Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rada TS Wisła spotka się na nadzwyczajnym posiedzeniu i będzie oczekiwać wyjaśnień od zarządu klubu

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Fot. Andrzej Banaś
W poniedziałek, 24 września, po południu na nadzwyczajnym posiedzeniu ma się spotkać Rada TS Wisła. Jej członkowie będą oczekiwać wyjaśnień ze strony zarządu klubu odnośnie zarzutów jakie pojawiły się w programie w TVN o wpływie gangsterów na Wisłę Kraków.

- W najbliższy poniedziałek spotykamy się na zebraniu Rady. Poprosili o takie spotkanie niektórzy z członków Rady. Z sms-a dowiedziałem się, że w mediach społecznościowych krąży informacja o rzekomym wniosku Rady o intencji zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia. Nie jest to prawdą. Być może taki wniosek padnie, ale przed zebraniem są to wyłącznie czyste spekulacje - informuje Bogusław Nowak, przewodniczący Rady TS Wisła.

- Jesteśmy gronem osób pełniącym funkcje doradcze, a nie zarządcze. Jesteśmy gronem ludzi nawzajem się szanujących, pasjonatów TS Wisły i sportu. Większość z członków Rady została do niej zaproszona, nie wybrana, przed kilkudziesięciu laty. Niektórzy są byłymi sportowacami. Nie wypowiadamy się, nie powinniśmy się wypowiadać, indywidualnie w sprawach prac Rady. Z tego samego powodu ja również powstrzymuję się od komentarzy - dodaje Bogusław Nowak, na co dzień dyrektor naczelny Opery Krakowskiej.

Przypomnijmy, że w programie „Superwizjer” stacji TVN zamieszczono wiele zarzutów wobec władz Wisły. Jednym z nich jest to, że zarząd klubu dopuścił do zatrudnienia w kasach biletowych osoby z wyrokami, które mają dostęp do bazy danych kibiców i poręczył na piśmie za osoby skazane za rozboje, gwarantując im zatrudnienie w klubie.

W programie „Superwizjer” powrócono do zdarzenia z grudnia 2016 r., kiedy piłkarze Wisły wybiegli na rozgrzewkę przed derbami z Cracovią w koszulkach z hasłem „Dudek wracaj do zdrowia”. To miała być akcja charytatywna dla kibica Ruchu Chorzów, który miał mieć wypadek komunikacyjny. Dziennikarze „Superwizjera” ustalili jednak, że „Dudek” należał do kibolskiej bojówki i został postrzelony podczas gangsterskich porachunków.

Po obejrzeniu materiału przedstawionego przez TVN z prac w Radzie TS Wisła zrezygnował mecenas Paweł Gieras, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie. W oświadczeniu w tej sprawie podkreślił: „Nieakceptowalne dla mnie działania obecnego zarządu TS Wisła Kraków nie pozostawiają wyboru". Dodał również: „Rolą Rady TS Wisła jest służenie radą Zarządowi Klubu. Obecny, pomimo sygnalizacji istnienia nieprawidłowości czy wręcz patologii nie podjął działań sanacyjnych, a wszelkie uwagi i wątpliwości członków Rady w tym moje ignorował".

- W programie ujawniono fakty m.in. o poręczaniu przez klub za osoby z wyrokami, wyjawiono kulisy akcji z koszulkami. Nie zauważyłem merytorycznej odpowiedzi ze strony klubu na te zarzuty. Uznałem, że mając na uwadze względy moralne nie powinienem już w tym wszystkim uczestniczyć - wyjaśnia mecenas Paweł Gieras.

Stanowisko władz Wisły wobec informacji przedstawionych w „Superwizjerze” jest takie: „Materiał oparty jest na insynuacjach, których klub nie będzie komentował”.

- Niczego nie można uogólniać. Komu zależy na tym, żeby Wisłę zniszczyć? - mówi Tadeusz Czerwiński, przewodniczący rady nadzorczej piłkarskiej Wisły Kraków SA. - Mówienie o tym, że gangsterzy, bandyci rządzą Wisłą? To Czerwiński, honorowy prezes Miętta-Mikołajwiecz i kilku innych prawdziwych wiślaków, działaczy oddanych klubowi przez dziesiątki lat jest gangsterami? To, że kibice w jakiś sposób starają się podejść do zarządów dzieje się we wszystkich klubach w Polsce. Niedawno prawie spalono stadion Lecha Poznań i czy coś z tym zrobiono? Piłkarze Legii źle zagrali, wrócili do klubu i dostali od kiboli po twarzach, czy coś zrobiono? Wszyscy uparli się na Wisłę, tym bardziej teraz, kiedy piłkarze świetnie grają, są na pierwszym miejscu w tabeli i wybucha afera - dodaje.

