Radosław Zawrotniak broni honoru Polaków

Jacek Żukowski
Szermierka. Na prestiżowych zawodach Pucharu Świata startował krakowianin Radosław Zawrotniak i po raz kolejny udowodnił, że jest w tej chwili najlepszym szpadzistą w Polsce. Zawodnik AZS-u AWF-u Kraków zajął 10. miejsce. Gorzej poszło drużynie, która uplasowała się na 16. pozycji.

– Cieszę się, że cały czas utrzymuję miejsce w czołówce – mówi Zawrotniak. – Choć nie mogę w tym sezonie jakoś wskoczyć na podium Pucharu Świata, cały czas „kręcę się” wokół czołówki. W szermierce poziom jest wyrównany, wszystko zależy od dy­s­pozycji dnia, decydują detale.

Zawrotniak w 1/16 finału pokonał w minucie dodatkowej Kazacha Dimitrija Aleksandrina 15:14, w 1/16 wygrał z Holendrem Basem Wervijlenem 14:10 i odpadł w 1/8 z Włochem Enrico Garozzo 10:15. – Z Włochem prowadziłem, ale zrobiłem dwa błędy i przegrałem przez moment dekoncentracji – mówi. – Było 6:5 dla mnie i w ciągu 20 sekund rywal zadał trzy trafienia.

Paryż to prawdziwa mekka dla szermierzy. We Francji szermierka jest bardzo popularna, kibice licznie odwiedzają obiekty sportowe. – W tym roku turniej odbył się w hali Pierre’a de Coubertina, ale w ubiegłych latach zawody były np. w Luwrze – opowiada Zawrotniak. – Zawody były wspaniałe, Francuzi potrafią zrobić świetną oprawę.

Krakowianin jest rozgoryczony występem drużyny. – To było ledwo 16. miejsce – mówi. – Niestety moi koledzy, dobrzy szermierze, tym razem byli w słabej formie. Tomek Motyka, Krzysiek Mikołajczak czy Michał Adamek walczyli poniżej oczekiwań. Ten skład zajął czwarte miejsce na mistrzostwach świata i drugie na Pucharze Świata w Leg­nano, więc potencjał mamy.

Teraz przed Zawrotniakiem kolejne zawody PŚ, tym razem w Bernie. – Wszystkie te starty to przygotowania pod kątem mis­trzostw Europy i mistrzostw świata – mówi krakowianin. – Te pierwsze będą w czerwcu w Strasburgu, te drugie miesiąc później w Kazaniu. Tylko największe imprezy się liczą, nikt we władzach Polskiego Związku Szermierczego nie patrzy na występy w Pucharze Świata.