Rafał Wisłocki, czyli prezes na trudne czasy. Wyprowadził na...

Rafał Wisłocki, czyli prezes na trudne czasy. Wyprowadził na prostą Akademię Piłkarską, a teraz ratuje spółkę Wisły Kraków

Justyna Krupa

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Rafał Wisłocki, prezes Wisły Kraków

Rafał Wisłocki, prezes Wisły Kraków ©Andrzej Banas / Polska Press

– Mam dobrego kumpla w Szwajcarii, ważną osobę, która może Wiśle pomóc. Mam też osobę, którą poznałem dwa lata temu, a która też chce nas wesprzeć. I jest jeszcze jedna postać. Myślę więc, że jeszcze trzy ciekawe osoby mogą się objawić w kontekście pomocy Wiśle. Zobaczymy, czy to w ogóle będzie konieczne – zapowiada Rafał Wisłocki, czyli prezes Wisły Kraków na trudne czasy. Nam opowiadają o nim Piotr Truchlewski, Maciej Musiał, Goncalo Feio i - uwaga - Manuel Junco.
Rafał Wisłocki, prezes Wisły Kraków

Rafał Wisłocki, prezes Wisły Kraków ©Andrzej Banas / Polska Press

Trafił do klubu jako stażysta, a w wieku 32 lat został prezesem. Brzmi jak bajka? Kariera Rafała Wisłockiego w Wiśle wcale taka bajkowa nie była, ale ostatnie tygodnie pokazały, że w tej historii wydarzyło się wiele sportowych „cudów”.

Kiedy jako młody trener trafiał do Akademii Wisły szkolić młodzież, nie mógł sobie nawet wyobrażać, że po latach wejdzie w rolę ratownika całej piłkarskiej „Białej Gwiazdy”. Sam piłką bawił się jako zawodnik w ekipach niższych lig, jak Glinik Gorlice czy Orkan Szczyrzyc. Dziś – chcąc, nie chcąc - został twarzą misji ocalenia jednego z najbardziej zasłużonych polskich klubów przed spadkiem do IV ligi. Wsparli go w tej misji dawni przyjaciele i zaskakujący sojusznicy. Co takiego sprawiło, że bieg wydarzeń wywindował na stanowisko prezesa Wisły SA i p.o. prezesa Towarzystwa Sportowego właśnie Wisłockiego? Człowieka, o którym do niedawna przeciętny kibic „Białej Gwiazdy” w ogóle nie słyszał?

- Rafał ma coś takiego w sobie, że potrafi swoją wizję przedstawić tak, by inni też w to uwierzyli – mówi o Wisłockim jego przyjaciel i współpracownik z Akademii Piotr Truchlewski. Doskonale pamięta on początek drogi, jaką przeszedł w Wiśle Wisłocki. Zaczęło się od finansowych tarapatów, w jakie wpadła Akademia Piłkarska „Białej Gwiazdy” w 2015 roku. Wisłocki był tam wtedy jednym z wielu szeregowych trenerów młodzieży.

Maciej Musiał: - Rafał Wisłocki w czasie pracy dla Akademii bardziej dbał o nią, niż o siebie. I bardziej żył życiem Akademii, niż życiem prywatnym.


- Było dużo obietnic, jak to będziemy funkcjonować. Domyślam się, że skoro mnie tyle obiecywano, to tak samo opowiadano też Rafałowi i innym trenerom – wspomina Truchlewski. A rzeczywistość była taka, że brakowało ludzi, pieniędzy, boisk. - Tam trenerzy miewali takie sytuacje, że byli sami na treningu z 30 chłopakami. Dostawali małe pieniądze, a mimo to i tak w Akademii był problem z finansami. W pewnym momencie okazało się, że czterech trenerów musi odejść. Po czym dostali propozycję dalszej pracy, ale za darmo.

Jak wspomina, Wisłocki zebrał wtedy ekipę trenerów i zaczął szukać rozwiązania: - Śmialiśmy się, że takim miejscem „rewolucyjnym” był wtedy Eden, taka knajpa niedaleko Wisły, gdzie Rafał spotykał się z trenerami i opracowywali plan działania. Wiślacy stołowali się tam jeszcze za czasów Macieja Skorży. Rafał z tymi pomysłami przedyskutowanymi w Edenie chodził do zarządu. I w końcu doszli do wniosku, że trzeba jednak pewnych poważnych zmian.

W efekcie pod koniec 2015 roku Wisłocki zastąpił Dariusza Gryźlaka na stanowisku dyrektora zarządzającego Akademii. Efekty przyszły szybko. - Mając na starcie 250 tysięcy zaległości na fakturach, w niecały rok byliśmy już w stanie wyjść „na zero” – zaznacza Truchlewski. - Szybko okazało się, że nie jest wcale niemożliwością nawiązywanie współpracy z różnymi firmami.

Wisłocki musiał uporządkować Akademię od samych podstaw, od detali. Na przykład ujednolicić stroje dla zawodników. – Wcześniej bywały takie sytuacje, że drużyny Akademii grały w starych trykotach Wisły z 2010 roku, z reklamą Tele-Foniki. W takiej koszulce lata temu Nourdin Boukhari strzelał bramkę w derbach – opisuje obrazowo Truchlewski. - Takie sprawy miały wpływ na wizerunek i postrzeganie Akademii.

Najważniejsze było zatrudnienie odpowiednich ludzi. Takich, którzy za niewielkie pieniądze mogliby podnieść Akademię na wyższy poziom. Nawiązano współpracę z grupą psychologów, a w pewnym momencie Wisłocki uparł się, że ściągnie z Portugalii trenera dla najstarszego rocznika Akademii – byłego pracownika Legii Warszawa Goncalo Feio.

- Mieszkaliśmy już z rodziną w Lizbonie – wspomina Feio. – I któregoś dnia Rafał zadzwonił do mnie, by mnie ściągnąć z powrotem do Polski. Nie tylko po to, bym został trenerem najstarszego rocznika, ale też po to, bym dzielił się wizją i metodami pracy z innymi trenerami Akademii.

Ciąg dalszy na następnej stronie

« 1 3 »

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
super

nie wiem (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

nie chwali się dnia przed zachodem słońca a chłopa przed śmiercią , ... p. Niemiec rozpływał się nad p. prezes a teraz ..... p.Mięta też był świetny dopuszczając do władzy ....... kiedyś się zapał...rozwiń całość

nie chwali się dnia przed zachodem słońca a chłopa przed śmiercią , ... p. Niemiec rozpływał się nad p. prezes a teraz ..... p.Mięta też był świetny dopuszczając do władzy ....... kiedyś się zapał skończy lub po dojściu do pieniędzy przyjdą inni i zlinczują poprzednika typowe POLSKIEzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Obserwator

Kgk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 10

Gość firmował swoim nazwiskiem ten cyrk w Szwajcarii a teraz zbawca.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Job (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

Jesli twoj podwładny podejmie decyzje mozesz jedynie pokiwac głową, wiekszosc ludzi nawet tego nie robi, a on tak

Aktualności sportowe

Tabela Ekstraklasy

Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
Awans do grupy mistrzowskiej
Miejsce w grupie spadkowej
1 Legia Warszawa Live 26 51 16 3 7 54-26
2 Piast Gliwice Live 26 43 13 4 9 28-25
3 Cracovia Live 26 42 13 3 10 35-25
4 Śląsk Wrocław Live 26 42 11 9 6 34-29
5 Lech Poznań Live 26 42 11 9 6 45-25
6 Pogoń Szczecin Live 26 41 11 8 7 27-23
7 Lechia Gdańsk Live 26 38 10 8 8 32-33
8 Jagiellonia Białystok Live 26 37 10 7 9 35-35
9 Raków Częstochowa Live 26 36 11 3 12 32-37
10 Wisła Płock Live 26 36 10 6 10 32-41
11 Zagłębie Lubin Live 26 33 9 6 11 41-40
12 Górnik Zabrze Live 26 33 8 9 9 34-36
13 Wisła Kraków Live 26 31 9 4 13 33-38
14 Korona Kielce Live 26 26 7 5 14 15-30
15 Arka Gdynia Live 26 25 6 7 13 22-37
16 ŁKS Łódź Live 26 20 5 5 16 25-44

Wideo