Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pytanie o ustawę

Redakcja
Do Departamentu Mieszkalnictwa i Ładu Przestrzennego kierowane są często pytania dotyczące ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Informacje zawarte w odpowiedziach departamentu zainteresują z pewnością także naszych Czytelników.

Plan miejscowy jest prawem miejscowym stanowionym przez radę gminy

   - Czy przez pojęcie obiekt handlowy należy rozumieć jeden budynek przeznaczony na ten cel, czy może ono oznaczać również zespół budynków o takim przeznaczeniu?
   - Obiekt handlowy może składać się zarówno z jednego budynku, jak i zespołu budynków związanych ze sobą funkcjonalnie i technicznie, obszarem nieruchomości gruntowej oraz osobą inwestora i w takim przypadku należy traktować go jako jeden obiekt handlowy.
   - Czy w przypadku rozbudowy obiektu handlowego powierzchnię sprzedaży należy liczyć, uwzględniając jedynie część projektowaną, czy łącznie z powierzchnią sprzedaży obiektu istniejącego?
   - W przypadku rozbudowy obiektu handlowego należy przyjąć do analizy łączną powierzchnię sprzedaży całego obiektu po rozbudowie, gdyż ostatecznie stanowił on będzie jeden obiekt handlowy, do pojęcia odnosi się ustawa.
   - Jak rozumieć artykuł mówiący o ograniczeniu sposobu korzystania z nieruchomości, następującym zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, skoro Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie posługuje się tym terminem, tylko "decyzją o warunkach zabudowy" lub "decyzją o lokalizacji inwestycji celu publicznego", a ponadto przewiduje je w sytuacji braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego?
   - Zgodnie z art. 4 ustawy, decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oznacza jedną z decyzji: o warunkach zabudowy lub o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Ograniczenie, o którym mowa w art. 124 ust. 1 o gospodarce nieruchomościami, musi być zgodne z ustaleniami ww. decyzji w przypadku, gdy któraś z nich jest wymagana. Gdy, zgodnie z Ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, decyzji takiej się nie wydaje - inwestycja jest lokalizowana na podstawie zapisów planu miejscowego. Starosta wydaje decyzję o pozwoleniu na budowę, sprawdzając zgodność inwestycji z planem miejscowym.
   Również decyzja starosty, o której mowa w art. 124 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, jako decyzja administracyjna musi być zgodna z prawem, a więc także z prawem miejscowym, którym jest plan miejscowy.
   - Czy wprowadzenie do projektu planu zmian z uzyskanych opinii jest obowiązkowe?
   - Nie, bowiem opinie nie są wiążące, a decyzja o ich uwzględnieniu zależy od sporządzającego plan.
   - Czy istnieje możliwość uchwalenia wspólnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, obejmującego obszar należący do dwóch sąsiednich gmin, np. w sytuacji, gdy teren górniczy leży jednocześnie w obrębie tych dwóch gmin?
   - Nie ma możliwości uchwalania wspólnych planów miejscowych dla kilku gmin. Plan miejscowy jest prawem miejscowym stanowionym przez radę gminy i może dotyczyć tylko jej własnego terytorium. Nie ma jednak przeszkód, aby równolegle w obu gminach opracowywać dwa plany miejscowe we wzajemnej koordynacji. Przepis art. 17 pkt 6 lit. b ustawy daje podstawę do wzajemnego opiniowania projektów planów w zakresie rozmieszczenia inwestycji celu publicznego o znaczeniu lokalnym. Koordynacja dotyczyć będzie właśnie rozmieszczenia inwestycji takich, jak drogi publiczne czy infrastruktura techniczna. Nie ma także przeszkód, aby koordynacja dotyczyła także innych planowanych rozwiązań.
   - Czy przeznaczenie w planie miejscowym obszaru jednocześnie do zakazu zabudowy, jak i do innego sposobu zagospodarowania terenu (np. budowa drogi) wyklucza zastosowanie skali map 1:50000?
   - W przypadku, gdy projekt planu zakłada oprócz przeznaczenia gruntów do zalesienia lub wprowadzenia zakazu zabudowy, inny sposób ich zagospodarowania, rysunek projektu planu powinien być sporządzony w większych dopuszczalnych ustawą skalach (1:500, 1:1000 lub 1:2000).
   W przepisie użyto bowiem sformułowania wyłącznie do określenia przeznaczenia terenu, dla którego dopuszcza się skalę 1:5000.
   - Co należy rozumieć przez szczególnie uzasadnione przypadki, w których stosuje się skalę 1:2000?
   - Szczególnie uzasadnione przypadki, o których mowa w art. 16 ust. 1 ustawy, określa rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (DzU z 2003 r. nr 164 poz. 1587). Zgodnie z paragrafem 6 ust. 1 rozporządzenia, w przypadku sporządzania projektu rysunku planu miejscowego dla inwestycji liniowych oraz dla obszarów o znacznej powierzchni dopuszcza się stosowanie map w skali 1:2000.
   - Czy jest możliwe dokonanie zmiany studium tylko dla fragmentu obszaru gminy?
   - Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy jest dokumentem planistycznym odzwierciedlającym politykę przestrzenną prowadzoną przez gminę w odniesieniu do całego jej obszaru i wieloletniej perspektywy czasowej. Powinno więc w sposób ogólny, lecz kompleksowy pokazywać uwarunkowania dotyczące zagospodarowania przestrzennego gminy, a także zasady kształtowania polityki przestrzennej w najbliższej przyszłości oraz wzajemne relacje między nimi. Dlatego studium gminne sporządza się dla całego obszaru gminy. Również zmiana studium, nawet jeżeli dotyczy tylko fragmentu obszaru gminy oraz ograniczonego zakresu treściowego, powinna w razie potrzeby uwzględniać oddziaływanie tej zmiany na otoczenie, a po jej uchwaleniu dokument ten powinien dawać możliwość całościowego wglądu w politykę zagospodarowania przestrzennego gminy.
   Dlaczego w przypadku uchwalenia przez radę gminy zmiany dla fragmentu obszaru i części ustaleń studium, zmiana ta powinna być przedstawiona na ujednoliconym rysunku i tekście studium w granicach gminy, jako załączniku do uchwały.
   - Czy prawo wglądu do studium lub planu miejscowego oraz otrzymania z nich wypisów i wyrysów ograniczone jest do obowiązujących dokumentów?
   - Obowiązek udostępniania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, a także wydawanie ich wyrysów i wypisów wynika z art. 30 ust. 1 ustawy. Przepis ten nie ogranicza udostępnianego zasobu do dokumentów obowiązujących, przez co należy rozumieć, że dotyczy również studiów i planów uchylonych lub nieobowiązujących, zwłaszcza że stosowanie do zapisu art. 31 ust. 1 ustawy wójt, burmistrz lub prezydent miasta zobowiązany jest do ich przechowywania.
   - Co należy rozumieć przez pojęcie nieruchomości?
   - Konsekwencje prawne uchwalenia planu miejscowego odnoszą się do ogólnie sformułowanego pojęcia nieruchomości i wzrostu do spadku jej wartości. Ponieważ ustawodawca nie ograniczył zastosowania przepisów art. 36 do jednego z rodzajów nieruchomości (np. gruntu albo nieruchomości gruntowej lub lokalowej), należy przez to rozumieć nieruchomość gruntową z częściami składowymi. W związku z powyższym, za podstawę wzrostu wartości nieruchomości do obliczania omawianej opłaty należy przyjąć wartość gruntu z uwzględnieniem jego części składowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski