Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rak bez strachu

SIE
   Program edukacyjny dla pacjentów

   Światowy Dzień Chorego, który przypadał wczoraj, Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia postanowił przeznaczyć na inaugurację programu edukacyjno-informacyjnego dla pacjentów pod hasłem "Nadzieja nie umiera nigdy". Akcja, która trwać będzie do 11 sierpnia, poświęcona jest walce z chorobami nowotworowymi. Rozmawiamy o niej z Ewą Sadowską, szefem Działu Komunikacji Społecznej MOW NFZ.
   - Podobne akcje organizowane były już wielokrotnie. Małopolski Oddział NFZ zapowiada jednak, że ten cykl edukacyjny będzie się odróżniał od wszystkich dotychczasowych.
   - Większość z tych inicjatyw była incydentalna, jednorazowa. Zwykle trwały one jeden dzień i chorzy albo nie mieli czasu, aby wziąć udział w takiej akcji, albo szybko o niej zapominali, co często wynikało z podświadomych obaw przed chorobą. Nasz program będzie kontynuowany aż przez pół roku, co daje szansę i nadzieję, że dotrzemy do większej liczby zainteresowanych osób, że nakłonimy je do badań i podjęcia próby leczenia. Udało nam się również zaangażować ludzi, uznanych za autorytety medyczne, profesorów, naszych najlepszych lekarzy specjalistów. Ich zainteresowanie tym przedsięwzięciem było wielkie i doceniamy ich niezwykłą postawę, ponieważ wiemy, jak bardzo są zajęci i zapracowani. Wszystkie osoby, do których zwróciliśmy się z propozycją współpracy, podjęły ten temat z dużym zaangażowaniem, twierdząc, że gdy stykają się z pacjentami, widzą, jak wiele złego powoduje brak nieustającej informacji o chorobach nowotworowych i możliwościach ich leczenia. Lekarze jednogłośnie podkreślają, że o tym należy mówić - po prostu - bez przerwy.
   - Zaprosiliście nie tylko lekarzy, ale również psychologów, duszpasterzy oraz organizacje wspierające pacjentów.
   - W naszej świadomości ograniczamy walkę z chorobą do tej walki, którą podejmuje lekarz. A przecież psychika człowieka ma istotne znaczenie w procesie terapeutycznym i ona także wymaga wsparcia, które mogą dać psycholodzy oraz stowarzyszenia wspierające pacjentów. Takie organizacje czynią wiele dobrego, działając właśnie w sferze emocji, a także zajmując się relacjami rodzinnymi czy przyjacielskimi.
   - Jednym z celów akcji jest pomoc pacjentom w podjęciu decyzji o wizycie u lekarza.
   - Mamy nadzieję, że tak będzie. Wśród pacjentów pokutuje pogląd, że "rak to wyrok". Chcielibyśmy zmienić to nastawienie i uświadomić wszystkim, że nowotwór należy traktować tak jak każdą inną chorobę, że można go leczyć, że jest też duża szansa na całkowite wyleczenie. Niestety, słowo "rak" wywołuje strach, który jest na tyle paraliżujący, że chory wizytę u lekarza odkłada w czasie, ponieważ boi się usłyszeć prawdę. Podkreślmy wyraźnie, że czas w przypadku nowotworów jest czynnikiem bardzo ważnym, od niego często zależy sukces w leczeniu.
   - Rozpoznanie nowotworu we wczesnym stadium daje szanse na wyleczenie - tę zasadę znają już chyba wszyscy.
   - Niestety, wciąż nie. Z doświadczeń lekarzy i naszych wynika, że wiele osób nadal nie zdaje sobie z tego sprawy. Poza tym ludzie nie wiedzą, jakie objawy powinny ich zaniepokoić, pewne symptomy lekceważą, niezbyt chętnie zgłaszają się na badania, które pomagają we wczesnym rozpoznaniu raka, szczególnie, jeśli te badania są inwazyjne lub nieprzyjemne. Chcielibyśmy przekonać wszystkich, aby zwracali uwagę na niepokojące objawy i aby nie bali się wizyty u onkologa. Odwlekanie decyzji o badaniu niczego nie załatwia - tak naprawdę jedynie oddala nas od pozytywnego rozwiązania.
    Rozmawiała: (SIE)

Nadzieja nie umiera nigdy

- w walce z chorobami nowotworowymi

to cykl spotkań poświęconych nowotworom, który rozpoczął się obchodami Światowego Dnia Chorego i prezentacją praw pacjenta. W każdą drugą środę miesiąca o godz. 18 w siedzibie Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ przy ul. Józefa 26 wszyscy zainteresowani zaproszeni są na spotkania poświęcone najczęściej występującym nowotworom, prowadzone przez znanych specjalistów. Wstęp wolny.
   10 marca: "Twoje piękno - twoje życie. Rak piersi", 14 kwietnia: "Zżera z żarem. Rak płuc", 12 maja: "Badanie mniej okrutne niż rak. Rak jelita grubego", 9 czerwca: "Dotyk słońca. Rak skóry", 14 lipca: "Trawi od środka. Rak żołądka", 11 sierpnia: "Być kobietą. Rak narządów rodnych".
   Przed każdym spotkaniem w "Bądź Zdrów" ukaże się artykuł dotyczący zagadnienia omawianego później przez prelegenta.
   Do "Dziennika Polskiego" dołączane będą ulotki informacyjne o poszczególnych nowotworach
   Będziemy podawać informacje o poradniach onkologicznych oraz o organizacjach wspierających chorych na nowotwory.
   "W labiryncie" - to broszura poświęcona prawom pacjenta wydana przez Małopolski Oddział NFZ. Jest to przewodnik po systemie ochrony zdrowia, w którym pacjent może dowiedzieć się m.in. o tym, jak wybrać lekarza, pielęgniarkę i położną, jak dostać się do specjalisty, co wchodzi w zakres opieki całodobowej, jakie zasady obowiązują w leczeniu uzdrowiskowym. Broszura zostanie dołączona do jednego z wydań "Dziennika". (SIE)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski