjmowani będą kandydaci, którzy zdawali egzamin wstępny na filologię polską, romańską i germańską w instytutach Uniwersytetu Jagiellońskiego i uzyskali tam co najmniej 50 lub 60 procent (w zależności od kierunku) maksymalnej liczby punktów kwalifikującej do przyjęcia na studia w ww. instytutach.
   Wróćmy do "nowej matury". Jaki będzie tryb postępowania wobec osób, które legitymują się zdobytymi punktami i świadectwem OKE?
   - Wyniki egzaminacyjne, a więc zdobyte przez poszczególnych kandydatów punkty procentowe przeliczane są na punkty kwalifikacyjne, a następnie Instytutowe Komisje Rekrutacyjne ustalają listę rankingową - wspólną dla wszystkich kandydatów na dany kierunek, a ponieważ dla każdego kierunku studiów określono limit miejsc, przyjęci zostaną ci, którzy uplasują się powyżej "kreski" wyznaczającej ten limit miejsc. Kandydatom, którzy z powodu braku miejsc nie zostali przyjęci na wybrany kierunek Uczelniana Komisja Rekrutacyjna może zaproponować - w miarę wolnych miejsc - przyjęcie na inny, pokrewny kierunek. Kandydat, składając dokumenty, wypełnia odpowiednią deklarację, w której określa wybór innego niż zamierzony wcześniej kierunek studiów. Kandydaci mogą ubiegać się o przyjęcie na kilka kierunków, ale na każdy muszą uiścić opłatę rekrutacyjną.
   W jakich terminach można składać dokumenty i kiedy ogłoszone zostaną wyniki?
   - Komisje rekrutacyjne będą przyjmować dokumenty od 6 czerwca do 4 lipca, a od 27 czerwca - także w godzinach popołudniowych, do godz. 18. Natomiast listy kandydatów przyjętych na studia ogłaszane będą sukcesywnie, na poszczególnych kierunkach, miedzy 6 a 20 lipca. Na kandydatów czeka ponad 2 tys. miejsc. Zapraszam wszystkich chętnych - absolwenci mówią, że warto studiować w PWSZ w Tarnowie.
DziękujĘ za rozmowę
Krzysztofa Bik-Jurkow

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie