Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rąbkowa. 1 września uczniowie wprowadzili się do nowej szkoły

Redakcja
Stanisław Śmierciak
Sobota była wielkim świętej małej wioski Rąbkowa nad Jeziorem Rożnowskim. 156 uczniów i 20 nauczycieli rozpoczynając kolejny rok nauki wprowadziło się do nowej szkoły. Samorząd gminy Łososina Dolna wybudował ją w tym samym miejscu, gdzie 105 lat temu mieszkańcy postawili pierwszą w tej miejscowości, drewnianą i zaledwie jednoizbową szkołę. Ta nowa kosztowała ponad 9 mln zł. Według małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak oddany we władanie młodzieży gmach prezentuje się niczym pałac.

Z okien w klasach nowego gmachu Szkoły Podstawowej w Rąbkowej w Gminie Łososina Dolna widać z jednej strony Jezioro Rożnowskie, a z drugiej lotnisko Aeroklubu Podhalańskiego. W oddali nawet Tatry. Tylko wielka szklana ściana sali gimnastycznej pozwala oglądać jedynie zbocze góry, na którym wzniesiono okazały budynek. W nowej budowli zadbano także o windę dla osób niepełnosprawnych. Jest również stołówka z zapleczem.

To miejsce dla placówki oświatowej wybrano ponad wiek temu. Jeszcze gdy nie było Jeziora Rożnowskiego, a nawet niepodległej Polski, w 1913 r. Wówczas, przed I wojną światową, wiejska społeczność wybudowała tam drewnianą szkołę z jedna izbą do nauki i mieszkaniem dla nauczyciela.

Po II wojnie światowej, w 1948 r. wzniesiono kolejny budynek dla szkoły. W kolejnych dziesięcioleciach rozbudowywano obiekt i modernizowano w miarę możliwości. Warunki do nauki wciąż pozostawiały jednak wiele do życzenia.

W 2019 r. wójt Stanisław Golonka i radni gminy zdecydowali, że najwyższa pora, by w Rąbkowej zbudować nową szkołę. Roboty ruszyły sześć lat temu. Ich szczęśliwy finał nastąpił 1 września 2018 r., czyli w miniona sobotę.

Specjalny wysłannik ordynariusza tarnowskiego ks. infułat Adam Kokoszka poświecił gmach i pobłogosławił uczniom, ich rodzicom i nauczycielom. By w nowej szkole uczyło się przyjemnie, z sukcesami i pożytkiem życzyła małopolska kurator oświaty Barbara Nowak. Także posłowi na Sejm RP, radni Sejmiku Małopolskiego i samorządowcy powiatu nowosądeckiego i łososińskiej gminy. Ładny obraz ofiarowała dyrektorka Małopolskiego Oddziału Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Marta Mordarska.

Szczególne życzenia do uczniów i nauczycieli kierował starosta nowosądecki Marek Pławiak, który mieszka w sąsiedniej wiosce, a przez wiele lat był dyrektorem szkoły w innej miejscowości gminy Łososina Dolna.

- Rąbkowa nie jest wielka miejscowością, bo żyje w niej około 550 osób więc i szkolna społeczność nie jest imponująco liczna - mówi dyrektorka szkoły Maria Orzeł. - W tym roku nauki jest to 156 dziewcząt i chłopców oraz dwadzieścioro nauczycieli i kilka osób personelu technicznego. Nie wszyscy uczniowie są jednak z Rąbkowej. Nasze klasy od czwartej do ósmej zasila młodzież z sąsiedniej miejscowości Tabaszowa. Dla tych uczniów przewidziany jest specjalny transport.

Jak zapewnia Stanisław Golonka, wójt gminy Łososina Dolna, samorząd gminy wygospodaruje jeszcze dodatkowe pieniądze na lepsze wyposażenie placówki.

A uczniowie? Ci są szczęśliwi, ze wreszcie to nie oni innym, a koledzy z innych miejscowości będą im zazdrościć warunków do nauki, uprawiania sportu i pozalekcyjnego rozwijania swych pasji.

Szkoła w Rąbkowej jest szóstym nowym obiektem oświatowym zbudowanym w gminie Łososina Dolna. Teraz wójt oraz radni, którym obecnie przewodzi Bolesław Oleksy, już szykują kolejną inwestycję. Wkrótce nowy obiekt zyska Szkoła Podstawowa we wsi Tęgoborze.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rąbkowa. 1 września uczniowie wprowadzili się do nowej szkoły - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski