Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pytania do chirurga ogólnego

Redakcja
Mam pytanie:

Szanowny Panie Profesorze!
Zapalenie zatok dopadło mnie po raz pierwszy rok temu, za pierwszym razem zostało wyleczone farmakologicznie, jednak już pół roku później znów miałam z nimi problem. Aktualnie leki już nie pomagają, tak wiec zostało leczenie chirurgiczne, które trochę mnie przeraża.. jednak słyszałam o metodzie balonikowania zatok, mało inwazyjnej i skutecznej. Nie mogę jednak znaleźć nigdzie informacji o cenie (podobno bardzo wysokiej) oraz o tym, czy NFZ ma w planach refundowanie tego zabiegu? Byłabym wdzięczna za jakiekolwiek informacje na ten temat.
Pozdrawiam i czekam na odpowiedź:)


Prof. Antoni Cienciała:
Szanowny Pacjencie,niestety nie mogę odpowiedzieć dokładnie i szczegółowe na postawione pytanie ponieważ jestem chirurgiem ogólnym i nie powinienem udzielać szczegółowych porad z zakresu laryngologii. Wspomniana  metoda balonikowania stanowi rzeczywiście postęp w leczeniu pewnego typu schorzeń laryngologicznych, ale po szczegółowe informacje proszę się zgłosić do specjalisty laryngologa.

Dzisiaj miałam zrobioną gastroskopię diagnostyczną w Państwa szpitalu. W opisie mam zdanie : W antrum zmiany zapalne.  Wydano mi test urazowy  - po 5 min. ujemny. Jestem zaniepokojona , że diagnozując stan zapalny nie pobrano wycinka do badań histopatologicznych. Od dłuższego czasu mam dolegliwości , zwłaszcza bóle w jelicie grubym, teraz doszły bóle żołądka, i bardzo mi zależało, jeżeli jest stan zapalny, aby był zdiagnozowany. Teraz prawdopodobnie będę musiała mieć powtórną gastroskopię. Dlaczego nie pobrano wycinka do zbadania stanu zapalnego? Dlaczego w opisie nie ma opisanych wykrytych zmian?
Bardzo proszę o wyjaśnienia. Z poważaniem Danuta M.

Prof. Antoni Cienciała: Szanowna pani Danuto, z pytaniami tymi powinna się Pani zgłosić do osoby, która dokonywała w naszym szpitalu badania. Lekarz specjalista wykonujący badanie ma plan realizacji tego zadania i wykonuje wszystkie czynności zgodnie ze swoją wiedzą i konkretną potrzebą, i to on decyduje i odpowiada, które dodatkowe czynności, np. pobranie wycinka wykonać lub odstąpić od nich. Nie znając jego koncepcji nie jestem w stanie wyjaśnić Pani wątpliwości. Jeszcze raz proszę o zgłoszenie się do lekarza wykonującego badanie i postawienie pytań, które Panią niepokoją i dopiero ewentualnie, jeśli jego odpowiedzi nie będą Panią satysfakcjonować, proszę zgłosić się do mnie.
 
Witam, Panie doktorze, mam 22 lata i od kilku lat zmagam się z niewydolnością żylną kończyn dolnych... Genetyka (dziadek i mama również mają ten problem) oraz niezbyt zdrowy tryb życia spowodowały, że problem od jakiegoś czasu zaczął się nasilać. Od 12 roku życia mam na nogach niebieskie żyły, od jakichś 3 lat pojawiają się takie wypukłe żylaki a naczynka pękają jak nigdy. Względy estetyczne bym jeszcze przeżyła ale ból nóg jest chwilami nie do zniesienia. Żyły pod kolanami często jeśli nie "rwą" to "pulsują", co więcej skurcze w łydkach i stopach również przybrały na sile i częstotliwości. Zażywam codziennie rutinoscorbin, cyclo3fort i magnez ale ostatnio zastanawiałam się nad zabiegiem skleroterapii lub innym, który pozwoliłby mi uwolnić się od problemu choć częściowo. Sporo czytałam na ten temat i zastanawiam się, która metoda skleroterapii byłaby najskuteczniejsza. Czy po zabiegu zostają ślady, przez krótszy lub dłuższy okres czasu? Jeśli tak to jakie? Jaka jest szansa pozbycia się dolegliwości? Czy usunięcie żylaków/naczynek nie pogorszy stanu moich nóg (nie nasili niewydolności)? Jaka jest procedura po zabiegu? Jakieś leki? Pończochy? Maści? Czy od razu mogę wrócić do normalnego trybu życia (pracuję w restauracji dwa dni z rzędu po 16h)? Kiedy ewentualnie i z jakim lekarzem mogłabym się osobiście skontaktować, aby rozwiał moje wątpliwości. Oczywiście chodzi mi o wizytę prywatną. Ile to mniej więcej będzie kosztowało? Bardzo proszę o pomoc. Magdalena S.
Prof. Antoni Cienciała: Szanowna Pani, jako chirurg ogólny trudno mi odpowiedzieć na bardzo obszerne i liczne zapytania dotyczące Pani problemów, tj. niewydolności żylnej kończyn dolnych. Chcę Panią poinformować, że w szpitalu naszym funkcjonuje Wojewódzka Poradnia Chorób Naczyń zatrudniająca najlepszych specjalistów z zakresu chirurgii naczyniowej i angiologii, jakich można spotkać w Polsce.
Dlatego proszę o zarejestrowanie się na konsultacje, a na pewno zostanie Pani wnikliwie zbadana a w razie potrzeby włączona w program leczenia Pani dolegliwości.

Naprawdę serdecznie polecam zgłoszenie się do ww. Poradni i skorzystanie z ogromnej wiedzy i doświadczenia pracujących tam specjalistów.

Masz pytanie do naszego eksperta? Wyślij je na **[email protected] **

Odpowiedź znajdziesz na naszej stronie.

Serdecznie zapraszamy do udziału w naszej akcji!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski