Decyzja ta rodziła się za poprzedniego rządu w bólach. Ówczesny zarząd Tauronu, wraz z radą nadzorczą (w tym b. rektorem krakowskiej AGH) tak silnie wątpił w ekonomiczny sens operacji, że… trzeba było go wyrzucić. I to dwa razy. Potem przyszedł PiS i wszystko stało się prostsze: rząd kazał, zarząd zrobił.
W naprawianiu górnictwa bardzo pomogły PiS rosnące na świecie ceny węgla. Dobre kopalnie odbiły się od dna. Ale sytuacja branży jest wciąż ciężka. Katowicki Holding Węglowy, drugi co do wielkości w Polsce, utracił płynność finansową i nie miał pieniędzy nawet na świadczenia pracownicze. Rząd przyłączył go więc do Polskiej Grupy Górniczej.
Wszystko to kosztuje. Operacja uzdrawiania kopalń pochłania miliardy. Każdemu pracownikowi i emerytowi państwo wyciąga z kieszeni 40 zł miesięcznie: ot, „abonament” na węgiel, nawet jeśli masz panele słoneczne lub palisz gazem. Dochodzą do tego olbrzymie nakłady państwowych koncernów energetycznych, jak Tauron. I nie chodzi tylko o ratowanie kopalń typu „Brzeszcze”, ale inwestycje w energetykę węglową. Budowę potężnej Elektrowni Ostrołęka C (6 mld zł) sfinansować mają Energa i Enea.
Tymczasem świat odchodzi od węgla. I nie mówimy tu o Niemcach, którzy oszaleli na punkcie wiatru, słońca i biomasy, ale i Chinach. Banki nie chcą finansować węglowych inwestycji (Tauron, zaciągając część zobowiązań, musiał obiecać, że nie wyda pieniędzy na ten cel). Ale my inwestujemy w węgiel, którego wydobycie w rozsądnej cenie przychodzi nam z coraz większym trudem. W ekonomii cudów nie ma. Przyjdzie za ten wybór słono zapłacić - w rachunkach za prąd i energię cieplną. I to szybciej niż nam się wydaje.
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?