Rada zmienną jest...

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Brak planu blokuje rozwój naszej miejscowości Agnieszka Węgrzyn, radna z GłogoczowaJaki jest cel zmiany? To jest dzielenie ludziPiotr Sikora, radny z ZawadyNie było żadnej innej propozycji uchwałyTomasz Wójtowicz, przewodniczący Rady Miejskiej
Brak planu blokuje rozwój naszej miejscowości Agnieszka Węgrzyn, radna z GłogoczowaJaki jest cel zmiany? To jest dzielenie ludziPiotr Sikora, radny z ZawadyNie było żadnej innej propozycji uchwałyTomasz Wójtowicz, przewodniczący Rady Miejskiej Fot. Maciej Hołuj, Katarzyna Hołuj
Udostępnij:
Kontrowersje. Radni miejscy zdecydowali o przesunięciu kolejności sporządzania planów zagospodarowania przestrzennego. Na pierwsze miejsce wysunął się Głogoczów, zaś miejscowości, które były na początku kolejki, czyli Zawada, Jawornik i Łęki, spadły na jej koniec.

Ta decyzja wywołała wzburzenie mieszkańców i radnych z Łęk, Jawornika i Zawady. Tak się bowiem składa, że na zamianie zyskały wsie reprezentowane przez większościowy klub radnych Macieja Ostrowskiego, a straciły te, których radni są z opozycji (PiS).

Z propozycją zmiany kolejności przygotowania planów wyszła radna Agnieszka Węgrzyn z Głogoczowa pod koniec lutego br. na posiedzeniu komisji architektury. Analizując przedłożone radnym materiały uznała, że zasadnym będzie zamiana Zawady na Głogoczów w obowiązującym od 2010 roku harmonogramie. Z materiałów wynikało bowiem, że w Głogoczowie w ostatnich latach wydano o wiele więcej pozwoleń na budowę niż w Zawadzie, a czas na wykorzystanie rezerw (terenów budowlanych) to dla Zawady 64 lata, a dla Głogoczowa tylko 25.

Te dane zakwestionował radny Piotr Sikora z Zawady (buduje domy na sprzedaż) mówiąc, że sam uzyskał w tym czasie więcej pozwoleń budowlanych niż wynika to z materiałów przedstawionych radnym. Sprawę odłożono do następnej sesji. Po zweryfikowaniu danych okazało się, że różnica w liczbie wydanych pozwoleń między Zawadą a prawie trzy razy większym od niej Głogoczowem wynosi... 2 (Głogoczów - 14, a Zawada - 12), a czas na wykorzystanie rezerw Zawada ma krótszy (21 lat) niż Głogoczów (25 lat).

Ostatni będą pierwszymi...

Propozycja radnej Węgrzyn zyskała poparcie w klubie radnych Macieja Ostrowskiego, a jego członkowie poszli dalej i przygotowali projekt uchwały z całkiem nowym harmonogramem, Głogoczów znalazł się na czele kolejki, a Zawada spadła na jej koniec, zmieniły się także miejsca pozostałych miejscowości. Zyskały przesuwając się w górę: Osieczany, Jasienica i Bysina. Straciły zaś, bo spadły na ostatnie miejsca, Łęki, Jawornik i Zawada.

Jest to o tyle zaskakujące, że jeszcze w lutym przewodniczący komisji architektury Kazimierz Dąbrowski mówił, że o ile można się zastanowić co do zamiany Głogoczowa w miejsce Zawady, to nie powinno się pominąć Jawornika, mającego najwięcej mieszkańców i bardzo duże oczekiwania. - Nie możemy wprowadzić chaosu takiego, że miejscowości takie jak Jawornik są odsuwane, jak Łęki - są odsuwane, bo ta kolejność z czegoś się brała - mówił wtedy radny.

Pilnuje interesów wsi

- Moje działania nie są skierowane przeciwko jakimkolwiek miejscowościom, ale są za Głogoczowem - mówi dziś radna Agnieszka Węgrzyn tłumacząc, że jej zadaniem jest pilnowanie interesów wsi, którą reprezentuje, a z pierwszych materiałów wynikało jasno, że pilniejszy jest plan dla Głogoczowa niż Zawady. Na argument, że dane nie odzwierciedlały rzeczywistości, odpowiada że to nie jej wina. Zresztą, jak dodaje, z tych uaktualnionych danych wynika, że Zawada ma dziś znacznie więcej (29 proc.) terenów budowlanych w stosunku do powierzchni wsi niż Głogoczów (20 proc.).

- Brak aktualnego planu blokuje rozwój naszej miejscowości - mówi radna dodając, że Głogoczów leży najbliżej Krakowa i z racji położenia i skomunikowania ma duży potencjał.

Przewodniczący Rady Miejskiej mówi, że propozycja zmian wyszła z komisji (architektury) po analizie aktualnych dokumentów. - Radni klubu wyborców Macieja Ostrowskiego wypracowali projekt uchwały, przedstawili go panu burmistrzowi. Projekt ten uzyskał poparcie na sesji RM. Należy nadmienić, że nie było żadnej innej propozycji uchwały - odpowiedział nam Tomasz Wójtowicz, przewodniczący (radny z Osieczan) na pytanie o zasadność takiej, a nie innej kolejności wsi w nowym harmonogramie.

Co z Jawornikiem?

- Nie widzę żadnego uzasadnienia dla takich działań. Z materiałów wynika wprost, że to Jawornik powinien być jednym z pierwszych w kolejce do uchwalenia planu - mówi Władysław Kurowski, sołtys Jawornika. Zwraca przy tym uwagę, że wieś ma jeden z najstarszych w gminie planów. Wtóruje mu radny z tej miejscowości. Wacław Szczotkowsi dodając, że najwidoczniej dane wynikające z analizy na nikim nie robią wrażenia.

Zmiana została bardzo źle przyjęta także przez mieszkańców Łęk (i Buliny, które są sołectwem należącym administracyjnie do Łęk). Pojawili się oni nawet na komisji architektury. - Kiedy pytamy, dlaczego naszą wieś przesunęli, odpowiadają, że… tak zdecydowali. Tyle żeśmy się dowiedzieli - mówi pani Halina z tej miejscowości. Jak dodaje, czekają już ponad 10 lat i czują się bezradni. - Poręba, Zasań, Trzemeśnia - tam plany poszły, a my? Część z chcących przekształcić działki już poskładała wnioski, inni też planują to zrobić. Córka już kupiła nawet materiały na budowę…

Wciąż mydlą nam oczy

- Dużo osób czekało na nowy plan, chciałoby się budować a nie może, przez co obrywa się… mnie - potwierdza Magdalena Kęsek, sołtyska Buliny. - Mieszkańcy czują się pokrzywdzeni.

- Cały czas mydlą nam oczy, przy każdych wyborach obiecuje się nam, że na pewno teraz plan będzie. Jak to jest, że o takich sprawach decydują radni, którzy zostali wybrani, bo akurat byli najbardziej lubiani, a doświadczeni urzędnicy nie mają nic do powiedzenia? - zastanawia się pani Katarzyna, mieszkanka Buliny

Na komisji w lutym br. Elżbieta Mnichowska z Wydziału Gospodarki Przestrzennej UMiG mówiła do radnych: - Ludzie są do tego harmonogramu przyzwyczajeni i mają to w głowie, natomiast jeżeli państwo będziecie uważać, że są uwarunkowania, które by zmieniły ewentualnie kolejność, to państwa decyzja.

Dzielenie ludzi

W podobnym tonie wypowiadała się projektantka i autorka przygotowanej analizy zmian w zagospodarowaniu przestrzennym. Dodała, że plan dla Głogoczowa będzie planem trudnym, bo przez teren tej miejscowości ma przebiegać Beskidzka Droga Integracyjna, a plan musi być uzgodniony z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.

Na sesji, na której uchwałę podejmowano, radny Piotr Sikora zastanawiał się: - Jaki jest cel zmiany? To jest dzielenie ludzi. Pytał także, kiedy można się spodziewać uchwalenia planu dla Zawady, która spadła na koniec kolejki.

Elżbieta Mnichowska odpowiedziała, że do 4-5 lat, przyjąwszy, że średnio w ciągu roku opracowuje się dwa plany, a rozpoczęcie prac nad pierwszym (następnym w kolejności) nastąpi w czerwcu-wrześniu br.

Co wynika z analizy?

- Kto ma najwięcej terenów budowlanych wyznaczonych planem w stosunku do powierzchni wsi?
Zawada (29 proc.), Łęki z Buliną (23 proc.), Głogoczów i Osieczany (po 20 proc.)

- Gdzie odnotowano największy przyrost terenów zainwestowanych w latach 2010-15?
Głogoczów (88,25 ha), Jawornik (52,34 ha), Osieczany (41,76 ha)

- Kto ma największe rezerwy w stosunku do powierzchni wsi?
Zawada (17 proc.), Łęki z Buliną (11 proc.), Głogoczów (9 proc.), Jawornik (8 proc.), Osieczany (6 proc.)

- Jak szybko zostaną wykorzystane rezerwy przy istniejącym średnim ruchu budowlanym?
Osieczany (14 lat), Zawada i Jawornik (po 21 lat)

Dane zaczerpnęliśmy z analizy zmian w zagospodarowaniu przestrzennym opracowaną dla gminy Myślenice (braliśmy pod uwagę te miejscowości, które ujęto w harmonogramie, czyli oczekujące na uchwalenie nowych planów. W zestawieniu nie ma Bysiny ani Jasienicy, bo nie mają planów)

Nowy harmonogram
1. Głogoczów
2. Osieczany
3. Jasienica
4. Bysina
5. Łęki (Bulina)
6. Jawornik
7. Zawada

Wedle starego pierwszą w kolejnością wsią, dla której miał być teraz uchwalany plan, była Zawada. Po niej były: Jawornik, Łęki (Bulina), Głogoczów, Osieczany, Jasienica i Bysina.
Pozostałe wsie: Krzyszkowice, Polanka, Poręba, Trzemeśnia, Bęczarka, Borzęta, Droginia i Zasań były w tym harmonogramie przed nimi i plany dla nich były procedowane zgodnie ze starą kolejnością.
Opóźnienia w realizacji tego harmonogramu sięgnęły 4 lat. Ostatnio procedowane plany (dla Borzęty, Bęczarki i Zasani) zgodnie z założeniami z 2010 roku miałby być sporządzone w 2012 roku.

[email protected]

Wideo

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

c
ciekawy
Ciekaw jestem o co w tym wszystkim chodzi... Dlaczego nagle takie zmiany w kolejce? Kto ma w tym największy interes? I co chodzi z działkami na Zasani które niby nie mogły być odrolnione do czasu aż KTOŚ je kupił!!!
z
zirytowana
To jest chore że tak długo czeka się na przekształcenie własnej działki!!! Jeszcze się prosić trzeba żeby szanowni radni informacji udzielali!!! Sama dzwoniłam do pana Dąbrowskiego z pytaniem dlaczego zmienili kolejność to strasznie się gubił... I w zasadzie niczego się nie dowiedziałam!!!
j
jawornicki
A gdzie był radny z Jawornika Wacław Szczotkowski? Spał? On chyba nie rozumie czego dotyczą głosowania, bo jak było głosowanie żeby odebrać Kurowskiemu możliwość odbierania podatku to głosował za. Z zazdrości że Kurowski miał dodatkowe 20 tysiaków czy nie wiedział o czym mowa?
M
MARIONETKI
MARIONETKI
z
zawiedziona
To co wyprawiają marionetki Burmistrza z nim na czele śmierdzi na odległość!!! Interes na pewno mają w tym że Głogoczów z ostatniego miejsca znalazł się na pierwszym!!! I pomyśleć że niekompetentni radni taką władzę mają!!! A na pytanie dlaczego zmieniają kolejność odpowiadają... Bo zmieniają!!! Katastrofa!
o
oszuści
To się nazywa świństwo i mydlenie oczu. Jak tak można.
p
pokojarzyjcie
Kto zgadnie jakiego koloru zaczyna się ta lista? Nowy harmonogram 1. Głogoczów 2. Osieczany 3. Jasienica 4. Bysina 5. Łęki (Bulina) 6. Jawornik 7. Zawada
B
BURZA
W Zasani jednym przeksztalcaja cale pola a drugim udzielaja po kawalku.Wszystko zalezy od znajomosci.
w
wyborcy
Nic prostszego założyć grupę referendalną ,a myślę że myśleniczanie też poprą!!
z
zawiedziony mieszkaniec
Ludzie podziękujmy za takie traktowanie burmistrzowi Ostrowskiemu i jego radnym w najbliższych wyborach bo za nic mają nas mieszkańców
Z
Zen
Myślę, że w końcu przebierze się miarka i cierpliwość ludzi się skończy. Ktoś się wkur... i ruszy lawina.
Władza igra z ogniem bo wydaje się jej że jest nie do ruszenia.
G
Gość
ale jak można ludność tubylczą trzymać za pysk i rozdawać wuzetki po uważaniu to po co ? i urzędnik pod zegarem ważniejszy i petent spolegliwszy, oj władzo władzo jak ty zeszłaś na psy.
j
jak 2x2=4
Mnichowska mówi prawdziwe argumenty , ale żeby się nie narazić w tym zwalczaniu frontalnym Pisów, cóż. Może jeszcze by zaciągną klub Ostrowskiego opinii KOD w sprawie poszanowania demokracji w Gminie Myślenice, bo tu tez na pewno PIS jest winny.
C
CBA
Na co czekacie? Przecież to nosi znamiona korupcji.
g
gość
Kolejny dowód na to że burmistrz i jego świta mają interes w przekształceniu działek w Głogoczowie!!! Nawet w swoich wypowiedziach się gubią. Nieważne że nie kompetentni... Ważne że słuchają!
Dodaj ogłoszenie