Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni zdecydowali: w Krakowie będzie działać Muzeum Inżynierii i Techniki

Julia Kalęba
Julia Kalęba
W zbiorach muzeum znajdują się pojazdy szynowe, samochody, maszyny drukarskie, sprzęt biurowy, patefony i instrumenty naukowe.
W zbiorach muzeum znajdują się pojazdy szynowe, samochody, maszyny drukarskie, sprzęt biurowy, patefony i instrumenty naukowe. Andrzej Banas
Muzeum Inżynierii Miejskiej zamieni się w Muzeum Inżynierii i Techniki. Modyfikacja nazwy ma związek z nowymi inwestycjami placówki w Zajezdni przy ul. Św. Wawrzyńca oraz zabytkowym Hangarze lotniczym w Czyżynach. Uchwała o zmianie nazwy została jednogłośnie przegłosowana podczas ostatniej sesji Rada Miasta Krakowa.

FLESZ - UE nałoży sankcje na Rosję, jeśli Putin zaatakuje Ukrainę

od 12 lat

Z uwagi na fakt, że w 2022 r. udostępni się zwiedzającym zrewitalizowane budynki zabytkowej Zajezdni przy ul. Św. Wawrzyńca 15 oraz Hangaru lotniczego przy os. 2 Pułku Lotniczego 26a, zachodzi potrzeba wprowadzenia niezbędnych zmian w statucie Muzeum - podał Prezydenta Krakowa w zarządzeniu o zmianie nazwy z 15 grudnia 2021 roku.

W ubiegłym roku otwarta została wyremontowana siedziba muzeum przy ul. Wawrzyńca, w której teraz trwają prace nad wystawą stałą. Dzięki remontowi przestrzeń ekspozycyjna zwiększyła się niemal dwukrotnie, a pod halą i dziedzińcem zabytkowego zespołu najstarszych zajezdni tramwajowych w Krakowie powstały podziemne sale muzealne. Zakończenie projektu „Rewaloryzacja zabytkowej siedziby Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie na potrzeby nowoczesnego muzeum nauki i techniki” stało się głównym impulsem do rozważania zmiany nazwy.

Drugim jest powstający hangar Czyżyny, w którym planowane są prezentacje ekspozycji czasowej na temat motoryzacji i wystawy poświęcone szeroko rozumianej technice. Poza temat inżynierii miejskiej wychodzi także należący do muzeum Ogród Doświadczeń w Parku Lotników Polskich.

Na przestrzeni ponad dwudziestu lat funkcjonowania instytucja wyewoluowała z muzeum kolekcjonującego zabytki i prezentującego wystawy z obszaru komunikacji miejskiej (z elementami gazownictwa) do muzeum techniki używanej w mieście. Zmiany, jakie zaszły w ostatnich latach w instytucji, dają podstawy do zmiany nazwy - czytamy w uzasadnieniu przyjętej uchwały.

Jak zaznaczają jednak władze miasta i samego muzeum, zmiana nazwy nie oznacza odcięcia od pierwotnych założeń instytucji, a poszerzenie zakresu zainteresowań muzeum, które nadal będzie rozwijać kolekcję związaną z inżynierią miejską i prezentować wystawę zabytkowych tramwajów przy ul. Wawrzyńca.

Jestem przekonany, iż zmiana ta nie tylko lepiej i pełniej odzwierciedla kształt kolekcji, ale też stworzy szersze ramy dla dalszego działania i rozwoju. W pełni szanując to, co zostało wypracowane przez poprzedników, otwieramy się na coś nowego – na nowe przestrzenie ekspozycyjne, wystawy i projekty - podkreśla Piotr Gój, dyrektor Muzeum.

Obecnie w zbiorach muzeum znajdują się m.in. pojazdy szynowe, samochody, maszyny drukarskie, sprzęt biurowy, patefony i instrumenty naukowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Radni zdecydowali: w Krakowie będzie działać Muzeum Inżynierii i Techniki - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski