MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa wystawa "Sztuka polska II połowy XX wieku" ze zbiorów Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu

Barbara Koś
Barbara Koś
O ekspozycji, doborze eksponatów i autorów reprezentujących różne nurty opowiedziały w środę, 8 maja, podczas konferencji w muzeum, kuratorki: Magdalena Nosowska i Magdalena Kołtunowicz.(z prawej). Więcej na kolejnych zdjęciach
O ekspozycji, doborze eksponatów i autorów reprezentujących różne nurty opowiedziały w środę, 8 maja, podczas konferencji w muzeum, kuratorki: Magdalena Nosowska i Magdalena Kołtunowicz.(z prawej). Więcej na kolejnych zdjęciach Muzeum Malczewskiego Facebook
To będzie całkiem nowa wystawa "Sztuka polska II połowy XX wieku" ze zbiorów Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu. Otwarcie nastąpi w piątek, 10 maja, o godzinie 17 w gmachu muzeum, Rynek 11.

To będzie całkiem nowa wystawa "Sztuka polska II połowy XX wieku" ze zbiorów Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu

Ekspozycja znajdzie się w korytarzu muzeum, w którym do tej pory znajdowała się wystawa o nazwie "Galeria Malarstwa Polskiego XIX i XX wieku". Aktualnie dobiega końca lekka modernizacja galerii: odświeżane są ściany, instalowane nowe oświetlenie. I - zawieszanie obrazów, które zastąpią dotychczas tam prezentowane.

O ekspozycji, doborze eksponatów i autorów reprezentujących różne nurty opowiedziały w środę,8 maja, podczas konferencji w muzeum, kuratorki: Magdalena Nosowska i Magdalena Kołtunowicz. Obrazy i rzeźby, które będzie można zobaczyć na galerii to dzieła, którymi niejednokrotnie zachwycali się widzowie z całej Polski.

- Tym razem przedstawiona zostanie sztuka drugiej połowy XX wieku - mówiły panie. - Część galerii poświęconą malarstwu stanowić będą dzieła artystów posługujących się językami abstrakcjonizmu, ekspresjonizmu i informelu: Wojciecha Fangora, Ryszarda Winiarskiego, Henryka Stażewskiego, Tadeusza Brzozowskiego, Władysława Hasiora, Józefa Łukomskiego, Erny Rosenstein i Rajmunda Ziemskiego.

- Obok prac malarskich przedstawimy przegląd obiektów przestrzennych: rzeźb, ambalaży i instalacji autorstwa między innymi: Ludmiły Stehnovej, Barbary Falender, Marii Pnińskiej-Bereś, Izabelli Gustowskiej oraz Józefa Łukomskiego, Jacka Waltosia, Jana Berdyszaka - informowały Magdalena Nosowska i Magdalena Kołtunowicz.

Eksponowane na Galerii dzieła stanowią wybór z bogatej kolekcji sztuki współczesnej, którą przez lata zgromadziło Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Kolekcja sztuki współczesnej była budowana jeszcze w ramach działalności Działu Sztuki, na długo przed utworzeniem odrębnego oddziału. W 1991 roku w kamienicach Gąski i Esterki przy radomskim rynku, otwarto Muzeum Sztuki Współczesnej, do którego trafiły zgromadzone dotychczas zbiory. W trakcie swojej dynamicznej działalności, w latach 1992-2015 Muzeum zgromadziło dodatkowo 2,5 tysiąca prac, które przekazywane były jako dary od zaprzyjaźnionych artystów. W 2016 roku kolekcja liczyła już 4,5 tysiąca prac malarskich, rysunkowych i rzeźbiarskich. Kolekcja jest stale uzupełniana o nowe dzieła.

Przypomnijmy, że w okresie powojennym, a w szczególnie w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, w ramach planowanych zakupów pozyskano dla zbiorów Działu Sztuki "Malczewskiego" wiele cennych obiektów. Trzon kolekcji stanowi malarstwo polskie XIX i XX wieku. Wiele z nich można było obejrzeć w poprzedniej wersji wystawy, albo na osobnych ekspozycjach.

Malarstwo XIX - wieczne reprezentują w zbiorach prace artystów związanych ze środowiskiem warszawskim, takich jak Wojciech Gerson, czy Rafał. Hadziewicz. "Polscy monachijczycy" prezentowani są obrazami Józefa Chełmońskiego, Wojciecha Czachórskiego, czy Józefa Brandta, artysty związanego rodzinnie z Radomiem.

Interesująco przedstawia się także zbiór z okresu modernizmu. W kolekcji znajdują się obrazy Jana Stanisławskiego, Leona Wyczółkowskiego, Stanislawa Wyspiańskiego, czy Wojciecha Weissa.

Z racji rodzinnych więzów z Radomiem w zbiorach najpełniej reprezentowany jest Jacek Malczewski, najwybitniejszy przedstawiciel nurtu symbolicznego. W zbiorach znajduje się 40 obrazów artysty, w tym tak wybitnych jak "Zatruta studnia z chimerą", "Autoportret z muzą", "Zatruta studnia z autoportretem".

Zobacz zdjęcia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie