Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rafał Wojaczek. Teczki wyklętej poezji

Monika Jagiełło
Rafał Wojaczek zmarł śmiercią samobójczą mając 26 lat
Rafał Wojaczek zmarł śmiercią samobójczą mając 26 lat fot. archiwum
Literatura. Odnalezione przypadkowo kilkadziesiąt nieznanych wierszy i sześć opowiadań przedwcześnie zmarłego poety Rafała Wojaczka ma szansę ukazać się drukiem w 2016 roku.

Na nieoczekiwane znalezisko natrafili dyrektor Instytut Mikołowskiego im. Rafała Wojaczka Maciej Melecki oraz badacz literatury Konrad Wojtyła. Teczki zdeponowane w Bibliotece Ossolineum przez brata poety, Andrzeja, kryły wiersze oraz opowiadania tragicznie zmarłego twórcy. Materiały znajdowały się we wrocławskiej bibliotece od 1986 r.

- Od tego czasu mógł trafić na nie każdy, ale kwerendy spuścizny Wojaczka nie przeprowadzono dotychczas do końca - wyjaśnia Maciej Melecki, dyrektor Instytutu Mikołowskiego.

Staraniami tej instytucji w 1999 r. udało się wydać m.in. pośmiertny zbiór wierszy Wojaczka „Reszta krwi”. Jak zapewnia Melecki, wartość odnalezionych wierszy i opowiadań jest nieoceniona.

- Do wydanych za życia tomów trafiły wiersze pokancerowane przez cenzurę. Część z jej powodu nie trafiła do druku wcale - mówi Melecki. Odnajdziemy je właśnie w zdeponowanych przez Andrzeja Wojaczka teczkach. Część to wiersze, które przekreślił sam poeta.

- Nie zajmowaliśmy się nimi. Wybraliśmy tylko te, które autor pozostawił bez jakichkolwiek znaków eliminujących - podkreśla. Interesująco zapowiada się sześć odnalezionych opowiadań. Dotychczas badacze uznawali, że całość prozy Wojaczka mieściła się w tomie „Sanatorium” (wyd. Biuro Literackie, 2010).

Do tomu najprawdopodobniej trafi około osiemdziesięciu wierszy, sześć opowiadań i „dziennik mikołowski” - zapis korespondencji między Rafałem Wojaczkiem a jego miłością, Teresą Ziomber. To jej poeta zapisał w testamencie prawa do twórczości. Po śmierci twórcy kobieta nie ubiegała się jednak o uznanie dokumentu. Pieczę nad twórczością poety sprawuje jego córka, Dagmara Janus. To jej zgoda potrzebna jest do publikacji. - Wkrótce rozpoczniemy rozmowy w tej sprawie - mówi Melecki. Kolejny to wniosek o dotację z Instytutu Książki, który rozpatrzony będzie z początkiem roku.

Rafał Wojaczek

Urodzony w 1945 r. w Mikołowie (zm. w 1971 r.) polski poeta i prozaik, zaliczany dziś do grona tzw. poetów wyklętych. Do grupy tej zaliczani są np. Andrzej Bursa, Edward Stachura czy Stanisław Czycz. Poeta popełnił samobójstwo.

Najbardziej znane utwory Rafała Wojaczka to wiersze zebrane w tomach „Sezon”, „Inna bajka” oraz w wydanej pośmiertnie „Reszcie krwi”. Film o poecie nakręcił reżyser Lech Majewski („Wojaczek” z 1999 r.)

(JAG)
monika.jagiełł[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski