Rabsztyn. W weekend odbędzie się 14. Turniej Rycerski....

Rabsztyn. W weekend odbędzie się 14. Turniej Rycerski. Atrakcji nie zabraknie! [PROGRAM Turniej Rycerski Rabsztyn 2018]

Zdjęcie autora materiału

Katarzyna Ponikowska

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Rabsztyn. W weekend odbędzie się 14. Turniej Rycerski. Atrakcji nie zabraknie! [PROGRAM Turniej Rycerski Rabsztyn 2018]
1/3
przejdź do galerii
Zmagania dzielnych rycerzy, pokazy dawnych tańców i koncerty, a także stoiska rzemieślników czy... kata. To tylko część atrakcji, jakie czekają na uczestników 14. Turnieju Rycerskiego na zamku w Rabsztynie. Impreza odbędzie się w najbliższy weekend (30 czerwca i 1 lipca).
Turniejowe zmagania rozpoczną się w sobotę, 30 czerwca o godz. 13 przemarszem bractw i oficjalnym powitaniem przybyłych rycerzy przez władze Olkusza. Następnie w bramie zamku zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona Marianowi Maryszewskiemu (1935-2007), założycielowi i pierwszemu prezesowi Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”, a także inicjatorowi organizowanych od 2003 r. turniejów rycerskich w Rabsztynie. Już o godz. 13.30 od turnieju miecza i tarczy odbędą się rycerskie zmagania, które potrwają cały dzień. Od godz. 15 do 18 dzieci będą mogły spróbować swych sił w strzelaniu z łuku. O godz. 15.30 rozpocznie widowiskowy program „Mieszczanie w zbrojach" z udziałem publiczności. Potem odbędzie się turniej broni drzewcowej, o godz. 17.30 - pokaz tańców dawnych, a następnie turniej rzutów w dal: włócznią oraz kulą.

Największą atrakcją pierwszego dnia turnieju będzie Bitwa o Zamek z użyciem materiałów pirotechnicznych. Napad drużyn rycerskich na zamek jest planowany na godz. 20. Po bitwie rozpoczną się walki drużyn rycerskich 3 vs. 3, a pełen atrakcji dzień zakończy pokaz fireshow - taniec ognia. Przez cały dzień pod zamkową bramą będą rozstawione warsztaty rzemiosł dawnych, m.in. kowala, garncarza i mydlarza, a na terenie zamku, w cenie biletu będzie można oglądać mrożące krew w żyłach pokazy Kata i Inkwizytora.

Drugi dzień turnieju (niedziela, 1 lipca) rozpocznie się o godz. 10.30 od turnieju łuczniczego. Na godz 12.30 zaplanowano koncert zespołu Stout wykonującego żywiołową muzykę celtycką. Po koncercie, o godz. 13 będzie pokaz artyleryjski, a potem zmagania rycerzy podczas turnieju miecza długiego. Na godz. 14.30 przewidziano widowiskowy Samoczwart, podczas którego staną w szranki dwuosobowe poczty rycerskie. Po godzinie zmagań, o 15.30 zaplanowano pokaz jazdy rycerza konnego. Przewidziano też sporo atrakcji dla najmłodszych. Od godz. 16 do 18.30 na specjalnie przygotowanych stanowiskach animacyjnych będzie: turniej miecza sportowego dla dzieci, strzelanie z łuku, średniowieczne kalambury, a także rzut włócznią i toporem. O godz. 16.30 oficjalnie zakończą się zmagania turniejowe, ale nie oznacza to końca atrakcji, bo o godz. 17 ponownie wystąpi zespół Stout.

Dla uczestników turnieju przygotowano też cały szereg atrakcji towarzyszących. W sobotę i niedzielę, pod zamkiem od godz. 10. do 18 będzie działał Mobilny Punkt Informacji Turystycznej oraz stoisko promocyjne Miasta i Gminy Olkusz, gdzie będzie można zobaczyć działanie plenerowej mennicy, na której będą wybijane repliki trojaków olkuskich. Będzie też konkurs o historii Olkusza i Zamku Rabsztyn oraz gry i zabawy dla najmłodszych. W sobotę, 1 lipca od godz. 10 do 18 pod zamkiem stanie stoisko promocyjne Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”, gdzie zaplanowano zajęcia plastyczne i zabawy dla najmłodszych oraz plenerową wystawę malarstwa „Rabsztyn w sztuce”.

Podczas turnieju będzie można zwiedzić zamek z przewodnikiem ze Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”. W sobotę, 30 czerwca o godz. 14, 16, 18, a w niedzielę, 1 lipca o godz. 10, 14 i 16 (zbiórka przed bramą zamku).ZOBACZ KONIECZNIE:
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


WIDEO: Poważny program - playlista 3 odcinków

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?