Tadeusz Czerwiński podkreśla również: - Zawsze jestem za tym, by karać za przestępstwa, jeżeli się coś komuś udowodni. Ale nie można uogólniać.

W Wiśle informują, że że władze klubu przekazały materiały dotyczące sprawy zewnętrznej kancelarii, która analizuje je pod kątem naruszenia dóbr osobistych członków, pracowników i innych osób zaangażowanych w działalność Wisły.

- Moja rezygnacja jest zwróceniem uwagi na to, że pewnych rzeczy nie można tolerować. A interpretowanie tego, co się wydarzyło, poprzez mówienie, że to działania, poprzez które Legia Warszawa chce osłabić Wisłę, to jest mało poważne. Z akcji z koszulkami trudno się będzie zarządowi wytłumaczyć. Z poręczeń też będzie trudno się wytłumaczyć, bo to sądowy dokument i jest pewnie w aktach sprawy - komentuje mecenas Paweł Gieras.

Inni członkowie Rady TS Wisła nie zamierzają iść w jego ślady i zrezygnować z pracy w Radzie.

- Dopiero co wróciłem z wyjazdu zagranicznego i nie orientuję się za bardzo w sytuacji. Cóż mogę powiedzieć, jak statek tonie, to nie można z niego uciekać, tylko trzeba go ratować. Jeżeli są jakieś podejrzenia, zarzuty, to wszystko trzeba udowodnić, ale od wyjaśniania takich spraw jest policja i prokuratura. Jeżeli chodzi o prace Rady to możemy tylko doradzać. Wiele razy na posiedzeniach zwracano uwagę, żeby wszystko w klubie było uczciwe - mówi ks. Infułat Archidiecezji Krakowskiej Bronisław Fidelus.

Mieczysław Czuma, publicysta, dziennikarz, komentuje: - Bardzo ubolewam nad tym co się dzieje. Wyznaję jednak zasadę, że z klubem trzeba być na dobre i na złe. Boli mnie, bardzo martwi, że tworzy się tak czarny obraz Wisły. Trzeba zrobić wszytsko, aby to poprawić. Rada może domagać się od zarządu podjęcia działań, które przetną pewne rzeczy. Zarząd klubu został wywołany do odpowiedzi, przedstawiono mu zarzuty i musi zająć stanowisko w tej sprawie.

W Radzie TS Wisła jest też Mrosław Chrapusta, dyrektor Działu Prawnego i Nadzoru Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Obecnie przebywa na urlopie poza krajem. - Nie widziałem reportażu. Mam tylko informacje ze słyszenia. Jeżeli po powrocie dobrze poznam okoliczności sprawy to pomoże mi to w podjęciu jakiejś decyzji - wyjaśnia.

Jan Sady, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, z decyzjami wstrzymuje się do najbliższego posiedzenia Rady TS Wisła. - Jako cała Rada musimy zająć zdecydowane stanowisko - podkreśla Jan Sady. - Na razie mamy jednostronny przekaz. Mam nadzieję, że na posiedzeniu Rady dostaniemy więcej informacji - dodaje.

W Radzie TS Wisła zasiadają:

Prof. Dr hab. Małgorzata Bednarczyk – Dyrektor Instytutu Przedsiębiorczości, Kierownik Katedry Zarządzania w Turystyce Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka wielu publikacji w języku polskim i angielskim poświęconym gałęziom zarządzania, turystyki i sportu.

Dr Stanisław Bisztyga – Wiceprezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Senator Rzeczpospolitej Polskiej VII kadencji, inicjator i fundator prestiżowej nagrody im. Jana Janowskiego dorocznie wręczanej wybitnym juniorom. Został zaliczony do najbardziej aktywnych Senatorów w rankingu, który przygotowała Telewizja Polska. Radny Miasta Krakowa w latach 1994-2002.

Dariusz Bohatkiewicz – dziennikarz Telewizji Polskiej, korespondent wojenny między innymi podczas wojny w Iraku, a także w Osetii. Laureat m.in. nagrody „Ostre Pióro” przyznawanej przez Business Center Club.

Mirosław Chrapusta – dyrektor Wydziału Prawnego i Nadzoru Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Mieczysław Czuma – były redaktor naczelny Przekroju w latach 1973-2000, publicysta, dziennikarz, poeta. Znany wielbiciel Krakowa i jego historii.

Bronisław Fidelus
– ks. Infułat Archidiecezji Krakowskiej, wikariusz generalny arcybiskupa krakowskiego w latach 2011-2016, wcześniej w latach 1995-2011 był archiprezbiterem bazyliki Mariackiej. Kapelan Wisły Kraków.

Dr Inż. Andrzej Michaliszyn
– pracownik naukowy Akademii Górniczo Hutniczej, adiunkt na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej w Katedrze Metalurgii Stopów Żelaza. Autor oraz współautor licznych publikacji naukowych.

Bogusław Nowak
– przewodniczący Rady Towarzystwa, dyrektor naczelny Opery Krakowskiej. Wcześniej pełnił rolę prezesa Zarządu Radia Kraków (1995-2000), a także dyrektora TVP Kraków (2004-2007). Realizator produkcji filmowych, teatralnych i telewizyjnych. Współorganizator i animator wielu projektów artystycznych i kulturalnych.

Prof. Jerzy Sadowski
– kardiochirurg, transplantolog kliniczny, przez lata ordynator Oddziału Kardiochirurgii Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. Członek Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskiego Towarzystwa Angiologicznego, Polskiego Towarzystwa Transplantologicznego i The European Association for Cardio-Thoracic Surgery. Dodatkowo pełni rolę konsultanta w wojewódzkim w dziedzinie kardiochirurgii. W 2017 powołany został w skład rady naukowej Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Jerzy Sarna – były wiceprezes CANPACK. Zasiadał w zarządzie firmy CANPACK w czasie podpisania umowy sponsorskiej z Wisłą Kraków.

Juliusz Sikora – były dyrektor Hydrotrestu, a także spółki Alpine Construction Poland.

Jerzy Szul
– prawnik, prowadzi kancelarię podatkową. Członek Zarządu TS Wisła Kraków w latach 2007-2011.

Marek Wilczek – prezes Wisły Kraków SA w latach 2007-2010, członek zarządu Małopolskich Dworców Autobusowych.

Prof. Janusz Zdebski
– psycholog, były rektor Akademii Wychowania Fizycznego, były opiekun drużyny siatkarek Wisły.

Jan Pamuła – polityk, ekonomista i menedżer, doktor nauk ekonomicznych, poseł na Sejm I kadencji. Prezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, w przeszłości pełnił funkcję prezesa zarządu krakowskiej izby rzemieślniczej, prezesa Portu lotniczego Kraków-Balice oraz wiceprezesa zarządu Banku Przemysłowo-Handlowego.

Tomasz Grodzicki – lekarz, specjalista w zakresie chorób wewnętrznych, geriatrii i hipertensjologii, profesor nauk medycznych, dziekan Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 2008–2016, obecnie prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego do spraw Collegium Medicum.

Jan Sady
– prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Zbigniew Sarapata
– były prezes Kalwarianki, wieloletni pracownik, dyrektor i prezes Spółdzielni Rzemieślniczej Wielobranżowej Kalwarianka, uhonorowany tytułem Zasłużonego dla Powiatu Wadowickiego.

Andrzej Koprynia – współwłaściciel firmy Kortrans, która jest partnerem Wisły Kraków SA od 6 września 2016 roku, a także sponsorem drużyny koszykarek Białej Gwiazdy.

Zbigniew Bury – prawnik, właściciel Kancelarii Prawnej Bury & Wspólnicy, członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie

Adrian Ochalik – rzecznik prasowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, rzecznik prasowy Wisła Kraków SA w latach 2007-2009 i 2010-2014. W latach 2001-2007 był także spikerem na meczach piłkarskiej drużyny Wisły Kraków.

Leszek Piskorz – aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, występujący na deskach Teatru Starego, profesor Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Profesor PWST w Krakowie oraz Szkoły Teatralnej przy Uniwersytecie Wisconsin of Milwaukee w Stanach Zjednoczonych.

Maciej Bielski
– zastępca Dyrektora Filharmonii Krakowskiej. W przeszłości pełnił funkcję m.in. Dyrektora Generalnego Przedsiębiorstwa Polonijno-Zagranicznego, Dyrektora ds. Finansowo-Administracyjnych w ASPEN Sp. z o.o. Zehnacker Group , a następnie w TVP S.A. Oddział Kraków. Członek Zarządu TS Wisła w latach 2007-2011.

Prof. Dr Hab. Jacek Pietrzyk – lekarz pediatra, były Kierownik Katedry Pediatrii i Kliniki Chorób Dzieci Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Koszykarz Wisły Kraków w latach 1960-1966, mistrz Polski w koszykówce w 1964 roku. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz medalem Kalos Kagathos.

Tomasz Kaleta – prezes zarządu Malinowych Hoteli. Propagator zdrowia, organizator wernisaży, spotkań artystycznych czy turniejów sportowych w swoich hotelach.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski