Nasza Loteria

Rak nerki

Redakcja
W 60 proc. przypadków rozpoznanie guza nerki następuje przypadkowo, podczas USG jamy brzusznej.

Rak nerki wykrywany jest zwłaszcza u osób po 50. roku życia, częściej u mężczyzn. Objawy (występują późno) to: krwiomocz, ból w okolicy lędźwiowej, wyczuwalny guz w jamie brzusznej, brak apetytu, chudnięcie, stan podgorączkowy lub stała gorączka. U niektórych chorych – nadciśnienie tętnicze. Do objawów należy też powiększenie wątroby, wysokie OB, niedokrwistość, wzrost liczby białych ciałek krwi, w moczu obecność białka, krwinek czerwonych. Potwierdzenie rozpoznania uzyskuje się w USG i tomografii komputerowej.


U dziecka chorobę nowotworową w początkowym stadium można wyleczyć prawie w 100 procentach.

Przyczyny

Etiologia choroby nie jest dokładnie poznana. Czasem wskazuje się tu czynnik genetyczny. Choroba częściej występuje wśród osób palących, cierpiących na inne schorzenia układu moczowego, m.in.: wrodzone wady nerek lub przewlekłą niewydolność tego narządu. Przyczyn choroby upatruje się też w ekspozycji na zanieczyszczenia przemysłowe (np. azbest, metale ciężkie) czy w długotrwałym zażywaniu środków przeciwbólowych. Istnieją przypuszczenia, że nadciśnienie, otyłość (szczególnie u kobiet) oraz długotrwała terapia estrogenowa mogą stanowić czynnik ryzyka sprzyjający rozwojowi procesu nowotworowego. Może nim być również dieta bogatobiałkowa i bogatotłuszczowa. Profilaktyka to zaprzestanie palenia, aktywność fizyczna, unikanie produktów o wysokiej zawartości tłuszczów i ograniczenie spożywania czerwonego mięsa, środków żywnościowych przeterminowanych, porośniętych pleśnią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski