Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni nie chcą zakazu dla węgla, bo nie są z Krakowa

Redakcja
FOT. JOANNA URBANIEC
FOT. JOANNA URBANIEC
ROZMOWA KRONIKI.... WOJCIECH KOZAK, wicemarszałek województwa małopolskiego obiecuje, że będzie przekonywał do wprowadzenia całkowitego zakazu palenia węglem.

FOT. JOANNA URBANIEC

- Dlaczego zarząd województwa małopolskiego nagle zmienił decyzję w sprawie zakazu palenia węglem i zrezygnował z jego wprowadzenia?

- Nie do końca zrezygnowaliśmy. Zapis o dopuszczeniu palenia w piecach z emisją zanieczyszczeń maksimum

40 miligramów ma metr sześcienny to ograniczenie dla obecnie funkcjonujących pieców, które mają emisję na poziomie 450-500 miligramów, czyli 10 razy wyższą. Mogłyby być używane tylko najbardziej nowoczesne piece.

- Nie zdawaliście sobie sprawy, że ten zapis o 40 miligramach jest niezgodny z prawem?

- Zarzuca się nam, że stworzyliśmy bubel prawny. Myślę, że jest w tym dużo racji, ponieważ mielibyśmy trudności z ustaleniem, który piec emituje jakie zanieczyszczenia.

- Zgodnie z przepisami, nie można zakazać używania jakiejś instalacji, zakaz może dotyczyć tylko rodzaju paliwa.

- My w projekcie uchwały nie wskazaliśmy instalacji tylko rodzaj emisji. O tym, czy uchwała jest zgodna z prawem czy nie, decydują prawnicy wojewody.

- Podobno radni sejmiku są przeciwni zakazowi dla węgla. To prawda?

- Sądzę, że pięcioosobowy zarząd zastanawiał się, czy jesteśmy w stanie w sejmiku - gdzie jest 39 radnych - przeforsować tak radykalną uchwałę. Nawet obecny projekt wzbudza kontrowersje. Radni z Komisji Ochrony Środowiska uznali, że węgiel powinien być używany do ogrzewania, bo Polska węglem stoi. Większość radnych pochodzi spoza Krakowa, na tym polega problem.

- Może więc należałoby radnych edukować, aby zdali sobie sprawę, jakie są konsekwencje życia w smogu?

- Edukujemy, za każdym razem na komisji są obecni eksperci. Szacuje się, że ok. 400 osób traci rocznie życie z powodu złej jakości powietrza. Smog wywołuje również astmę, alergie, choroby płuc, nowotwory.

- Czy to prawda, że rezygnując z zakazu palenia węglem, ulegliście lobby węglowemu? Może do marszałka przyszli w tej sprawie znajomi górnicy?

- Nie należy personifikować tej sprawy. Problemem jest to, że teraz brakuje w społeczeństwie wiedzy na temat zanieczyszczeń. Ograniczenie palenia węglem w Krakowie nie spowoduje, że padną małopolskie kopalnie. Jednak władze innych gmin boją się, że tak szalony pomysł jak zakaz dla węgla zostanie wprowadzony u nich. Z takimi opiniami spotkałem się np. w Proszowicach czy u mnie w Wieliczce.

- Czy projekt uchwały zostanie zmieniony w taki sposób, aby zakaz palenia węglem jednak się w nim znalazł?

- Pochylimy się nad tym jeszcze raz. Chciałbym, aby wprowadzony został zakaz dla węgla.

- A drewna?

- Myślę, że można dopuścić do palenia w kominkach reprezentacyjnych. Natomiast tam, gdzie jedynym źródłem ogrzewania jest kominek z płaszczem wodnym - powinien zostać wprowadzony zakaz. W przypadku tych zmian byłoby pięć lat na dostosowanie się do przepisów.

- Jeśli nawet w Krakowie zostanie wprowadzony zakaz, to nie jest to jedna miejscowość w Małopolsce, która ma problemy ze smogiem.

- Mnie by się marzyło, aby w Zakopanem, gdzie płaci się klimatyczne, powietrze było naprawę tego warte. Podobnie jest w Białce, Szczawnicy czy Krynicy. Wszystkie te miejscowości powinny dbać o turystów i zapewnić im minimum zdrowego powietrza.
- Przeciwnicy zakazu palenia węglem argumentują, że nie obejmie on kominów w Łęgu czy Skawinie. Czy te kominy trują bardziej niż domowe piece?

- Nie, absolutnie nie można tego porównywać. Filtry w Łęgu czy Skawinie wyłapują prawie wszystkie zanieczyszczenia, to jest pod pełną kontrolą.

- Pojawiły się takie głosy, że marszałkowie nie dbają o interes mieszkańców Krakowa, ponieważ są spoza Krakowa.

- Nie jestem mieszkańcem Krakowa, jestem związany z Wieliczką. Byłbym nieuczciwy w stosunku do kolegów, gdybym powiedział, że nie dbają o interes krakowian. My zarządzamy województwem i musimy na pewne problemy spojrzeć bardziej globalnie. Słyszałem głosy, że gdyby marszałek był z Krakowa, to przyjąłby zakaz palenia węglem. Myślę jednak, że nie wszystko zależy od nas. Także Kraków powinien bardziej zdecydowanie wprowadzać inne rozwiązania. Idealnie byłoby, gdyby udało się wybudować metro i znacznie ograniczyć ruch w centrum. 15 proc. zanieczyszczeń powietrza w Krakowie pochodzi z komunikacji. Mamy sporo samochodów starych. Przez ostatnie lata niewiele zrobiono, aby ograniczyć liczbę samochodów. Mamy 200 tys. studentów, którzy jeżdżą 100 tys. samochodów, najczęściej starymi.

Należałoby bardziej zachęcić ich do korzystania z komunikacji miejskiej, a nie podnosić ceny biletów MPK. Mam zgłoszenia, że liczba autobusów kursujących między kampusem a centrum jest za mała i dlatego studenci wybierają samochody.

- Czy przy zakazie dla węgla można byłoby grillować?

- W Londynie się nie grilluje. Jednak zakaz dla grillów to byłoby popadanie w skrajność. Poza tym mamy dbać o produkty regionalne, takie jak chleb z pieca.

Gdyby jednak zapytać prawników o opinię w tej sprawie, to przy zakazie dla węgla zakazane byłoby grillowanie czy pieczenie pizzy w piecach.

- Ile kosztowało opracowanie programu ochrony powietrza dla Małopolski? Przedstawiciele Krakowskiego Alarmu Smogowego twierdzą, że zmarnowaliście 2 lata i pieniądze na ekspertyzy, ponieważ podjęliście zupełnie inną decyzję, niż sugerowali eksperci.

- Program kosztował 540 tys. zł, był finansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Nie można jednak powiedzieć, że straciliśmy czas i pieniądze, ponieważ inne elementy programu są realizowane.

- Na ile procent zakaz węgla będzie wprowadzony?

- To nie zostało jeszcze uzgodnione. Będę przekonywać kolegów do tego rozwiązania. Przecież ma obowiązywać 5-letni okres przejściowy, można wtedy zmienić uchwałę, gdyby okazało się, że coś jest nie tak.

Rozmawiała AGNIESZKA MAJ

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski