Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pytania do eksperta z zakresu kardiologii

Redakcja

Pytania mozna zadawać wysyłając maila na adres [email protected] lub smsa na numer 72355 o treści pytanie.treść pytania (koszt smsa zawierającego 160 znaków to 2.46 zł z VAT). **W treści pytania prosimy podać wiek pacjenta.**

Pytanie:

Chciałabym się zorientować co mi może dolegać. W miesiącu wrześniu poszłam w góry, chodziłam przez cały dzień w opaskach uciskowych na kolanach. W drodze powrotnej zaczęłam odczuwać bóle serca, zawroty głowy, robiło mi się słabo. W dniu wycieczki miałam strasznie nabrzmiałe wszystkie możliwe żyły w nogach. (nawet nie przypuszczałam, że ich tyle tam jest). Na następny dzień spuchły mi nogi, i nie mogłam się pozbyć opuchlizny, pomimo zażywania diosminy. Poleżałam kilka dni w domu, niby przeszło, ale teraz jakikolwiek wysiłek jest przyczyną duszności, bólu serca, słabości. Zauważyłam również, że kiedy boli mnie serce, ciśnienie mam niby normalne 100-110/60-70 (to jest moje normalne ciśnienie) ale tętno jak na mnie wysokie 70-80. Mam wówczas wrażenie, jakby serce miało mi wyskoczyć z piersi, jest mi ciężko i duszno. Kiedy tętno wraca do 55-60 uderzeń na minutę - powoli się uspokaja.

Odpowiedź:

Po pierwsze ma Pani najpewniej niewydolność żył podudzia. Celem precyzyjnej oceny należy wykonać Doppler na. żylnych k. dolnych. Nosić opaski uciskowe I lub być może II stopnia. Często trzymać nogi do góry przy siedzeniu, przy oglądaniu TV - po "amerykańsku". Unikać stania. Okresowo zażywać preparaty diosminy np Diosminex, Cyklo-3Fort 2-3 x dziennie. I najważniejsze skonsultować się z angiologiem lub chirurgiem naczyniowym cele oceny "czy nie usunąć żylaka vel żylaków" Co do duszności, bólów klatki. Należy wykonać kilka badań celem oceny serca. Tj. - echo serca, próba wysiłkowa - może również test chodu, Holter EKG. Wykonać badania podstawowe - w tym jonogram, morfologia; kreatynina; bilirubina, Aspat; Alat. W zależności od wyników tych badań ewentualnie cd diagnostyki. Wniosek konieczna konsultacja kardiologiczna.

Pytanie:

Witam, mam pytanie odnośnie naczyniaka. W szpitalu usłyszalem diagnozę, guz w okolicy piersiowo-lędżwiowej po stronie lewej klatki piersiowej. Podejrzenie naczyniaka. Po wykonanym badaniu tomografi komputerowej, otrzymałem kolejne skierowanie na rezonans magnetyczny. Wynik badania tomografem to, niewielka asymetria tylnej ściany klatki piersiowej. Obraz tk sugeruje pogrubienie mięśni, prostownika grzbietu i m.czworobocznego z słabo odgraniczonym obszarem niejednorodnego wzmocnienia pokontrastowego o wymiarach około 3x6 cm x12 cm (cc) poniżej łopatki na wysokości podstawy lewego płuca sięgającym okolicy lędżwiowej i przylegającym mięśni międzyżebrowych bez wyrażnej destrukcji sąsiednich struktur kostnych. Moje pytanie to, czy moze byc konieczne usuniecie guza oraz czy istnieje niebezpieczeństwo pęknięcia naczyniaka. Prosze o odpowiedz i dziekuje.

Odpowiedź:

Ogólnie można powiedzieć, że naczyniaki stanowią "urodę" organizmu. Duży odsetek populacji ma naczyniaki i nic tym nie należy robić. W bardzo nielicznych przypadkach naczyniaki się leczy - koaguluje, wykrzepia. W pani/pana przypadku należy poczekać na wynik rezonansu magnetycznego celem potwierdzenia rozpoznania z tomografii komputerowej.

Pytanie:

Panie doktorze mam 46lat w czerwcu zrobiłam sobie gastroskopie ,wynik krwotoczne nadżerkowe zapalenie antrium,oraz helicobacter pylori po przeleczeniu było w porządku jakieś trzy m-ce, teraz boleści wróciły, biore obecnie lek emanera 40mg 2xdziennie. Nie wiem co mam dalej robić, jak postepować aby to wyleczyć.

Odpowiedź:

Proponowałbym - Emanera 40 2x1 tabl - 2 tygodnie; potem 1x40mg - 4 tygodni + ( na czczo rano i na noc ) dieta normalna ale lekko strawna - 3-4x posiłki lub lek starszej generacji ale bardziej sprawdzony np Pantopraz 40 2x1 tabl 2 tygodnie potem 1x1 tabl rano na czczo 4 tygodnie. Jeśli brak poprawy to ponowna gastroskopia. W przyszłości gdy będzie zaostrzenie to próbnie na czczo Emanerea, Pantopraz - kilka dni do 7 dni. Gdy poprawa to odstawić.

Pytanie:

Witam!
Zwracam się z serdeczna prośbą i zapytaniem,czy w przypadku napadowego migotania przedsionków na które cierpi moja mama – 77 lat można zażywać preparat pod nazwą Enercor  zawierający takie składniki jak Wit.C; 350 mg,Wit.E; 28,9 mg,Wit.B1; 7,5mg,B2 ; 9,1mg,B3; 15mg,B5; 20mg,B6; 2mg,B12; 3,5 mcg,biotyna; 65mcg,L-karnityna; 80mg,koenzym Q10-10mg,tauryna; 100mg; w jednej tabletce? Migotanie wystepuje często; czasami nawet codziennie i rózne sa okresy jego utrzymywania.Na ta dolegliwośc ma zazywać rano i wieczór Polfenon150mg nawet jak nie ma migotania a w przypadku wystapienia migotania zażywać co godzine; maksymalnie 8 na dobe.Ponadto zazywa Coronal 5mg na nadciśnienie , Kalipoz dwa razy dnia,Tertensif SR dwa razy dnia oraz Warfin.Z powodu ostrego zapalenia trzustki jakie przeszła rok temu jest również na diecie.Czy zazywanie Enercoru nie miałoby zlego wpływu na te różne dolegliwości?
Z góry bardzo dziękuje za odpowiedź.

Odpowiedź:

Co do preparatu Enercor. W latach 80 i 90-tych była duża "moda" na tego typu preaparty. Teoretycznie Vit C, Conzym Q10 itd mają mieć wiele korzystnych działań takich jak: hamowanie procesów utleniania co ma wypływ na proces miażdżycy, starzenia, otępienia. Ale problem z wchłanianiem się tych substacji do organizmu i do komórek. Podsumowując - brak obecnie jakichkolwiek wskazań do stosowaniu tych preapartów. Nie zalecam. Natomiast duży sens ma stosowanie tzw diety śródziemnomorskiej - jarzyny, ryby, oliwa, mało soli itd. Dieta taka może mieć wpływ na zahamowanie miażdżycy naczyniowej, nie ma wpływy na migotanie przedsionków.
Co do pozostałych leków - zalecałbym zmniejszenie Tertensifu do 1 tabl. Dwie tabletki mogą zbyt silnie wypłukiwać potas. Jeśli będzie  podwyższone ciśnienie to trzeba dołączyć jakiś dodatkowy lek na nadciśnienie. W razie wystąpienia migotania - zalecałbym 3 tbl Polfenonu  i przy braku porawy powtórzenie dawki za 4-6h i po 12h. Do tego wskazane dołączenie Kalipozu czy Asaparginu conajmniej po 3-4 tabl. Jeśli byłaby szybka akcja serca to należy dołączyć Beta-bloker o "szybkim" działaniu np Atenolol, Metocard lub Propranolol. Do leczenia na "stałe" włączyłbym Kalipoz czy Asaprgin.

Pytanie:

Mam 78 lat zażywam Egiramlon 10, 1-0-0 i Tertenisi 1,5 0-0-1 i pomimo to ciśnienie utrzymywało się na wysokim poziomie, lekarz zmienił mi lek na co valsaor po zażyciu ciśnienie podskoczyło na 210/110 w efekcie wylądowałam w szpitalu gdzie stwierdzono niski poziom potasu (2,78). Pomimo podania potasu w kroplówce i przepisanego potasu w tabletkach ciśnienie w dalszym ciągu utrzymuje się na poziomie 160/80. Co może być przyczyną takiego stanu?

Odpowiedź:

U ogromnej większości chory nie można precyzyjnie określić co jest przyczyną nadciśnienia tętniczego. Mówimy o nadciśnieniu tętniczym samoistnym. Choroba taka rozwija się przez wiele lat i jest wynikiem zmian naczyniowych i zaburzonej interakcji pomiędzy układem nerwowym tj recepetorami a włóknami pobudzającymi mięśniówkę naczyniową. Czynnikami mającymi wpływ na powstanie i rozwój tej choroby to predyspozycja genetyczna, dużo stresu, dieta bogata w sól, w jakim sensie "stwardnienie" naczyń np. w cukrzycy czy miążdżycy i wiele innych mniej znanych przyczyn. W nielicznych przypadkach możemy mówić o nadciśnienu wtórnym gdy np obecne jest zwężenie tętnic nerkowych lub gdy są zaburzenia hormonalne najczęściej w przypadkach nowotworów (zresztą łagodnych i dobrze "idących" na leczenie). Nadciśnienie wtórne podejrzewa się wtedy gdy chory bierze 3-4 leki a ciśnienie ciągle bardzo wysokie lub okresowo bardzo wysokie. W Pana/Pani przypadku trzeba spróbować najpewniej 3 lub nawet 4 leki i obserwować. Jeśli ciągle będą wysokie ciśnienia t wtedy należy zrobić dodatkowe wysoce specjalistyczne badania jak TK tt nerkowych; badania niektórych hormnów w moczu i krwi. Obecnie proponowałbym - co zapewnie w szpitalu Pan miał lub będzie miał wykonane - tj USG jamy brzusznej, echo serca, badanie dna oka i bd podstawowe z lipidogramem, keratyniną i kwasem moczowym - potem ewentualnie Holter ciśnieniowy. Obecnie proponuję trochę cierpliwości. Ustalenie  "dobrych" leków na nadciśnienie wymaga czasu. Każdy człowiek inaczej reaguje na dane leki. Przypomina to trochę przyrządzanie potraw - wymaga czasu a dodatkowo każdy z nas ma inny "smak". Podwyższone ciśnienia są groźne w perspektywie wieloletniej. Wyjątek to ciśnienia powyżej 220-240mmHg - wtedy trzeba mieć leki takie jak np Captorpil, Nitromint, Nitrendypinę oraz ewentualnie coś uspakającego.

Pytanie:

Od 3 lat mamchrypke, chwilami utrudniajaca mowe  oraz trudnosci w przelykaniu. Lekarz laryngolok i pulmonolog nie stwierdzili co to jest???Dziekuje  za mozliwosc konsultacji, Barbara F., lat 73.

Odpowiedź:

Proponowałbym ponownie skonsultować to z lekarzem podstawowej opieki i z "innym" laryngologiem. Chrypka taka może wynikać z wysuszenia śluzówek w skutek oddychania zbyt suchym powietrzem - wtedy "leczenie" to nawilżanie powietrza w pokoju, częste popijanie płynów. Może być wynikiem stosowania niektórych leków nasercowych np diuretyków lub leków takich np Prestarium, Enarenal itd (wtedy częściej jest kaszel - ale może być chrypka). Leczeniem wtedy jest zmiana leku. Może być reakcją alergiczną na leki lub "sybstancje", które nas otaczają. Zastosowanie leku anty-alergicznego może przynieść ulgę. Może być wreszcie wynikiem rodzaju pracy i dotyczy np nauczycieli, wykładowców. Podsumowując, proponuję ponowną konsultację laryngologiczną i rozmowę z lekarzem opieki podstawowej.

Pytanie:

Zwracam się do Pana Dr. z prośbą o pomoc i wszystkie informacje w związku z wysokim ciśnienim, jestem leczony lekami; Beto50ZK, Prestarjum, Atoris. Polcard, mam bezdech nocny i on mi bardzo dokucza, bardzo proszę o wszystkie informacje gdzie w Krakowie mogę wyleczyć się z tej choroby. Lek rodzinny nie wie lub nie chce mi pomóc. Bardzo proszę o informację. Dziękuję za wszustkie informację. Mam 63 rok życia.

Odpowiedź:

Proszę dążyć do konsultacji w Oddziale Klinicznym Kliniki Pulmonologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. ul. Skawińska 8. Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Oddział Kliniczny Kliniki Pulmonologiiul. Skawińska 8, 31-666 Kraków tel. (12) 430-52-66, w. 285, 280

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Ośrodek Diagnostyki i Rehabilitacji Chorób Serca i Płuc ul. Prądnicka 80, 31-202 Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski