Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pył rozprzestrzenia się i zagraża mieszkańcom

Redakcja
TARNÓW. Raport Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska nie pozostawia złudzeń. Miasto nadal należy do najbardziej zagrożonych zanieczyszczeniami atmosfery ośrodków w kraju

W ostatnich latach nad miastem zbiera się coraz więcej pyłu, który zawiera cząstki groźnych dla zdrowia substancji.

Wprawdzie w opracowaniu za 2009 rok jest mowa o tym, że w latach 2007-08 w przypadku emisji pyłów redukcja zanieczyszczeń wyniosła o jedną trzecią mniej , ale chodzi tylko o duże zakłady przemysłowe, które mają obowiązek składania WIOŚ raportów w tej sprawie.

Poza tak dokładną kontrolą są inne źródła pyłu zawieszonego PM10, którego obecność daje się szczególnie odczuć zimą, gdy ma się do czynienia z tzw. niską emisją - domowymi piecami grzewczymi często zużywającymi opał niskiej jakości. W niektóre zimowe dni zjawisko wyczuwalnego i dostrzegalnego w powietrzu smogu nie jest rzadkością.

Sytuację pogarsza też duże natężenie ruchu, zwłaszcza jeśli uczestniczą w nim pojazdy z niewłaściwie działającymi silnikami diesla.

- Latem stężenie pyłu nie przekracza dopuszczalnych norm, ale stężenie średnioroczne te normy przekracza - mówi Krystyna Gołębiowska, kierowniczka tarnowskiej delegatury WIOŚ.

Urządzenia służb ochrony środowiska odnotowały w ub. roku 95 dni z przekroczoną dobową normą zapylenia, gdy dopuszcza się 35 w roku kalendarzowym. O ile w kraju wskaźnik emisji wynosi dla pyłu 0,24 mg na km kw., to w Tarnowie już 6,02.

PM10 to mieszanina drobnych ciekłych i stałych cząstek różnego pochodzenia i o różnym składzie chemicznym. Obecne są w nich metale ciężkie. Cząstki te mogą być wchłaniane przez płuca człowieka, wywoływać choroby układu oddechowego, układu krążenia, przyczyniać się do większej ilości arytmii serca i zawałów, powodować reakcje uczuleniowe.

- Trudno powiedzieć, czy na stan zapylenia Tarnowa mają wpły przenoszące się od strony Krakowa zanieczyszczenia powietrza. Owszem, występuje zjawisko napływania pyłu zawieszonego z terenów emitujących intensywne zanieczyszczenia, ale nie dysponujemy badaniami, które w przypadku Krakowa by to potwierdzały - mówi Krystyna Gołębiowska.

W Tarnowie poważny problem stanowi też duża emisja dwutlenku azotu, dwutlenku siarki i benzopirenu. Między innymi z tych powodów miasto należy do 150 najbardziej zagrożonych miast w kraju, zajmując w tabeli 26. pozycję. Informacja o stanie środowiska z 2009 roku, przygotowana przez WIOŚ, wymienia kilka najbardziej uciążliwych pod tym względem przedsiębiorstw: Zakłady Azotowe w Tarnowie Mościcach SA, MPEC, zakład Krośnieńskich Hut Szkła SA, Fritar SA, Zakłady Mechaniczne. Lista ta od lat nie ulega zmianom.

Wiesław Ziobro

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski