Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pyłek zamieniają na złotówki

Redakcja
Kapryśny, zimny maj skutecznie przeszkodził pszczołom w zbieraniu nektaru i produkcji miodu. Toteż tegoroczne Święto Pierwszego Miodobrania w Zakliczynie zbyt słodkie nie będzie. To już trzecia edycja miodowego święta, organizowanego 29 maja przy współudziale władz samorządowych i Koła Pszczelarzy Zakliczyn przy Zrzeszeniu Pszczelarzy "Apipol-Kraków".

ZAKLICZYN. Pszczelarze z "Apipolem"

   Zakliczyńskie koło, które powstało przed trzema laty, skupia obecnie właścicieli 14 pasiek, sukcesywnie rozwijających się. W pasiekach stoi przeciętnie 25-30 uli, największa liczy 80 pni. Pszczelarze zakładają ambitnie, że w każdej z pasiek będzie w przyszłości po sto rodzin pracowitych owadów. Ta wielkość powinna przesądzić o większej opłacalności hodowli pszczół.
   - Jestem dobrej myśli. Nasi pszczelarze to młodzi rolnicy, z wyobraźnią i wykształceniem; stale uzupełniają wiedzę, uczestnicząc m.in. w comiesięcznych szkoleniach "Apipolu". Wierzą, że pasieki mogą stanowić mocne źródło dodatkowego dochodu i nie wahają się inwestować w przyszłość - komplementuje ich Matylda Nowak ze Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Gminy, która koordynowała porozumienie rolników z krakowskim "Apipolem". Do dzisiaj żywo interesuje się pszczelarstwem i podkreśla jego pozytywny wpływ, także na środowisko naturalne.
   Zakliczyńscy pszczelarze zaryzykowali współpracę z "Apipolem" i wychodzą na tym korzystnie. Pani Matylda przypomina, że to "Apipol" finansuje szkolenia, wyposażył częściowo pasieki, ręczył zainteresowanym rolnikom kredyty preferencyjne. - Na początku nasi rolnicy nie dysponowali własnym, znaczącym kapitałem i ten rodzaj wsparcia bardzo im pomógł - zwraca uwagę pani Matylda.
   A dzisiaj umowy z "Apipolem" nie ograniczają pszczelarzy. Miód w 80 procentach sprzedają sami, po korzystniejszych cenach, na wolnym rynku. Nie mają też większych kłopotów ze sprzedażą innych pszczelich produktów.
   "Apipol" przyjmuje w każdej ilości ceniony pyłek pszczeli, od ubiegłego roku skupuje również tzw. ziołomiody. Najpierw dostarcza do pasiek syropy (m.in. aloesowy, tymiankowy), a tam pracowite owady przerabiają je na lecznicze ziołomiody. Nabywców znajdują też wosk pszczeli i propolis.
   Z pewnością niektórych miodowych specjałów będzie można spróbować podczas zapowiadanego Święta Pierwszego Miodobrania. Organizatorzy już dziś zapraszają 29 maja do Zakliczyna.
Marek Baran

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski