Radomianie najlepsi w mistrzostwach Polski klasyków w zapasach

PS
Pięciu zawodników – Gevorg Sahakyan, Patryk Bednarz, Arkadiusz Kułynycz, Gerard Kurniczak i Rafał Krajewski – obroniło tytuły mistrzów Polski w zapasach w stylu klasycznym. W Radomiu zakończyły się 92. Mistrzostwa Polski, w których udział wzięło 101 zawodników reprezentujących dziewiętnaście klubów.

W klasyfikacji generalnej zdecydowanie wygrali gospodarze z RCSZ Olimpijczyk Radom, a trzech radomskich klasyków zdobyło tytuły mistrzowskie.

– Trzeba podkreślić, że zawody zarówno pod względem organizacyjnym, jak i sportowym stały na bardzo wysokim poziomie. Bardzo mnie to cieszy – mówił Stanisław Krzesiński, legendarny trener polskich klasyków, który 53 lat temu w Elblągu wywalczył pierwszy w historii radomskich zapasów medal MP seniorów. Polskie zapasy wspiera Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

W kategorii do 55 kg bezapelacyjne zwycięstwo odniósł ubiegłoroczny wicemistrz Polski Piotr Puchalski (RCSZ Olimpijczyk). Wielkie emocje dostarczył kibicom finał w kategorii wagowej do 60 kg, w którym zmierzyło się dwóch doświadczonych klasyków. Po raz czwarty złoto MP wywalczył Michał Tracz (WKS Śląsk Wrocław), który w finałowym boju pokonał minimalnie na punkty (4:3) obrońcę tytułu mistrzowskiego Przemysława Piątka. Słowa pochwały należą się triumfatorowi wagi 63 kg, świeżo upieczonemu mistrzowi Polski juniorów Arslanbekowi Salimovowi (Klub Sportowy Wschód), który w finale po bardzo dobrej walce nie dał szans byłemu mistrzowi Polski seniorów Tchitavie Khvichy (KS Sobieski Poznań).

Do finału kategorii 67 kg awansowali dwaj młodzi zawodnicy, którzy rozpoczynają swoje seniorskie kariery. Piotr Stolarczyk (MKZ Unia Racibórz) wygrał minimalnie na punkty 3:2 z Marcinem Sztanderskim (AKS Piotrków Trybunalski), zdobywając swój pierwszy tytuł mistrzowski w grupie seniorów.

Kibice z niecierpliwością oczekiwali na finał z udziałem dwóch gwiazd polskich zapasów – Mateusza Bernatka (AKS Piotrków Trybunalski) i Gevorga Sahakyana (Cartusia Kartuzy). Obaj pewnie awansowali do ścisłego finału kategorii 72 kg, ale z powodu kontuzji do walki nie mógł przystąpić piotrkowianin oddając walkę walkowerem. Tym samym kolejny, szósty już złoty medal MP, zdobył Sahakyan.

Kolejnym zawodnikiem, który w Radomiu obronił tytuł mistrzowski jest Patryk Bednarz (RCSZ Olimpijczyk). W finale kategorii 77 kg wygrał na punkty z klubowym kolegą Konradem Kozłowskim. Z kolei w wadze do 82 kg doszło do starcia młodości z doświadczeniem. Triumfatorem tej kategorii został Adam Gardzioła (AZS AWF Warszawa), który w boju półfinałowym wygrał przy remisie 4:4 z walczącym trenerem Łukaszem Fafińskim, który w Radomiu zdobył swój szesnasty medal MP. W finale zawodnik stołecznego AWF miał się spotkać z Piotrem Przepiórką, któremu jednak kontuzja uniemożliwiła walkę w finale.

W kategorii 87 kg, w finałowej walce zmierzyli się brązowi medaliści światowych czempionatów. Szymon Szymonowicz (Cement-Gryf Chełm), trzeci młodzieżowiec świata, po raz kolejny musiał uznać wyższość trzeciego seniora globu Arkadiusza Kułynycza (RCSZ Olimpijczyk Radom). Wielką niespodziankę sprawił za to triumfator kategorii wagowej do 97 kg Gerard Kurniczak (KS Sobieski Poznań), który w finale pokonał swojego klubowego kolegę, brązowego medalistę igrzysk olimpijskich z Tokio Tadeusza Michalika, i tym samym obronił tytuł mistrzowski.

W najcięższej kategorii swój piąty złoty medal MP zdobył Rafał Krajewski (SSA Legia 1926 Warszawa), który przez turniej przeszedł jak burza wygrywając trzy pojedynki przed czasem. W finale legionista miał walczyć z Tomaszem Wawrzyńczykiem (MKZ Unia Racibórz), ale rywal uległ kontuzji i oddał finał walkowerem.