Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni nie chcą w centrum ani jednego więcej lokalu z alkoholem

Piotr Tymczak
W Starym Mieście sklepy monopolowe można spotkać na każdym kroku. Nie wszystkim mieszkańcom to się podoba
W Starym Mieście sklepy monopolowe można spotkać na każdym kroku. Nie wszystkim mieszkańcom to się podoba Adam Wojnar
Bezpieczeństwo. W połowie kwietnia krakowscy rajcy będą decydować o zmniejszeniu limitu punktów z mocniejszymi trunkami

Urzędnicy liczą na to, że jeżeli zostaną wprowadzone limity sklepów i lokali gastronomicznych z alkoholem (oprócz piwa) dla każdej z dzielnic, to zmniejszy się liczba skarg na działalność tych punktów i nie będą one tak uciążliwe dla mieszkańców.

- Mamy informacje z dzielnic, że już na wieść o wprowadzeniu nowych przepisów właściciele sklepów i lokali z alkoholem bardziej dbają o porządek - mówi Tomasz Popiołek, dyrektor Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta.

Obecnie w Krakowie obowiązuje ogólnomiejski limit 2500 punktów sprzedaży "mocnego" alkoholu, łączny - dla sklepów i lokali gastronomicznych. W lutym do wykorzystania było jeszcze ok. 140 punktów limitowych - dla całego miasta. W takiej sytuacji nie ma więc problemu, aby ktoś mógł w ścisłym centrum, albo na Kazimierzu otworzyć kolejny lokal z mocnym alkoholem.

Limit w każdej dzielnicy
Jeżeli miejscy radni zaakceptują nową propozycję urzędników to w centrum Krakowa (Dzielnica I) nie powstanie już więcej niż jest obecnie (685) restauracji, pubów, klubów muzycznych i lokali nocnych z alkoholem (z wyjątkiem piwa) oraz sklepów z mocnymi trunkami (jest ich 210). Podobne zasady obowiązywałyby na terenie każdej z dzielnic.

Nowy lokal mógłby otrzymać koncesję, jeżeli jakiemuś już z funkcjonujących wygaśnie koncesja (na sklepy wydawana jest na 3 lata, a w przypadku lokali gastronomicznych na 5 lat), albo któremuś zostanie ona odebrana, na podstawie przykładowo potwierdzenia zakłócania porządku przez jego działalność, czy łamanie przepisów o sprzedaży alkoholu nieletnim czy nietrzeźwym. A jeżeli ktoś straci koncesje to ,,wskoczy" następny oczekujący i znów limit dla Śródmieścia będzie wypełniony. Dzięki nowym zasadom właścicielom lokali i sklepów ma więc bardziej zależeć na utrzymaniu porządku.

Debata na sesji
O tym, jakie ostatecznie będą zasady miejscy radni będą debatować i głosować na najbliższej sesji Rady Miasta zaplanowanej na 15 kwietnia. Wiele wskazuje na to, że radni uchwalą nowe przepisy, choć trudno o tym przesądzać, bowiem jest wiele pomysłów na poprawienie zasad handlu alkoholem w Krakowie.

Na razie radni zgłaszają poprawki do prezydenckiego projektu uchwały w tej sprawie. Dotyczą one głównie zmniejszenia planowanego dla niektórych dzielnic limitu na liczbę sklepów z alkoholem. Dotyczy to dzielnic: I Stare Miasto, III Prądnik Czerwony, IV Prądnik Biały, XIV Czyżyny i XVIII Nowa Huta.

Ostatnio wielką burzę wywołała propozycja limitów na terenie Starego Miasta, gdzie problemy związane ze spożyciem napojów wysokoprocentowych od lat są największe. Tymczasem limit punktów miałby nie zostać obniżony.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku miasto prowadziło konsultacje społeczne dotyczące limitów na sprzedaż alkoholu. Urzędnicy przekonują, że - na podstawie sugestii mieszkańców - wyliczyli, ile jest w dzielnicach sklepów i lokali z alkoholem, a następnie zapytali rady dzielnic, jakich zmian co do limitów oczekują. Czas na odpowiedź wyznaczono do 30 stycznia tego roku.

Swoje opinie w terminie wyrazili tylko samorządowcy siedmiu dzielnic: II Grzegórzki, IV Prądnik Biały, VI Bronowice, IX Łagiewniki-Borek Fałęcki, XV Mistrzejowice, XVI Bieńczyce, XVII Wzgórza Krzesławickie. Urzędnicy uwzględnili ich propozycje. W przypadku pozostałych dzielnicy wyznaczyli limity dla sklepów i lokali odpowiadające ich liczbie na koniec stycznia.

Poprawki radnych
Tak też było w Dzielnicy I. Radni ze Starego Miasta zaalarmowali, że już podczas konsultacji podjęli uchwałę, w której wnioskowali o zmniejszenie liczby punktów z alkoholem. Problem w tym, że ich wniosek dotyczył nie dzielnicy, a całego miasta - proponowali, żeby zmniejszyć limit z 2500 punktów do 2000. Teraz poprawki do prezydenckiego projektu mogą jeszcze złożyć radni miejscy.
Tak też na prośbę radnych z "jedynki" zrobiła Agata Tatara (PiS), przewodnicząca Komisji Praworządności Rady Miasta. Zawnioskowała, aby limit sklepów z alkoholem dla Starego Miasta wynosił 170, a nie 210 jak się proponuje. Poprawka radnej Tatary dotyczy też obniżenia proponowanego limitu sklepów z alkoholem ze 150 do 145 w Dzielnicy IV Prądnik Biały.

Radny Wojciech Krzysztonek (PO) złożył natomiast poprawkę, aby w Dzielnicy XIV Czyżyny, sklepów było 35, a nie 45, a lokali 15 a nie 20.

Natomiast w dwóch dzielnicach swoimi poprawkami radni proponują obniżenie ilości sklepów, a zwiększenie lokali gastronomicznych z alkoholem. Radny Dominik Jaśkowiec (PO) wnioskuje, aby w Dzielnicy III Prądnik Czerwony limit dla sklepów zmniejszyć z 65 do 40, a dla lokali zwiększyć z 15 do 25. Radny Tomasz Urynowicz (PO) proponuje, aby na terenie Dzielnicy XVIII Nowa Huta limit sklepów zmniejszyć z 75 do 70, a zwiększyć liczbę lokali z 20 do 30.

Zdaniem obu radnych w tych dzielnicach największe problemy są związane z handlem w całodobowych sklepach osiedlowych. Uważają natomiast, że powinna być możliwość powstania nowych restauracji z alkoholem na terenach, które wciąż się rozbudowują.

Radny Wojciech Wojtowicz (PO) jest natomiast zdania, że nie powinno być limitów dzielnicowych. Wnioskuje, aby ogólnomiejski limit dla lokali gastronomicznych wynosił 1500, a dla sklepów - 1275.

Głosowaniem poprawek Rada Miasta ma się zająć również podczas sesji wyznaczonej na 15 kwietnia.

Proponowane przez prezydenta limity:
Sklepy (łączny limit - 1275): Dzielnica I Stare Miasto - 210 (obecnie jest ok. 210), II Grzegórzki - 50 (60), III Prądnik Czerwony - 65 (65), IV Prądnik Biały - 150 (110), V Krowodrza - 60 (60), VI Bronowice - 40 (40), VII Zwierzyniec - 40 (40), VIII Dębniki - 110 (110), IX Łagiewniki-Borek Fałęcki - 25 (35), X Swoszowice - 35 (35), XI Podgórze Duchackie - 70 (70), XII Bieżanów-Prokocim - 80 (80), XIII Podgórze - 105 (105), XIV Czyżyny - 45 (45), XV Mistrzejowice - 50 (60), XVI Bieńczyce - 40 (55), XVII Wzgórza Krzesławickie - 25 (35), XVIII Nowa Huta - 75 (75).
Lokale: (łączny limit - 1103): Dzielnica I Stare Miasto - 685 (obecnie jest ok. 685), II Grzegórzki - 40 (40), III Prądnik Czerwony - 15 (15), IV Prądnik Biały - 50 (25), V Krowodrza - 45 (45), VI Bronowice - 15 (15), VII Zwierzyniec - 30 (30), VIII Dębniki - 45 (45), IX Łagiewniki-Borek Fałęcki - 6 (6), X Swoszowice - 10 (10), XI Podgórze Duchackie - 20 (20), XII Bieżanów-Prokocim - 15 (15), XIII Podgórze - 60 (60), XIV Czyżyny - 20 (20), XV Mistrzejowice - 15 (15), XVI Bieńczyce - 6 (6), XVII Wzgórza Krzesławickie - 6 (10), XVIII Nowa Huta - 20 (20).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski