Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PWSZ przygotowuje się do lipcowej rekrutacji

BAJA
TARNÓW. Nowy kierunek, kolejne specjalności, uzupełnienie obecnej oferty - to nowości, jakie przygotowała na kolejny rok akademicki Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie. Uczelnia planuje przyjąć więcej studentów niż w roku ubiegłym.

Od nowego roku akademickiego PWSZ zamierza uruchomić nowy kierunek - biologia, ze specjalnością biologia środowiska. Uczelnia czeka jeszcze na decyzję Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w tej sprawie. Na studiach stacjonarnych będzie tu mogło studiować 90 osób.

- Mamy potencjał kadrowy i bazę do kształcenia na tym kierunku. Nie będziemy musieli wydatkować środków na zaplecze dydaktyczne - mówi dr Józef Węglarz, prorektor ds. studenckich PWSZ. - Mamy nadzieję, że do lipca otrzymamy pozytywną odpowiedź z ministerstwa i będziemy mogli przeprowadzić rekrutację na ten kierunek.

Ponadto na filologii polskiej uczelnia uruchamia studia niestacjonarne drugiego stopnia. W ten sposób osoby pracujące, które mają dyplom licencjata, będą mogły dalej się kształcić. Na studia magisterskie na filologii polskiej PWSZ przyjmie 30 osób.

Kolejną nowością na PWSZ będzie edukacja zdrowotna, nowa specjalność na kierunku wychowanie fizyczne. Teraz, po pierwszym roku, studenci będą mieć dodatkową możliwość wyboru, obok gimnastyki korekcyjnej. Absolwenci tej specjalności będą mogli prowadzić w szkołach zajęcia promujące zdrowie, zdrowy tryb życia, sprawność fizyczną i umysłową.

Tarnowska uczelnia otrzymała pozytywną oceną Państwowej Komisji Akredytacyjnej i może kontynuować nabór na tzw. kierunki zamawiane. W przypadku PWSZ są to: matematyka, inżynieria materiałowa i chemia. Ponad 50 proc. studentów na tych kierunkach otrzymuje stypendium w wysokości tysiąca zł.

W sumie w przyszłym roku akademickim w PWSZ będzie mogło studiować więcej osób niż w bieżącym roku. Uczelnia przygotowała 2,43 tys. miejsc. Oprócz planowanych nowych kierunków i specjalności wzrośnie ilość przyjęć na pielęgniarstwie na tzw. studiach pomostowych. Zainteresowanie pielęgniarek, które chcą uzupełnić wykształcenie jest bardzo duże. Natomiast mniej będzie miejsc na filologii angielskiej, studiach pierwszego stopnia. Władze uczelni uznały, że tarnowski rynek jest już nasycony absolwentami filologii i zainteresowanie studiami na tym kierunku zmniejszyło się.

(BAJA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski