MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rada Powiatu w Oświęcimiu nie podjęła rezolucji w sprawie obrony imienia Jana Pawła II - Honorowego Obywatela Ziemi Oświęcimskiej. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Rada Powiatu w Oświęcimiu podczas sesji 22 marca nie zajęła się sprawą rezolucji w obronie imienia Jana Pawła II zgłoszonej przez klub PiS
Rada Powiatu w Oświęcimiu podczas sesji 22 marca nie zajęła się sprawą rezolucji w obronie imienia Jana Pawła II zgłoszonej przez klub PiS Archiwum Gazety Krakowskiej
Projekt uchwały klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Powiatu Oświęcimskiego zgłoszony do porządku obrad podczas ostatniej sesji w sprawie podjęcia rezolucji w obronie dobrego imienia Jana Pawła II został odrzucony przez rządzącą w powiecie koalicję Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Porozumienia Samorządowego i Lewicy. Papież Polak jest Honorowym Obywatelem Ziemi Oświęcimskiej.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Przed 24 laty Rada Powiatu nadała Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Obywatela Ziemi Oświęcimskiej

Podczas ostatniej sesji, 22 marca były starosta oświęcimski Adam Bilski, a obecnie radny klubu PiS przypomniał, że przed 24 laty, 8 grudnia 1999 roku ówczesna Rada Powiatu przyznała Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Obywatela Ziemi Oświęcimskiej. Przedstawił oświadczenie radnych pierwszej kadencji, zwracając uwagę, że była to jednomyślna decyzja rady ponad podziałami politycznymi. Oświadczenie podkreśla ogromną rolę papieża Polaka we współczesnej historii. Przypomina także m.in., że Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który odwiedził były niemiecki obóz Auschwitz-Birkenau.

W imieniu żyjących radnych wspomnianej, pierwszej kadencji Adam Bilski wystąpił do obecnej rady, aby potwierdziła, że wspólnota powiatu oświęcimskiego chce mieć nadal za patrona Jana Pawła II i będzie chronić jego dobre imię.

Odrzucony projekt rezolucji PiS w Radzie Powiatu Oświęcimskiego

W związku z tym przewodniczący klubu PiS Jarosław Jurzak złożył do porządku obrad projekt rezolucji w sprawie obrony dobrego imienia Jana Pawła II.

- Projekt uchwały został zablokowany przez większość koalicji rządzącej tworzonej przez radnych PO, Nowoczesnej, PSL (KW Porozumienie Samorządowe) i Lewicy (KOS 2018) - podkreśla Jarosław Jurzak.

Będzie sesja nadzwyczajna w sprawie rezolucji

Przewodniczący Rady Powiatu z Platformy Obywatelskiej Kazimierz Homa twierdzi, że złożony przez PiS projekt rezolucji nie służy obronie imienia Jana Pawła II, ale do bieżącej walki politycznej. Jego zdaniem, wskazują na to wyraźnie ataki, jakie pojawiły się w mediach. Przekonuje, że rada kieruje się w sprawach światopoglądowych pluralizmem.

- Każdy głosuje z własnym przekonaniem. Nie odmawiam radnym z PiS manifestowania swego światopoglądem i jeśli projekt rezolucji zyska wymaganą większość, zostanie ona przyjęta - mówi Kazimierz Homa, dodając, że nie ma mowy o blokowaniu rezolucji.

Klub radnych PiS wystąpił o zwołanie sesji nadzwyczajnej. Przewodniczący Homa potwierdza, że taka odbędzie się w najbliższy wtorek, 28 marca.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski