Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni: plan ochrony parku nie do przyjęcia

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Mieszkańcy podpisują sprzeciw wobec planów ochrony OPN
Mieszkańcy podpisują sprzeciw wobec planów ochrony OPN Fot. Barbara Ciryt
Przyroda. Powiat neguje dziesiątki zapisów w dokumencie Ojcowskiego Parku Narodowego.

Radni powiatowi uważają, że projekt ochrony parku powinien być wykonany na nowo. Termin składania wniosków i uwag jest po raz drugi wydłużony. Dyrekcja Ojcowskiego Parku Narodowego informuje, że przedłuża czas konsultacji społecznych do 31 maja tego roku.

Swoje niezadowolenie, mnóstwo uwag i wniosków, zgłosili mieszkańcy okolicznych wiosek. Zawiązali komitety protestacyjne przeciwko zapisom ograniczającym ich własność. Do tych głosów oburzenia dołączył powiat krakowski. Na ostatniej sesji radny Wojciech Bosak, wiceprzewodniczący Komisji Infrastruktury i Gospodarki Komunalnej złożył wniosek o przyjęcie uchwały o negatywnym zaopiniowaniu planu ochrony parku.

- Dokument przygotowany przez park jest restrykcyjny i praktycznie wyklucza zrównoważony rozwój powiatu - mówi radny Wojciech Bosak. - Zapisy w planie ochrony są niezgodne ze Strategią Rozwoju Powiatu. Spowodują podział powiatu na część A i B. Gdyby projekt planu ochrony wszedł w takiej formie, jaką proponuje OPN, to mieszkańcy otuliny mieliby ograniczone możliwości decydowania o swoim majątku, mogliby czuć się jako powiat kategorii B. Jedynym rozwiązaniem jest przygotowanie dokumentu na nowo - mówi Bosak.

Przygotowany przez niego projekt uchwały dyskutowano na sesji. Przewodniczący Rady Tadeusz Nabagło zaznacza, że opinie - negatywne wobec projektu ochrony OPN - przedstawiły komisje Infrastruktury i Gospodarki Komunalnej oraz Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Ochrony Środowiska. Wśród radnych pojawiły się głosy o zmniejszeniu otuliny. - Nie zgadzam się z opiniami, że park jest rozdeptywany. Mamy stare zdjęcia, gdy do parku przyjeżdżały tłumy Ślązaków. W każdą sobotę i niedzielę organizowali potańcówki, grali na akordeonach i jakoś nikt nie rozdeptał parku - mówi radna Krystyna Janecka. Uważa, że należy się stanowczo sprzeciwić planowi ochrony.

- Dokument przedstawiony przez OPN jest niechlujny. Nie ma mowy o odszkodowaniach za ograniczenia prywatnej własności, nie do przyjęcia są zapisy o wykluczeniu budowy nowych obiektów i infrastruktury turystycznej, ogrodzeń, braku możliwości zwiększenia infrastruktury drogowej, niejasne są zapisy o podziałach historycznych, nie do przyjęcia są zapisy o utrzymaniu drożności korytarzy i połączeń ekologicznych w kontekście braku wiarygodnych przebiegów tych korytarzy. Znam osoby, które mają plantacje truskawek i walczą z niszczeniem upraw przez sarny, a nowy plan ochrony zakazuje ogrodzenia takich upraw. Nie możemy się na to godzić - mówi Bosak.

Dla powiatu niepokojącym zapisem jest ten o przekwalifikowaniu drogi wojewódzkiej Sieniczno-Wesoła w powiatową. - Nie wiem, kto to wymyślił. Ze względu na nasilenie ruchu i charakter drogi trudno to w ogóle komentować - mówi Józef Krzyworzeka, starosta krakowski. Pomyśl uważa za wyjątkowo absurdalny. Do władz powiatu i gmin dotarł dokument, w którym Ministerstwo Ochrony Środowiska uczula park, by poważnie wsłuchał się w głosy mieszkańców. - Chcemy zebrać opinie radnych, przedstawicieli wydziałów oraz Zarządu Dróg Powiatu Krakowskiego i przedstawić je jako jeden dokument dyrekcji parku oraz ministerstwu - mówi starosta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski