Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radziszów. W seniorach drzemie artystyczny talent. Odkryli go w grupie plastycznej. Malują farbami, kredkami oraz igłą

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Seniorów zrzeszonych w Centrum Aktywności Kulturalnej na osiedlu Ogrody w Skawinie do malowania zachęcił malarz Marian Strzeboński, który stworzył grupę plastyczną.

W Dworze Dzieduszyckich w Radziszowie można obejrzeć 35 obrazów. Są na nich m.in. kwiaty, pejzaże, ptaki, już nieistniejące w gminie Skawina chaty i dwory.

To twórczość grupy plastycznej, działającej w Centrum Aktywności Kulturalnej osiedla Ogrody nr 4 w Skawinie.

- Przypadkowo spotkałam pana Mariana i rozmawialiśmy o lokalu na naszym osiedlu, że powinien służyć ludziom z całej gminy. Rozmawialiśmy też o założeniu grupy plastycznej, aby ludzi zachęcić do wychodzenia z domów. I rok temu udało się, a efektem jest ta wystawa – powiedziała nam Magdalena Zgrzywa, przewodnicząca Zarządu Osiedla nr 4.

Marian Strzeboński, znany w gminie artysta malarz, nie tylko uczy uczestników grupy plastycznej sztuki posługiwania się pędzlem lub kredkami, ale też jest kopalnią wiedzy o dziejach skawińskiej gminy. W czasie wycieczek potrafi barwnie opowiadać np. historie kapliczek.

Podczas wernisażu nie omieszkał wspomnieć, że w Dworze Dzieduszyckich do 1997 roku mieściła się szkoła, do której on sam uczęszczał. Teraz obiektem zarządza Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, a wiele wydarzeń i wystaw organizuje tu Stowarzyszenie „Nasz Radziszów” z Radziszowa, o czym mówiła Małgorzata Niechaj, przewodnicząca Stowarzyszenia, które przygotowało wystawę.

Marian Strzeboński nazwał ekspozycję miksem tematów, bo powstawała już podczas pandemii koronawirusa, kiedy członkowie grupy nie mogli się spotykać. Malowali więc w domach, a gdy pandemię odwołano, często też w plenerze.

Mistrz, bo tak panie nazywają Mariana Strzebońskiego, spotyka się z grupą w każdy poniedziałek.

Magdalena Zgrzywa zachęca wszystkich do przychodzenia do CAK-u i ożywiania tego miejsca, mieszczącego się w środku osiedla Ogrody.

- Do malowania i spotykania się w CAK-u zachęciły mnie koleżanki z grupy plastycznej i okazało się że najlepiej czuję się w malowaniu kredkami – wspomina Janina Jurek.

Nic dziwnego, że drzemał w niej taki talent, bo znana jest w mieście z artystycznego spojrzenia zwłaszcza na ubiory. Przez lata zajmowała się krawiectwem, ale połączonym z projektowaniem strojów, gustownym dobieraniem drobiazgów i poprawianiem gotowych. Na wystawie w Dworze Dzieduszyckich można podziwiać namalowany przez obraz przedstawiający dawny dworek w Jurczycach.

Znana jest też Anna Wcisło, która jako wieloletni pedagog wychowała niejedno pokolenie. Uczniem pani Anny był też obecny jej nauczyciel malarstwa, Marian Strzeboński.

Emerytowana nauczycielka też śpiewa w zespole „Sing sing”, działającym przy CKiS-ie w Skawinie.

- Śpiewam, maluję i jeszcze powinnam tańczyć – śmieje się pani Anna.

Przyznaje, że manualne zajęcia nie są jej obce, bo ucząc najmłodsze dzieci musiała umieć malować, śpiewać i uprawiać sport.
Na wernisażu w Dworze Dzieduszyckich towarzyszyła jej liczna rodzina, m.in. córki i wnukowie.

Córki czuły, że w mamie drzemie jakiś talent, ale nie spodziewały się, aż takie dzieła pojawią się spod jej pędzla. To np. park, obiekty architektoniczne w Skawinie z lat 80. Skawinka w Radziszowie.

Wszechstronne malarstwo od lat uprawia Zuzanna Wędzicha z Wielkich Dróg. Jej prace nieraz można było oglądać na różnych wystawach. Malowała zabytkowe obiekty, np. Pałacyk "Sokół" oraz pejzaże i kwiaty. Jest bardzo zajęta, bo niedawno zaczęła hodować pszczoły. Jednak na malowanie zawsze znajduje czas, bo to jej pasja.

- Nikt nie przypuszczał, że grupa tak się rozwinie i malarstwo nas zainteresuje. Z panem Marianem zgłębiamy malarską widzę. Uczy nas łączenia barw, by uzyskać kolor, o który nam chodziło. To też dobry sposób na spędzanie wolnego czasu. Chce się wychodzić z domu, bo każdy człowiek potrzebuje kontaktu, a przy tym też usprawniamy swój mózg – podkreśla Janina Kwarciak.

Wystawiła siedem obrazów, m.in. ulubione ptaki, kwiaty, np. lilie na szkle.

Też kwiaty najbardziej lubi malować Wanda Rachwalik, która jak większość pań z grupy, ostatni raz pędzel w ręce trzymała w szkole podstawowej. Okazało się, że radzi sobie również całkiem nieźle i w Dworze Dzieduszyckich wystawiła 10 obrazów.
Jednak nie tylko farby i kredki są materiałem dla artystek. Elżbieta Wyżga „maluje” obrazy igłą. Na wystawę przygotowała sześć pięknych gobelinów.

- Są bardzo pracochłonne, ale przy nich się wyciszam – powiedziała nam pani Elżbieta.

Autorkom prac gratulowali m.in. Ewa Masłowska, przewodnicząca Rady Miejskiej oraz Jakub Krasucki, wicedyrektor CKiS-u.

Grupę plastyczną tworzą: Janina Jurek, Małgorzata Kowalówka, Janina Kwarciak, Anna Wcisło, Marta Przewoźniak, Wanda Rachwalik, Zuzanna Wędzicha, Elżbieta Wyżga, Magdalena Zgrzywa.

Grupa plastyczna spotyka się w każdy poniedziałek w godz. 11-13 w siedzibie CAK-u, ul. Ogrody 7a.

Wystawa w Dworze Dzieduszyckim w Radziszowie będzie czynna do 14 sierpnia 2022 roku.

FLESZ - Będzie 14. emerytura. Kiedy wypłata?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski