MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rachunki za prąd mocno w górę? Prezes URE: Społeczeństwo takich podwyżek może nie zaakceptować

OPRAC.:
Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
PAP
PAP
Zdaniem prezesa URE „pełne jednorazowe odmrożenie cen energii nie byłoby akceptowalne społecznie". – Musimy też pamiętać, że ceny energii mają znaczne przełożenie na inflację – zaznaczył.
Zdaniem prezesa URE „pełne jednorazowe odmrożenie cen energii nie byłoby akceptowalne społecznie". – Musimy też pamiętać, że ceny energii mają znaczne przełożenie na inflację – zaznaczył. 123RF
Rynkowe uwarunkowania podpowiadają nam jedno: bez hamowania cen rachunek za prąd może być potencjalnie wyższy o kilkadziesiąt procent – przyznał prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin. Jednocześnie podkreślił, że ewentualne odmrożenie cen energii „nie powinno się to odbyć gwałtownie i w jednym kroku". – Pełne jednorazowe odmrożenie cen energii nie byłoby akceptowalne społecznie – stwierdził.

Spis treści

Co składa się na rachunek za prąd? To najmocniej wpływa na jego wysokość

Prezes URE w wywiadzie dla poniedziałkowej „Rzeczpospolitej" odnosząc się do kwestii przyszłorocznych cen prądu zwrócił uwagę, że rachunek za prąd składa się po pierwsze z wartości towaru, a więc prądu, a po drugie, z kosztu transportu tego prądu, czyli dystrybucji. – Oznacza, to, że jeśli jedna składowa, w tym wypadku koszt pozyskania prądu, rośnie dwukrotnie, to nie oznacza, że nasz cały rachunek także wzrośnie dwukrotnie – tłumaczył.

Jednocześnie dodał, że koszt pozyskania energii stanowi ok. 50- 60 proc. rachunku, „zaś transport, a więc dystrybucja, pozostałe 40- 50 proc". – Rachunek obejmuje też inne opłaty, ale ich skala jest znacznie mniejsza. Taryfa dystrybucyjna, jeśli nawet wzrośnie w stosunku do roku poprzedniego, to w znacznie mniejszym stopniu niż koszt pozyskania energii. Pragnę więc uspokoić: w przypadku całkowitego odmrożenia cen łączne opłaty za prąd, przy takich założeniach, nie będą dwukrotnie wyższe – wyjaśnił.

Jednak dopytywany o to, czy „o 60- 70 proc. już tak" odpowiedział, że przy rynkowych założeniach „są to zwyżki prawdopodobne", ale tylko w przypadku całkowitego odmrożenia cen. – Warto też zaznaczyć, że same taryfy za prąd powinny ulec znacznemu obniżeniu – uzupełnił.

Odmrożenie cen energii elektrycznej. O ile wzrosną rachunki za prąd?

Gawin zapytany o to, czy w efekcie potencjalnego wzrostu samego rachunku za energię o kilkadziesiąt procent, mrożenie cen energii na 2024 rok jest konieczne, podkreślił, że „niezależnie, czy podwyżki wyniosą 40, 50, 60 czy 70 proc., to mogą to być zwyżki kilkudziesięcioprocentowe, których społeczeństwo może nie zaakceptować".

– Z tego punktu widzenia pełne odmrożenie taryf na prąd jedną decyzją może być trudne do przyjęcia przez społeczeństwo. Myślę, że jest co do tego pełne zrozumienie także wśród decydentów. Podejmując inną decyzję, na przykład o stopniowym odmrażaniu cen prądu, musimy pamiętać, że same koszty pozyskania energii - względem 2022 r. spadają i będą spadać. Musimy też pamiętać, że ceny energii mają znaczne przełożenie na inflację – zaznaczył.

Odnosząc się do pytania o to, czy mechanizm mrożenia cen energii powinien być przedłużony na kolejny rok, przyznał, że „z perspektywy URE nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie". – My odpowiadamy za taryfy. One mają przełożenie na odbiorców końcowych, którzy podlegają ochronie taryfowej. Mechanizmy mrożenia cen mają znacznie szerszy zakres. Ja mogę powiedzieć jedynie, że pełne jednorazowe odmrożenie cen energii nie byłoby akceptowalne społecznie – stwierdził.

Jednocześnie podkreślił, że „nie powinno się to odbyć gwałtownie i w jednym kroku". – Warto rozważyć stopniowe wychodzenie z zamrożonych taryf, aby uniknąć szoku cenowego, a jednocześnie stopniowo powracać do rynkowych mechanizmów ustalania cen – tłumaczył.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rachunki za prąd mocno w górę? Prezes URE: Społeczeństwo takich podwyżek może nie zaakceptować - Portal i.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski