MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radni zadecydowali o przystąpieniu Krakowa do spółki organizującej igrzyska europejskie

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Igrzyska europejskie zaplanowano w Krakowie i Małopolsce w dniach 21 czerwca do 2 lipca 2023 roku.
Igrzyska europejskie zaplanowano w Krakowie i Małopolsce w dniach 21 czerwca do 2 lipca 2023 roku. Andrzej Banaś
Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia gminy Kraków do spółki Igrzyska Europejskie 2023.

Uchwała przegłosowana przez radnych została przygotowana przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego i dotyczy przystąpienia przez gminę Kraków do spółki Igrzyska Europejskie 2023 powołanej przez Województwo Małopolskie. Zadaniem spółki jest przygotowanie igrzysk europejskich w Krakowie i Małopolsce na przełomie czerwca i lipca przyszłego roku.

Za przystąpieniem Krakowa do spółki Igrzyska Europejskiej 2023 głosowali radni z prezydenckiego klubu "Przyjazny Kraków" oraz klubu Prawa i Sprawiedliwości. Od głosu wstrzymali się radni z klubu Platforma - Koalicja Obywatelska. Przeciw byli radni z klubu "Kraków dla Mieszkańców" i radny Artur Buszek z klubu Nowoczesny Kraków, który wnioskował, by projekt uchwały ws. przystąpienia do spółki został odesłany do projektodawcy celem przedstawienia radnym umowy dotyczącej spółki, rozstrzygnięcia jak będą podejmowane w niej decyzje, jaki wpływ na nie będzie miał Kraków i analiz finansowych. Ten wniosek nie został przegłosowany.

Zarząd Infrastruktury Sportowej ogłosił przetarg na I etap przebudowy Toru do Kajakarstwa Górskiego OSiR „Kolna” w Krakowie na potrzeby III Igrzysk Europejskich.

Kraków. Przebudują tor kajakowy przy ulicy Kolnej na igrzysk...

Zarząd Województwa Małopolskiego powołując spółkę ustalił kapitał założycielski w w kwocie 3 mln zł. Później zadecydował o dokapitalizowaniu spółki 20 mln zł. Dołączenie do spółki Krakowa, jako współorganizatora imprezy, wiąże się z wniesieniem do niej obecnie 23 mln zł. Docelowo tak Kraków jak i Małopolska mają zasilić spółkę kwotami wynoszącymi w sumie po 100 mln zł. Do tego do organizacji igrzysk 200 mln zł ma dołożyć ministerstwo sportu. Jeżeli pojawią się dodatkowe koszty, to ma je pokryć strona rządowa.

W związku z przystąpieniem Krakowa do igrzysk rząd zagwarantował przeprowadzenie w stolicy Małopolski inwestycji infrastrukturalnych za 350 mln zł i sportowych za 150 mln zł. Do tego rząd sfinansuje inwestycje w Małopolsce za 100 mln zł.

Władze Małopolski podkreślają, że zyski z igrzysk wyniosą ok. 1,6 mld zł.
FLESZ - Na czym najbardziej zaczęliśmy oszczędzać?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Radni zadecydowali o przystąpieniu Krakowa do spółki organizującej igrzyska europejskie - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski