Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rada Miejska podjęła pierwszy krok w kierunku likwidacji dwóch najmniejszych szkół w Myślenicach

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Fot. Katarzyna Hołuj
Gmina chce przenieść dzieci z SP nr 5 do SP nr 2 i z SP nr 6 do SP nr 4 gwarantując dowóz i opiekę. Ta wizja nie podoba się większości rodziców, którzy bronią dobra dzieci. Władze gminy też powołują się na dobro dzieci. Radni są podzieleni, ale większość poparła uchwały intencyjne.

WIDEO: Krótki wywiad

Cześć rodziców przyszła na poniedziałkową sesję, aby przedstawić swoje argumenty „za” pozostawieniem szkół dla dobra dzieci. Rodzice z Chełmu mówili m.in. o świetnych wynikach w nauce, jakie osiągają tam dzieci, braku problemów wychowawczych czemu sprzyja mała liczba uczniów, a nawet o lepszej jakości powietrza na Chełmie w porównaniu do niżej położonej dzielnicy Zarabie, gdzie miałyby uczęszczać do szkoły ich dzieci, i do reszty miasta.

Argumenty rodziców dzieci z „piątki” na Dolnym Przedmieściu były podobne. Oni także cenią sobie kameralną atmosferę, jakość nauczania i poczucie bezpieczeństwa, jakie daje mała szkoła (są tu tylko klasy I-III). Obawiają się m.in. tego, że w dużej szkoły dzieci będą narażone na kontakt z dużo starszymi uczniami.

Władze gminy podkreślają z kolei, że na Chełmie klasy na niektórych lekcjach są łączone, a demografia nie pozostawia złudzeń co do tego, że uczniów znacznie przybędzie. Dziś jest ich 44 razem z oddziałem przedszkolnym, a klasy liczą od 1 do 9 dzieci. Roczny koszt utrzymania ucznia wynosi ponad 23 tys. zł, tj. dwa razy więcej niż w SP nr 4 na Zarabiu.
W przypadku „piątki” też jest wyższy niż w „dwójce” (prawie dwukrotnie). Władze gminy argumentują jednak, że w tym przypadku chodzi przede wszystkim o to, aby powiększyć istniejące w tym samym budynku przedszkole, bowiem w mieście i całej gminie jest deficyt miejsc przedszkolnych.

Radny Tomasz Wójtowicz broniąc szkoły na Chełmie mówił, że „to nie tylko szkoła, ale centrum kulturalne”. Z kolei w dyskusji o SP 5 zgodził się, że w gminie brakuje miejsc w przedszkolach, ale stwierdził że nie można ich tworzyć kosztem likwidacji szkoły.
W odpowiedzi na wypowiedzi radnych poprzedniej kadencji, którzy bronili pozostawienia SP nr 5, burmistrz zapytał: - Dlaczego do 2018 roku nie wybudowano przedszkola tylko… Muzeum Niepodległości? I dodał, że 9 mln zł, które pochłonęło można by wybudować dwa, a nawet trzy przedszkola.

Przegłosowane uchwały inwencyjne to pierwszy krok, po którym gmina wystąpi do Kuratorium Oświaty o wydanie opinii w sprawie zamiaru likwidacji szkół. Dopiero po tym radni będą podejmowali ostateczną decyzję. Rodzice, którzy nie chcą likwidacji szkół, nie tracą nadziei.
- 10 radnych było za, 8 przeciw, 3 wstrzymało się od głosu – mówił Marek Postawa dodając, że być możne ta trójka ostatecznie opowie się za pozostawieniem SP nr 5. - Nadzieja umiera ostatnia.
Również rodzice z Chełmu nie zamierzają się poddawać, a w ostateczności zapowiadają walkę o to, aby pozostały tam chociaż klasy I-III i oddział przedszkolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski