Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pytania do eksperta w zakresie chorób naczyniowych

Redakcja
Mam pytanie:

1. Mam 51 lat 172 cm wzrostu, waga 68 kg. Pracuję na Uczelni. Od jakiegoś czasu pojawiły mi się pajączki na lewej nodze od środka i na łydce pogrubione żyły czyli żylaki, które zaczęly mnie boleć. Wcieram Lipohep i zażywam Diosminę. Kupiłam też pończochę przeciwżylakową. Moja mama też miała żylaki. Czym mogę sobie jeszcze pomóc (oprócz usuwania tego operacyjnie). Nie ma jakiś specjalnych schorzeń. Czasem skaczące podwyższone ciśnienie na tle emocjonalnym. Prawa noga jest na razie w porządku.
Proszę o odpowiedź
Pozdrawiam
serdecznie
Maria K.

Dr Andrzej Kostka: Objawy które Pani wymieniła są wystarczające do rozpoznania przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych. Istotnie w etiologii choroby ważną rolę odgrywa obciążenie rodzinne. Wspomniane leczenie jest typowym postępowaniem zachowawczym. Nie spowoduje ono zaniku widocznych żył, może jednak znacząco spowolnić postęp choroby, a przede wszystkim pomóc uniknąć powikłań. Zaplanowanie właściwego postępowania w każdym takim przypadku wymaga diagnostyki ultrasonograficznej, najlepiej przeprowadzanej przez lekarza, który miałby podjąć się leczenia. Dopiero po badaniu, z uwzględnieniem preferencji Pacjenta wybierana jest metoda leczenia, a raczej kolejność postępowania, ponieważ często łączymy różne metody, które się nawzajem uzupełniają. Nieoperacyjnymi i mniej inwazyjnymi niż operacyjna metodami leczenia żylaków są lasero- i skleroterapia.
 
2. Moja mama jest Państwa Pacjentką ( miała przetykane żyły) niestety w chwili obecnej zaatakowała ją stopa cukrzycowa , czyli spód stopy ma zaropiały , lezy w szpitalu w Nowym Targu i niestety postraszylki nas ucięciem nogi . Czy są w stanie Państwo Nam pomóc uratować stopę?
Jeżeli tak , to gdzie moglibyśmy sie udać.
Dziekuję za szybką odpowiedzieć
Z poważaniem
Sabina B.


Dr Andrzej Kostka:
Wojewódzka Poradnia Chirurgii Naczyniowej (ul. Podgórska 13) posiada kontrakt z NFZ i konsultuje nie tylko Pacjentów leczonych ambulatoryjnie ale również leżących w innych Szpitalach. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących nieuchronności amputacji lekarz aktualnie opiekujący się Pacjentką może skierować Pani Mamę na taką konsultację do nas.

3. Mam 58 lat i mam na nogach dużo pajączków. Chciałabym je usunąć laserowo. Jak to wygląda? Proszę także podać kwotę takiego zabiegu. Prosiłabym jeszcze nr telefonu na który można zadzwonić i dowiedzieć się więcej. Jak z terminami?
pozdrawiam Zofia

Dr Andrzej Kostka: O ile metoda obliteracji laserowej coraz częściej zastępuje tradycyjnie chirurgiczne metody leczenia żylaków kończyn dolnych (dzięki swojej zdecydowanej przewadze w kilku punktach) o tyle w przypadku pajączków zastosowanie światła laserowego nie jest metodą z wyboru. Powszechnie rekomendowanym sposobem leczenia jest tutaj skleroterapia czyli tzw. zamykanie pajączków poprzez ostrzyknięcie ich środkiem obliterującym. W sprawie cennika i terminów proponuję kontaktować się z recepcją gabinetów Szpitala (tel. 3797198)

4. Co najlepiej działa na zmęczone i opuchnięte nogi? Czy jest jakaś maść lub krem, którą pan doktor szczególnie poleca?
Grażyna

Dr Andrzej Kostka: Na "zmęczone i opuchnięte" nogi najlepiej działa uniesienie ich do góry. W przypadku wystąpienia wymienionych objawów najważniejszą rzeczą jest prawidłowo przeprowadzona diagnostyka różnicowa, gdyż objawy te mogą być powodowane przez różne schorzenia, a tym samym wymagać leczenia adekwatnego do stwierdzonej przyczyny. Konsultacja u chirurga naczyniowego jest z całą pewnością wskazana

5. Czy osoba, która ma problem z żylakami (tzn. na jej nogach widoczne są żyły) może brać tabletki antykoncepcyjne?
Barbara F. z Krakowa

Dr Andrzej Kostka: choroba żylakowa nie jest bezwzględnym przeciwskazaniem do przyjmowania nowoczesnych doustnych środków antykoncepcyjnych. W większości takich przypadków ich przyjmowanie powinno być uwarunkowane zastosowaniem właściwej profilaktyki powikłań zakrzepowych. Rodzaj profilaktyki (zwłaszcza wybór wyrobu uciskowego) powinien być dostosowany do stopnia zaawansowania schorzenia.
6. Pojawiły mi się na stopach pajączki próbowałam , je usuwać laserowo ,ale pozostały czerwone "niteczki". Czy można w inny sposób usunąć ?
pozdrawiam
Beata


Dr Andrzej Kostka:
opisywane pozostałe na stopach zmiany po zabiegu laserowego usuwania teleangiektazji mogą być albo niedrożnymi pajączkami albo pozostałościami po częściowym ich zamknięciu. Najprościej wyjaśnić tę wątpliwość testem uciskowym. Jeżeli jest Pani zainteresowana kontynuacją leczenia proponuję konsultację pod kątem kwalifikacji do leczenia uzupełniającego skleroterapią ew. przeciwdziałania przebarwieniom skóry - choć możliwości są już tutaj znacznie ograniczone.

7. Mam problem z dwoma dużymi paluchami u stóp które po bokach narastają wały paznokcia, z których leje się ropa z krwią, dziwne to że nie bolą mnie te palce, cukier mam w normie bo robiłem badanie na cukier. Denerwuje się co dalej ROBIĆ, Trwa to już długo. Proszę o poradę.

Dr Mirosława Buczynowska:
Paznokcie wrastające najczęściej powstają w wyniku drobnego błędu kosmetycznego w trakcie obcinania paznokci. Dochodzi do uszkodzenia okolicy brzegu wału paznokcia, w którym rozwija się infekcja najczęściej mieszana.  W wyniku tego rozwija się ziarnina. Wrastające paznokcie wymagają oceny i interwencji miejscowej chirurgicznej. Problem przeważnie jest bardzo uciążliwy dla pacjenta. Najczęściej nie kończy się na jednej wizycie i wymaga determinacji i cierpliwości ze strony pacjenta i lekarza.

8. Chciałem zapytać o leczenie żylaków za pomocą metody skleroterapii czy jest wykonywana w Waszym Szpitalu, a jeżeli jest to jaki jest cennik takich usług.
Dr Andrzej Kostka: Tak, jak najbardziej, w Szpitalu Bonifratrów wykonywanych jest kilka rodzajów zabiegi skleroterapii. Ceny zabiegu uzależnione są od rodzaju, a zaczynają się od 300 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski