Mateusz Pietras
Polskie siatkarki lepsze od Holenderek w pierwszym sparingu.
Polskie siatkarki lepsze od Holenderek w pierwszym sparingu. Rex Features/East News
Reprezentacja Polski w siatkówce kobiet pokonała Holenderki 3:0 (25:21, 25:19, 25:21) w pierwszym meczu towarzyskim w Bielsko-Białej. Po spotkaniu na wcześniejszą prośbę trenerów odbyły się dodatkowe dwa sety, które wygrały gospodynie. Jutro o tej samej porze zaplanowano drugi sparing. Będzie to ostatni sprawdzian przed zbliżającą się Ligą Narodów. Już 14 maja Polki zmierzą się z Włoszkami w tureckiej Antalyi.

Mocny skład na inaugurację reprezentacyjnego sezonu

W pierwszym meczu towarzyskim z Holandią. Stefano Lavarini postawił na zawodniczki, które w poprzednim roku odgrywały ważne rolę w reprezentacji. Na rozegraniu wyszła wicemistrzyni Polski Katarzyna Wenerska, która mogła liczyć na wsparcie dwóch środkowych w postaci Kamili Witkowskiej i mistrzyni Polski z Grupa Azoty Chemik Police Agnieszką Korneluk. Natomiast za przyjęcie odpowiadały Martyna Łukasik i Olivia Różański, zaś za atak była odpowiedzialna Magdalena Stysiak. Na boisku na pozycji libero zagrała Aleksandra Szczygłowska.

Z kolei trener rywalek postawił na skład bazujący na sile oraz fizyczności.

Zwycięstwo w trzech setach

Początek pierwszej partii należał do Polek, które za pomocą bloku i nieprzyjemnej zagrywki zbudowała kilkupunktowe prowadzenie (5:2). Chwilę później obraz gry mocno się wyrównał. W inauguracyjnym secie nie brakowało spektakularnych obron z jednej i drugiej strony. W ofensywie zawodniczki miały ogromne problemy z wykończeniem akcji. Powodem takiej sytuacji była również dobra gra blokiem pasywnym. W końcówce odsłony doszło do zmiany na przyjęciu. W polskim zespole Różański została zastąpiona przez mistrzynię Polski Natalię Mędrzyk.

Błąd podwójnego odbicia popełniony przez holenderską rozgrywającą sprawił pierwszego ''setbola''. Chwilę później punktowy blok wchodzącej atakującej Moniki Gałkowskiej zakończył partię numer jeden.

W drugiej partii Biało-Czerwone kontrolowały skuteczną grę z końcówki poprzedniej odsłony. (5:2). W dalszej części utrzymywały przewagę (11:7). Ostatecznie partia zakończyła się przewagą Polek sześcioma ''oczkami''.

Trzecia partia okazał się tą ostatnią w Bielsko-Białej. Polki na wysokim poziomie utrzymywały grę w elemencie blok. Bezpieczną przewagę Polki zawdzięczają umiejętną grą na siatce. Pomimo wyrównanej gry w końcówce, polskie siatkarki wygrały 25:21.

Po spotkaniu zostały rozegrane jeszcze dwa sety (pełny set plus tie-break). Obie drużyny wystąpiły w innym zestawieniu. W obu partiach triumfowały gospodynie (25:22, 15:13).

Jutro o tej samej godzinie odbędzie się spotkanie rewanżowe.

Już 14 maja siatkarki Lavariniego rozpoczną Ligę Narodów. Pierwszy mecz zagrają przeciwko brązowym medalistkom mistrzostw świata Włoszkom.

Skład reprezentacji Polski na pierwszy mecz towarzyski w Bielsko-Białej:
3. Agnieszka Alagierska-Szczepaniak (środkowa), 4. Marlena Kowalewska (rozgrywająca), 5. Agnieszka Korneluk (środkowa), 6. Kamila Witkowska (środkowa), 7. Monika Gałkowska (atakująca), 9. Magdalena Stysiak (atakująca), 10. Monika Fedusio (przyjmująca), 11. Martyna Łukasik (przyjmująca), 12. Aleksandra Szczygłowska (libero), 26. Katarzyna Wenerska (rozgrywająca), 27. Joanna Pacak (środkowa), 28. Julita Piasecka (przyjmująca), 30. Olivia Różański (przyjmująca), 41. Natalia Mędrzyk (przyjmująca).

Derby Trójmiasta: oprawa meczu Lechia Gdańsk - Arka Gdynia