Rada Miejska podjęła pierwszy krok w kierunku likwidacji dwóch najmniejszych szkół w Myślenicach

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Fot. Katarzyna Hołuj
Gmina chce przenieść dzieci z SP nr 5 do SP nr 2 i z SP nr 6 do SP nr 4 gwarantując dowóz i opiekę. Ta wizja nie podoba się większości rodziców, którzy bronią dobra dzieci. Władze gminy też powołują się na dobro dzieci. Radni są podzieleni, ale większość poparła uchwały intencyjne.

WIDEO: Krótki wywiad

Cześć rodziców przyszła na poniedziałkową sesję, aby przedstawić swoje argumenty „za” pozostawieniem szkół dla dobra dzieci. Rodzice z Chełmu mówili m.in. o świetnych wynikach w nauce, jakie osiągają tam dzieci, braku problemów wychowawczych czemu sprzyja mała liczba uczniów, a nawet o lepszej jakości powietrza na Chełmie w porównaniu do niżej położonej dzielnicy Zarabie, gdzie miałyby uczęszczać do szkoły ich dzieci, i do reszty miasta.

Argumenty rodziców dzieci z „piątki” na Dolnym Przedmieściu były podobne. Oni także cenią sobie kameralną atmosferę, jakość nauczania i poczucie bezpieczeństwa, jakie daje mała szkoła (są tu tylko klasy I-III). Obawiają się m.in. tego, że w dużej szkoły dzieci będą narażone na kontakt z dużo starszymi uczniami.

Władze gminy podkreślają z kolei, że na Chełmie klasy na niektórych lekcjach są łączone, a demografia nie pozostawia złudzeń co do tego, że uczniów znacznie przybędzie. Dziś jest ich 44 razem z oddziałem przedszkolnym, a klasy liczą od 1 do 9 dzieci. Roczny koszt utrzymania ucznia wynosi ponad 23 tys. zł, tj. dwa razy więcej niż w SP nr 4 na Zarabiu.
W przypadku „piątki” też jest wyższy niż w „dwójce” (prawie dwukrotnie). Władze gminy argumentują jednak, że w tym przypadku chodzi przede wszystkim o to, aby powiększyć istniejące w tym samym budynku przedszkole, bowiem w mieście i całej gminie jest deficyt miejsc przedszkolnych.

Radny Tomasz Wójtowicz broniąc szkoły na Chełmie mówił, że „to nie tylko szkoła, ale centrum kulturalne”. Z kolei w dyskusji o SP 5 zgodził się, że w gminie brakuje miejsc w przedszkolach, ale stwierdził że nie można ich tworzyć kosztem likwidacji szkoły.
W odpowiedzi na wypowiedzi radnych poprzedniej kadencji, którzy bronili pozostawienia SP nr 5, burmistrz zapytał: - Dlaczego do 2018 roku nie wybudowano przedszkola tylko… Muzeum Niepodległości? I dodał, że 9 mln zł, które pochłonęło można by wybudować dwa, a nawet trzy przedszkola.

Przegłosowane uchwały inwencyjne to pierwszy krok, po którym gmina wystąpi do Kuratorium Oświaty o wydanie opinii w sprawie zamiaru likwidacji szkół. Dopiero po tym radni będą podejmowali ostateczną decyzję. Rodzice, którzy nie chcą likwidacji szkół, nie tracą nadziei.
- 10 radnych było za, 8 przeciw, 3 wstrzymało się od głosu – mówił Marek Postawa dodając, że być możne ta trójka ostatecznie opowie się za pozostawieniem SP nr 5. - Nadzieja umiera ostatnia.
Również rodzice z Chełmu nie zamierzają się poddawać, a w ostateczności zapowiadają walkę o to, aby pozostały tam chociaż klasy I-III i oddział przedszkolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie