Rafała Zalubowskiego

JA
Udostępnij:
Trzy pytania do...

   - Złożył Pan ostatnio wniosek na ogólnopolski konkurs pt.: "Kultura na prowincji", którego nagrodą jest grant w wysokości 10 tysięcy złotych. Jaka jest istota tego projektu?
   - Inicjatywa złożenia wniosku wyszła wprawdzie ode mnie, ale instytucją składającą go formalnie jest Muzeum Regionalne "Dom Grecki" w Myślenicach, gdzie odbywa się prowadzony przeze mnie kurs rysunku oraz zainicjowane cztery miesiące temu wykłady z historii sztuki. Informacje o możliwości złożenia wniosku otrzymałem od zaprzyjaźnionych urzędników gminnych.
   Istota projektu nawiązuje do wspomnianych już wcześniej wykładów z historii sztuki. Chcielibyśmy, aby ich idea i formuła zostały znacznie poszerzone. Projekt zakłada, że będzie to cykl prelekcji nie tylko obejmujących swoim zasięgiem zagadnienia historii sztuki, ale także spotkania autorskie, wykłady z historii nauki, zajęcia monograficzne prezentujące wielkich artystów, ale także naukowców. Dlatego pomysł pomocy ze strony Małgorzaty Maj, studentki UJ i AGH, dzięki której kontaktom do Myślenic przyjechaliby naukowcy np. genetycy, kosmologowie czy fizycy, dlatego także nazwa całego projektu: "Konfrontacje kulturalno-naukowe".
   - Jak w praktyce miałby funkcjonować projekt?
   - Wszystkie wykłady, a projekt przewiduje ich dwadzieścia w ciągu roku, odbywałyby się w pomieszczeniach Muzeum Regionalnego w Myślenicach. Istnieją tutaj doskonałe warunki i przychylna atmosfera ze strony kierownictwa do prowadzenia tego typu akcji. Chcielibyśmy, aby do Myślenic przyjeżdżali sami profesjonaliści, którzy mogliby przekazać swoją bogatą wiedzę na temat historii sztuki, etyki sztuki, ale także na temat nauki i jej rozwoju. Projektowi towarzyszyć będzie akcja promocyjna w postaci plakatów, katalogów i zaproszeń. Liczymy na pomoc władz samorządowych, zarówno gminnych, jak i powiatowych oraz organizacji, które wspierają nas od dawna, jak np. Myślenicka Izba Pracodawców.
   - Jakie są szanse zdobycia nagrody i pozyskania grantu?
   - Tego nie wie nikt. Wniosek został wypełniony, jak mniemam, ze spełnieniem wszystkich wymogów formalnych, bowiem przy jego konstruowaniu korzystałem z pomocy fachowców urzędu gminy, został też w terminie wysłany do Warszawy, choć przyznam, że uczyniłem to w ostatniej chwili. Regulamin konkursu wyraźnie mówi o tym, że przy ocenie zgłoszonych prac preferowane będą te projekty, które sprzyjają budowaniu więzi lokalnych, rozwojowi społecznemu wsi i miasteczek oraz pobudzaniu aktywności kulturalnej ich mieszkańców. Moim zdaniem nasz projekt spełnia wszystkie te kryteria. A czy znajdzie uznanie w oczach jury przekonamy się w połowie maja, kiedy ogłoszone zostaną wyniki konkursu.
   
\* Rafał Zalubowski, absolwent Wydziału Grafiki ASP w Krakowie. Autor licznych wystaw indywidulanych, inicjator pomysłu organizowania w Myślenicach profesjonalnego kursu rysunku oraz cyklicznych wykładów z historii sztuki.
(JA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie