Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rafako i Tauron będą znowu rozmawiać – dotychczasowe kończyły się fiaskiem. W spór zaangażował się Donald Tusk.Co z elektrownią w Jaworznie?

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
W sporze pomiędzy Tauronem i Rafako chodzi o nowy blok energetyczny w Jaworznie.
W sporze pomiędzy Tauronem i Rafako chodzi o nowy blok energetyczny w Jaworznie. Marzena Bugala- Azarko / Polska Press
Spółki Rafako i Tauron mają powrócić do rozmów – dowiedziała się PAP. To nie koniec sporu, w którym chodzi o blok energetyczny w Jaworznie. Spotkanie mediacyjne, które odbyło się w miniony poniedziałek – nie przyniosło rozwiązania konfliktu. Obecnie strony pracują nad ustaleniem terminu następnego spotkania negocjacyjnego.

Spis treści

Tauron chce rozmawiać, ale stawia warunek

Rafako wybudowało nowy blok energetyczny dla Tauronu w Jaworznie o wartości ponad 6 mld zł. Jego moc to 910 megawatów. Pomiędzy spółkami od miesięcy trwa już spór wynikający z problemów w działaniu tego bloku.

„Grupa Rafako zwróciła się do Tauron Wytwarzanie (skupiająca elektrownie spółka z grupy Tauron - PAP) z propozycją powrotu do negocjacji. Strony ustalają dogodny termin ich przeprowadzenia. Przedstawiciele Tauron Wytwarzanie wyrazili wstępną zgodę na powrót do rozmów” – poinformował w czwartek Tauron.

Tauron deklaruje, że liczy na rozmowy, które będą zmierzać do polubownego rozwiązania.

– Warunkiem ich powodzenia jest wycofanie się Rafako z pomysłu dotyczącego nieuzasadnionych roszczeń, wydłużenia gwarancji oraz przedstawienia realnego harmonogramu usunięcia zidentyfikowanych wad i usterek – powiedział prezes spółki Tauron Wytwarzanie Trajan Szuladziński.

Rafako chce złożyć wniosek o upadłość

Rafako w całości zakwestionowało te żądania, zapowiadając, że zamierza złożyć wniosek o upadłość. 13 stycznia Rafako wystąpiło do Taurona z roszczeniami, które łącznie wynoszą 857,6 mln zł.

12 stycznia Tauron wezwał Rafako do zapłaty kar i odszkodowań na łączną kwotę ponad 1,3 mld zł.

W miniony poniedziałek – 16 stycznia, odbyły się mediacje prowadzone przed Sądem Polubownym przy Prokuratorii Generalnej RP. Po zakończeniu spotkania Tauron podał informację, że Rafako zerwało mediacje. Jednocześnie Tauron zadeklarował otwartość na dalsze negocjacje.

Rafako informacje o zerwaniu negocjacji nazwało natomiast kłamstwami.

Przedstawiciele Tauronu przypomnieli, że blok w Jaworznie został oddany do użytku 20 miesięcy później, niż zakładała pierwotna wersja umowy. Ponadto strony zawarły 15 aneksów umownych, aby zakończyć inwestycję. Tauron podkreśla, że w tym czasie nie korzystali z możliwości stosowania narzędzi prawnych.

– Na ich podjęcie zdecydowaliśmy się dopiero wtedy, gdy Rafako nie usunęło zidentyfikowanych wad i usterek bloku, a ponadto nie przedstawiło nawet realnego planu ich usunięcia, ani wykonalnej koncepcji zakończenia okresu przejściowego. Co najważniejsze, nie otrzymaliśmy również potwierdzenia dotrzymywania przez jednostkę technicznych parametrów kontraktowych – powiedział prezes Szuladziński, cytowany w komunikacie Taurona.

Tauron zarzuca Rafako błędy projektowe dotyczące m.in. kluczowych układów technologicznych:

  • zespołów młynowych,
  • układu odpirytowania,
  • odżużlacza,
  • instalacji transportu żużla,
  • komory paleniskowej.

Wcześniej Rafako informowało, że powodem kłopotów w eksploatacji bloku jest zła jakoś węgla, który jest niezgodny z parametrami.

Co, jeśli Rafako zbankrutuje?

– Na pewno sytuacja nie jest bez wpływu na rynek budownictwa energetycznego. Żeby przeprowadzać remonty jednostek węglowych, trzeba mieć takie doświadczenie, znać te instalacje – mówi prezes Forum Energii Joanna Maćkowiak-Pandera, cytowana przez portal 300gospodarka.pl.

Jak dodaje, ogłoszenie upadłości przez Rafako, jej zdaniem, będzie raczej bankructwem technicznym.

Spółka będzie stopniowo stawiana na nogi - czytamy w portalu 300gospodarka.pl.

Donald Tusk: Rafako trzeba ratować

Jak podaje portal wnp.pl - związkowcy Rafako zaprosili do siedziby przedsiębiorstwa Donalda Tuska. Rzeczpospolita podkreśla, że nie wiadomo, jakie znaczenie będzie mieć obecność i zaangażowanie Donalda Tuska. Spotkanie miało miejsce rankiem 20 stycznia.

- Rafako trzeba ratować. Nie wyobrażam sobie, żeby efektem działania władzy i wielkiej spółki skarbu państwa, było zniszczenie innej polskiej firmy – powiedział cytowany przez Onet Donald Tusk w czasie spotkania z zatrudnionymi w Rafako w Raciborzu.

Jak zaznaczył były premier, potrzebne są decyzje, które powinny zapaść natychmiast.

- Rafako trzeba ratować. Nie wyobrażam sobie, żeby efektem działania władzy i wielkiej spółki skarbu państwa, było zniszczenie innej polskiej firmy. Wszyscy byśmy chcieli, żeby to polska firma działała na rynku energetycznym. Jesteście potrzebni Polsce. Nie wystarczy zachęcanie do negocjacji i rozmów, potrzebne są natychmiastowe decyzje, które uświadomią Tauronowi, że jego zadaniem nie jest niszczenie Rafako – powiedział Donald Tusk.

Oznajmił także, że firmy takie, jak Rafako będą miały do odegrania ważną rolę wynikającą z transformacji energetycznej.

Nowy blok energetyczny w Jaworznie. Czy produkuje prąd i jaki jest jego stan techniczny?

Jak informuje Tauron – blok obecnie pracuje stabilnie. Od września wyprodukował ponad 1.635 tys. megawatogodzin energii. W grudniu, w trudnym dla Krajowego Systemu Elektroenergetycznego okresie, blok był w stu procentach do dyspozycji operatora systemu; wtedy też padł rekord wielkości miesięcznej produkcji – blok wygenerował ponad 455 tys. megawatogodzin energii. Na składowisku przy bloku znajduje się ponad 189 tys. ton węgla, z czego ponad 80 proc. pochodzi z kopalni Sobieski w Jaworznie - podaje Tauron.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski