Pytania z zakresu chirurgii naczyniowej

Redakcja

Pytania mozna zadawać wysyłając maila na adreskontakt@dziennik.krakow.pl lub smsa na numer 72355 o treści pytanie.treść pytania (koszt smsa zawierającego 160 znaków to 2.46 zł z VAT). **W treści pytania prosimy podać wiek pacjenta.**

Pytanie:

Witam mam pytanie otoz kluje mnie serce po lewej stronie jak spie na lewym boku to klucie jest ostrzejsze co to moze byc i co ,by mi moglo pomoc? Prosze o w miare szybka odpowiedz z gory dziekuje.

Odpowiedź:

Witam serdecznie,
O ile dolegliwości związane z bólem w klatce piersiowej i kłuciem w okolicy serca nie są leczone przez chirurgów naczyniowych, to objawy te są bardzo istotne. W przypadku dolegliwości ze strony serca proponuję pilną konsultację kardiologiczną, aby wykluczyć niedokrwienie serca (stan który grozi zawałem i innymi poważnymi powikłaniami). Być może przyczyna jest całkiem inna i może być nią przykładowo nerwoból, jednak opisywanych objawów nie można bagatelizować.
Z poważaniem
Maciej Chwała

Pytanie:

Mam 57 lat i choruję na miażdżycę. Mam termin zabiegu na przyszły rok. Od sąsiada dowiedziałem się o projekcie VISION. Co to jest? Ponoć bardzo korzystne dla pacjenta. Mógłby Pan Doktor coś więcej na ten temat powiedzieć - jestem tym wstępnie zainteresowany choć troszkę się boję. Bardzo proszę o odpowiedz.

Odpowiedź:

Witam serdecznie,
Rozpoczęte obecnie w Szpitalu Bonifratrów badanie VISION (angielska nazwa programu to:  Vascular Events in Noncardiac Surgery Patients Cohort Evaluation Study - VISION) to zaawansowanym obserwacyjny program badawczy (nie zaś sponsorowane badanie lekowe), w którym biorą udział znaczące międzynarodowe ośrodki naukowe. Badaniem objęta zostanie bardzo liczna grupa pacjentów na całym świecie - jest to jedno z większych badań obserwacyjnych jakie są obecnie prowadzone.
Pomysł badania zrodził się w związku z coraz większą liczbą pacjentów poddawanych zabiegom chirurgicznym, a co za tym idzie ze zwiększoną liczbą powikłań, w tym nade wszystko powikłań naczyniowych, takich jak zawał serca, udar mózgu czy nagłe zatrzymanie krążenia. W największym skrócie badanie polega na kilkukrotnej ocenie poziomu ultraczułych troponin, których obecność we krwi świadczy o uszkodzeniu serca. Badanie polega więc na kilkukrotnym pobraniu krwi do w okresie przed i po operacji. Dzięki temu u pacjentów natychmiast wykrywane są potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia i życia epizody niedokrwienia serca (w tym zawału!), nawet jeśli nie wystąpiły jeszcze żądne objawy kliniczne, a leczenie może zostać rozpoczęte natychmiast. Ponadto dzięki ścisłej współpracy z II Kliniką Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum UJ jeśli zachodzi taka potrzeba pacjenci mogą być od razu poddani koronarografii i angioplastyki ("balonikowania"). Tak więc sam udział w badaniu Vision poza pobraniem krwi nie stanowi żadnego ryzyka dla pacjenta, a potencjalną korzyścią może być nawet uratowanie życia. Wszystkie bardziej szczegółowe dane na temat badania z przyjemnością przekażemy Panu już w naszym Oddziale.
Z poważaniem
Maciej Chwała

Pytanie:

Czy widoczne i liczne 'pajączki' na udach należy traktować jako element urody czy też koniecznie je leczyć (np 'zamykać' laserowo, przyjmować tabletki uszczelniające naczynia ....)? Dziękuję.

Odpowiedź:

Witam serdecznie
Względem pajączków naczyniowych jedno jest pewne: występują niezmiernie często, ocenia się, że nawet u co drugiej pacjentki (u mężczyzn nieco rzadziej). Nieco trudniej z odpowiedzią, czy należy je traktować (tylko) jako element urody. Z medycznego punktu widzenia pajączki naczyniowe stanowią jeden z przejawów tzw. przewlekłej choroby żylnej, to jest jej pierwszy stopień zaawansowania. Bardziej zaawansowane formy tego samego schorzenia to żylaki kończyn dolnych oraz wszelkiego rodzaju zmiany skórne, z owrzodzeniem żylnym włącznie. Sama obecność pajączków w pewnym sensie jest odzwierciedleniem nieco słabszej struktury ściany naczyń żylnych (takie "miniaturowe" żylaki). Jednak, co pocieszające, nie możemy ich traktować jako prekursorów żylaków. Wiele pacjentek ma przez całe życie pajączki i ani jednego żylaka, inne zaś, pomimo sporego rozmiaru żylaków pajączków nie mają wcale. Często jednak pajączki mogą współistnieć z defektami większych naczyń żylnych.  
Czy należy je leczyć? Nie udowodniono bezpośredniego wpływu leków na zahamowanie powstawania pajączków, raczej odwrotnie - doskonale znamy leki które do powstania pajączków się przyczyniają, mianowicie leki hormonalne (antykoncepcja, hormonalna terapia zastępcza). Jak zatem im zapobiegać? Dość skuteczną metodą wydaje się tzw. kompresjoterapia, czyli stosowanie odpowiednich podkolanówek lub pończoch uciskowych, szczególnie w okresie ciąży oraz u osób ze stojącą lub siedzącą pracą.
Znamy natomiast wiele skutecznych sposobów likwidowania pajączków naczyniowych, które dodatkowo są bezpieczne i mało obciążające dla organizmu. Co za tym idzie, "poprawianie urody" wydaje się pełnoprawnym wskazaniem do ich usunięcia. Jednak i w tym przypadku chciałbym podkreślić ważność oceny USG układu żylnego przed rozpoczęciem leczenia (jak już wspominałem, pajączki często współistnieją z defektem głębszych naczyń, wtedy leczenie należy rozpocząć od tych ostatnich). Jeśli chodzi o wybór metody leczenia pajączków kończyn dolnych to z uwagi na grubość naskórka w moim przekonaniu najlepsza jest skleroterapia (ostrzykiwanie, obliteracja naczyniek), podczas gdy na twarzy i dekolcie faktycznie proponował bym laser. Jeśli natomiast pajączki komuś bardzo nie przeszkadzają, to "można z nimi żyć".

Z poważaniem
Maciej Chwała

Pytanie:

Szanowny Panie Doktorze,
Piszę, w imieniu mojej mamy, 80-latki, która tą drogą prosi o opinię i radę. W połowie lat 60-tych przeszłą operację usunięcia żylakowatej żyły odpiszczelowej. W sierpniu tego roku przeszłą operację wstawienia sztucznego stawu kolanowego nogi prawej. Niemniej, ostatnio bardzo nasiliło się pękanie naczyniek na stopach obu nóg. Znacznie powiększyły się żylaki zewnętrzne, szczególnie pod kolanem z endoprotezą. W tym miejscu odczuwa wzmagający się, dokuczliwy ból. Mama zażywa Venoruton forte i smaruje nogę żelem Lioton 1000. Nosi również rajstopy uciskowe. Czy te środki są wystarczające, czy można skuteczniej ulżyć? Będę wdzięczny za poświęconą uwagę problemom mojej mamy.
Serdecznie pozdrawiam,
Maciej H.

Odpowiedź:

Witam serdecznie
Trochę trudno postawić diagnozę bez badania, jednak na podstawie tego co Pan pisze Mama od wielu lat leczy się z powodu przewlekłej choroby żylnej kończyn dolnych. Jest to schorzenie którego objawy niestety nasilają się z wiekiem. Dodatkowym czynnikiem, który mógł spowodować nasilenie objawów chorobowych to przebyty zabieg operacyjny i mniejsza sprawność ruchowa. O ile pojawienie się nowych naczyniek poza względami kosmetycznymi najprawdopodobniej nie ma znaczenia, to nasilenie obrzęków i powiększenie żylaków stanowi podstawę do wykonania kontrolnego badania USG żył, przede wszystkim po to by wykluczyć zmiany zakrzepowe w naczyniach (niestety zakrzepica żylna jest częstym powikłaniem zabiegów ortopedycznych). Stosowanie Liotonu 1000 bez potwierdzenia zakrzepicy nie jest uzasadnione - lek ten zawiera heparynę, która ma za zadanie "rozpuszczać" zakrzepy, jednak na niepowikłane żylaki nie ma wielkiego wpływu. Venoruton Forte i inne tzw. leki flebotropowe są jak najbardziej wskazane. Jednak najbardziej istotnym elementem leczenia Mamy jest właściwie prowadzona kompresjoterapia, czyli właśnie stosowanie rajstop, pończoch lub podkolanówek uciskowych. W tym miejscu chciałbym jednak wspomnieć o konieczności wykluczenia współistniejących zaburzeń ukrwienia kończyn (uciskanie niedokrwionej kończyny jest niebezpieczne) oraz o właściwym wyborze stopnia ucisku tych wyrobów.
Z poważaniem
Maciej Chwała

Pytanie:

Panie doktorze,
Czy w związku z przebytą 2 lata temu zakrzepicą oraz genetycznie uwarunkowaną nadkrzepliwością (mutacja protrombiny 20210A) z Pana punktu widzenia bezpieczniejszy byłby dla mnie poród drogą naturalną czy poprzez cięcie cesarskie?
Dodam, że od początku ciąży przyjmuję zastrzyki Clexane 40 mg.

Odpowiedź:

Witam serdecznie
Przepraszam, ale na początku zaznaczę, że nie czuję się kompetentny co do sugestii metody porodu, choć w moim przekonaniu nieco bezpieczniejszy byłby poród naturalny (nie ma zwiotczenia mięśni i unieruchomienia, działania środków znieczulających, mniejszy uraz). Doskonale, że przyjmuje Pani Clexane - lek ten jest uznawany za całkowicie bezpieczny dla dziecka zarówno w czasie ciąży jak i w trakcie karmienia. Utrzymanie leczenia przeciwzakrzepowego w okresie okołoporodowym, jak również po porodzie wydaje się absolutnie celowe. Dodatkowo proponowałbym przez cały ten okres stosowanie kompresjoterapii (odpowiednio dobranych pończoch elastycznych), które poza innymi korzystnymi w ciąży efektami mają również działanie przeciwzakrzepowe. Sugerowałbym ich zastosowanie nawet w czasie samego porodu. Istotna jest również aktywność ruchowa (oczywiście w zakresie, który dopuszczają koledzy ginekolodzy :)
Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Maciej Chwała

Pytanie:

Witam! Bardzo prosze o odpowiedz czy bede mogla wykonac zabieg na nodze prawej poniewaz utrdnia mi to zycie zylaki sa tak dokuczliwe nie moge jezdzic autem i przy chodzeniu tez boli ta noga czy jest podpisana umowa z NFZ.
Lewa noge mam po zabiegu jest dobrze. Prosze o odpowiedz.

Odpowiedź:

Witam,
Jeśli chodzi o leczenie żylaków kończyn dolnych, refundowana przez NFZ pozostaje tzw. klasyczna operacja, czyli chirurgiczne usunięcie żylaków. Nowe, mniej metody leczenia żylaków (operacja laserem, skleroterapia, ablacja RF) niestety refundowane nie są. Dla osób które nie chcą lub nie mogą być operowane skuteczną metodą leczenia żylaków kończyn dolnych jest tzw. kompresjoterapia, czyli stosowanie odpowiednio dobranych wyrobów uciskowych (pończoch lub podkolanówek). Jednoznaczna odpowiedź na temat wyboru optymalnej metody leczenia możliwa jest dopiero po wykonaniu odpowiednich badań, przede wszystkim USG żył. Pewne jest natomiast, że nie leczone żylaki mogą prowadzić do poważnych następstw, z zakrzepicą bądź owrzodzeniem włącznie.
Z poważaniem
Maciej Chwała

Pytanie:

Dzień dobry
Proszę o poradę dla opisanej poniżej sytuacji/stan od wiosny 2012/
1. Nogi wieczorem lekko opuchnięte -silne ślady po ściągaczach skarpet
2. W lewej nodze po nocy ból w trzech palcach i ich lekkie drętwienie-mija/nie do końca/ w ciągu dnia
3. Lekarz rodzinny stwierdził,ze nie jest to raczej sprawa naczyniowa
Pozdrawiam
Kazimierz B.

Odpowiedź:

Szanowny Panie Kazimierzu,
Obrzęki kończyn dolnych mogą mieć wiele przyczyn, między innymi niewydolność naczyń żylnych. Żeby wykluczyć albo potwierdzić przyczynę naczyniową obrzęków należy wykonać badanie USG żył kończyn dolnych. Na podstawie samego "wyglądu" obrzęków nie ma możliwości jednoznacznego określenia ich przyczyny. Inne częste przyczyny obrzęków kończyn dolnych to choroby serca, nerek, wątroby, układu kostno- szkieletowego, a nawet stosowanie niektórych leków, na przykład na nadciśnienie.
Opisywany przez Pana ból palców, jeśli nie ma Pan innych objawów (np bólów kończyn przy chodzeniu) najprawdopodobniej  ma inną przyczynę, na przykład zwyrodnienie kręgosłupa.
Aby jednak nie opierać się na przesłankach teoretycznych w pańskiej sytuacji proponowałbym konsultację w Wojewódzkiej Poradni Chorób Naczyń, celem wykonania stosownych badań (USG oraz oceny układu tętniczego).
Z poważaniem
Maciej Chwała

Wideo

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3