MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radar burz najszybciej da znać o zagrożeniu

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Na dachu Urzędu Gminy zamontowano detektor burz. Urządzenie może wykryć zagrożenie w promieniu do 75 kilometrów oraz precyzyjnie określić ognisko burzowe.

To pierwszy detektor burz w powiecie wielickim. Urządzenie śledzi, pokazuje intensywność i prognozuje występowanie nawałnic i wyładowań atmosferycznych. Możliwość bieżącego podglądu mapy detektora otrzymali także mieszkańcy. By „śledzić burzę” wystarczy wejść na link „detektor burz” na stronie internetowej www.gdow.pl.

Montaż dektektora na dachu urzędu zaproponowała jedna z firm, zajmujących się tego typu przedsięwzięciami. - Po analizie oferty uznaliśmy, że to dobry pomysł, bo urządzenie będzie ostrzegać mieszkańców i instytucje na naszym terenie o zagrożeniach. Koszty dostarczenia i instalacji detektora nie są duże, nie przekroczą 5000 zł - mówi wójt Gdowa, Zbigniew Wojas.

Gdowski detektor obejmuje cały powiat wielicki oraz region - po Zakopane, Tarnów i Oświęcim. Urządzenie umożliwia śledzenie rozwoju oraz przemieszczania się tzw. komórki burzowej, a także jej intensywności. Ta jest oznaczana przy pomocy jedenastu barw

- od jasnoniebieskiej, poprzez żółtą i pomarańczową, do białej, określającej ekstremalną aktywność komórki burzowej. Detektor pozwala również przewidzieć rejony zagrożone wyładowaniami, gradobiciem, a co za tym idzie - uszkodzeniem infrastruktury.

Docelowo detektor będzie informował o burzowym zagrożeniu także sms-em. Takie wiadomości otrzymają mieszkańcy zarejestrowani w gminnym systemie wczesnego ostrzegania o zagrożeniach oraz wszystkie stosowne służby. Ta część przedsięwzięcia wejdzie w życie w najbliższych tygodniach.

Radar burz pojawił się w Gdowie pod koniec ubiegłego tygodnia. - Jesteśmy na etapie testów, sprawdzamy czy detektor funkcjonuje tak jak powinien. Na dziś pokazywane przez niego dane można określić jako mniej więcej prawidłowe - twierdzi Zbigniew Wojas. Dodaje, że na razie detektor pokazuje wyłącznie burze, bo one są w tym rejonie największym zagrożeniem, ale można go rozbudować o „obrazowanie” także opadów deszczu czy natężenia wiatru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski