Rak piersi to nie wyrok! Różowy październik – miesiąc świadomości raka piersi

Materiał informacyjny - NEO HOSPITAL SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ ONE SPÓŁKA KOMANDYTOWA
Udostępnij:
Jakie objawy daje rak piersi? Co powinno nas zaniepokoić? Jak wygląda diagnostyka? Czy nowotwór ten jest wyleczalny? Skąd wziął się „różowy październik”? Co powstrzymuje nas przed odwiedzeniem lekarza? Na wszystkie pytania odpowiada dr MATEUSZ GÓRSKI, specjalizujący się w diagnostyce i operacyjnym leczeniu nowotworów piersi w krakowskim Szpitalu na Klinach.

Rak piersi, najczęstszy kobiecy nowotwór złośliwy w Polsce, co roku diagnozowany jest u około 20 tysięcy Polek. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, w co aż trudno w tej chwili uwierzyć, był to jeden z tematów, o którym „nie wypadało” rozmawiać.

Różowy październik ratuje… zdrowie i życie

Na szczęście wszystko się zmieniło w 1985 roku, kiedy to październik uznany został miesiącem Świadomości Raka Piersi. To w tym szczególnym miesiącu podejmowane są tematy związane z diagnostyką, leczeniem oraz profilaktyką nowotworów piersi, które mają na celu zwiększyć świadomość tego nowotworu, ale również zachęcić kobiety do regularnych badań profilaktycznych. To właśnie dzięki „różowej inicjatywie” rak piersi przestał być tematem tabu, a pacjentki dotknięte tym nowotworem mogą łatwiej i otwarcie zmagać się z chorobą.

Tu podaj tekst alternatywny

Rak piersi - po pierwsze profilaktyka

Badania profilaktyczne (profilaktyka wtórna) w kierunku raka piersi, a co za tym idzie wczesne zdiagnozowanie choroby, pozwalają zwiększyć szanse na wyleczenie, ale również uniknąć powikłań i bardziej inwazyjnych form leczenia.

Warto pamiętać, że rak piersi może przez wiele lat rozwijać się w sposób bezobjawowy. Na szczęście niewielkie zmiany lub mikrozwapnienia, których średnica czasem nie przekracza 5 mm, pozwalają wykryć badania takie jak mammografia. Wykrycie raka na wczesnym etapie, gdy nie występują jeszcze objawy choroby oraz nie doszło do przerzutów, daje szanse na całkowite wyleczenie! Dlatego właśnie każda kobieta po ukończeniu 50 roku życia, co 2 lata, powinna wykonywać badanie mammograficzne.

Nie tylko badanie mammograficzne

Młodszym paniom oraz kobietom w ciąży rekomendowane jest natomiast badanie ultrasonograficzne. I, co warto pamiętać, powinno być wykonywane raz w roku.

Istotnym jest również samobadanie piersi, które każda kobieta – niezależnie od wieku - powinna wykonywać raz w miesiącu.

Tu podaj tekst alternatywny

Do rozważenia podczas porady u specjalisty diagnostyki piersi jest profilaktyczne badanie rezonansem magnetycznym (u kobiet o gęstej budowie piersi i o podwyższonym ryzyku) oraz rozpoczęcie mammografii profilaktycznej już od 40 r.ż. i utrzymanie badań po 70 r.ż.

W przypadku profilaktyki warto również wspomnieć o tzw. profilaktyce pierwotnej, która choć nie daje stuprocentowej gwarancji na uniknięcie choroby, to pozwala na zmniejszenie ryzyka zachorowania.

Do czynników minimalizujących ryzyko pojawienia się raka piersi z pewnością należą dobrze zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna (sprzyjające utrzymaniu prawidłowej masy ciała), unikanie alkoholu, ale także zwrócenie uwagi na czynniki hormonalne, które mogą przyczyniać się do wystąpienia nowotworu takie, jak późne macierzyństwo czy wieloletniestosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej i/lub stosowanie hormonalnej terapii zastępczej.

Profilaktyka nowotworu piersi w grupie podwyższonego ryzyka

Wśród czynników ryzyka zachorowania na raka piersi wymienia się te związane z fizjologiczną aktywnością hormonalną i trybem życia kobiety, ale również te związane z obciążeniami genetycznymi, które zgodnie z szacunkami odpowiadają za 5-10% przypadków tego nowotworu.

W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się panie, u których:

  • wśród członków najbliższej rodziny występowały zachorowania na raka piersi i/lub jajnika, szczególnie w młodym wieku
  • potwierdzono obecność mutacji genu BRCA1 lub BRCA2.

To właśnie tej grupy pacjentek dotyczą szczególne zalecenia profilaktyczne ponieważ badanie mammograficzne lub USG piersi (w zależności od budowy piersi i wieku) rekomendowane jest już od 25 roku życia, a w przypadku nosicielek mutacji genu BRCA dodatkowo zalecane jest badanie rezonansem magnetycznym.

W tym miejscu również warto wspomnieć o tzw. mastektomii profilaktycznej, która polega na prewencyjnym usunięciu gruczołu piersiowego z pozostawieniem skóry i brodawki z jednoczasową rekonstrukcją implantem. Jest ona, tak samo jak profilaktyczne usunięcie jajników, wykonywana w momencie, kiedy nie ma jeszcze rozpoznania choroby nowotworowej.

Dzięki m.in. „efektowi Angeliny Jolie” czy osobie Agaty Młynarskiej dzisiaj wiemy już, że procedura ta pozwoliła uratować życie wielu kobiet, będących nosicielkami wadliwych genów, a zabieg ten w większości rozwiniętych krajów jest refundowany - w Polsce od 2019 r.

Mastektomia profilaktyczna to przede wszystkim świadomy wybór kobiety, który minimalizuje ryzyko pojawienia się raka piersi o 98%. W Polsce do przeprowadzenia tej operacji kwalifikuje się - zgodnie z szacunkami – od 100 do 300 tys. Polek, które są nosicielkami zmutowanych genów BRCA1 i BRCA2.

Objawy raka piersi

Jakie zmiany w piersiach powinny nas zaniepokoić? Co powstrzymuje nas przed odwiedzeniem lekarza?

Mimo wielu akcji promujących profilaktykę raka piersi oraz nowych możliwości diagnostyki i terapii tego nowotworu, w Polsce wczesna wykrywalność, a co za tym idzie skuteczne leczenie, wciąż pozostawiają wiele do życzenia. Kobiety w obawie przed diagnozą, okaleczeniem i utratą części kobiecości odwlekają wizytę u specjalisty. Jakby tego było mało, od 2020 r. doszedł do tego lęk przed zakażeniem koronawirusem, który tylko potęguje problem rozpoznawania raka piersi w zaawansowanym stadium.

Trzeba pamiętać, że im wcześniej zdiagnozowany rak, tym większe szanse na całkowite wyleczenie z zachowaniem własnej piersi!

Z powodu raka piersi umiera rocznie 7 tysięcy Polek. Dlatego Drogie Panie, jeżeli tylko zauważycie u siebie guzek, jakąkolwiek zmianę symetrii, wciągnięcie brodawki sutkowej, krwisty lub brunatny wyciek z brodawki, zmiany skórne jak owrzodzenie, zaczerwienienie piersi, lub zmiany struktury (objaw skórki pomarańczy), czy powiększenie pachowych węzłów chłonnych, niezwłocznie skonsultujcie te objawy ze specjalistą. Wczesne rozpoznanie choroby może wam zaoszczędzić skomplikowanego leczenia, a nawet uratować życie!

Jak wygląda diagnostyka raka piersi?

Podejrzane objawy zawsze muszą skłonić do wykonania badań obrazowych – USG i/lub mammografii u specjalisty, który zajmuje się diagnostyką zmian w piersi. Czasem może byś konieczne poszerzenie diagnostyki obrazowej o np. rezonans magnetyczny czy mammografię spektralną. Ocena widocznych zmian w skali BIRADS umożliwia stwierdzenie, które z nich wymagają oceny w biopsji.

Biopsja gruboigłowa jest jedyną metodą oceny rodzaju zmiany i zapewnia informacje konieczne do planowania leczenia.

Jak wygląda leczenie raka piersi?

Leczenie raka piersi w większości przypadków stanowi leczenie skojarzone, które obejmuje leczenie miejscowe (w postaci zabiegu chirurgicznego i radioterapii) oraz leczenie systemowe (ogólnoustrojowe) w przypadku, którego wykorzystuje się chemioterapię, hormonoterapię oraz immunoterapię. Niewątpliwie podstawę leczenia raka piersi i jego najbardziej skuteczną metodę stanowi operacja, która może być poprzedzona wstępnym leczeniem systemowym lub uzupełniona pooperacyjnie.

Warto zauważyć, że dynamiczny postęp w diagnostyce tego nowotworu piersi, jak również rozwój opcji terapeutycznych (szczególnie skuteczność chemioterapii), pozwalają aktualnie nie tylko na zastosowanie kompleksowego podejścia terapeutycznego, ale również na ograniczenie interwencji chirurgicznej.

U coraz większej liczby pacjentek z rakiem piersi możliwe jest więc zastosowanie operacji oszczędzającej zamiast radykalnej mastektomii. Rozległy zabieg usunięcia węzłów chłonnych, można zastąpić biopsją tzw. wartownika. Zastosowanie zaś technik onkoplastycznych pozwala na zachowanie i jednoczasowe odtworzenie piersi. Obecnie, nie rzadko wstępna chemioterapia całkowicie usuwa chorobę.

Trzeba pamiętać, że wybór optymalnej ścieżki leczenia raka piersi zależy tak naprawdę od wielu czynników wśród, których kluczowe znaczenie mają wynik badania histopatologicznego (rodzaj nowotworu, profil receptorowy, obecność białka HER2, współczynnik proliferacji), stopień zaawansowania choroby, oraz wybór specjalisty z doświadczeniem w diagnostyce i leczenia chorób piersi.

Akcja #ONKOODPOWIEDZIALNI - różowy październik miesiącem walki z rakiem piersi

Październik to miesiąc, który skupia się wokół zdrowia kobiet w postaci szeregu akcji społecznych wspierających profilaktykę i leczenie raka piersi. Jedną z nich jest akcja #ONKOODPOWIEDIZLANI, którą zainicjował krakowski Szpital na Klinach.

W ramach akcji, ze społecznie odpowiedzialnymi pracodawcami, chcemy:

  • zwiększyć świadomość zdrowotną,
  • zwrócić uwagę na profilaktykę onkologiczną,
  • przedstawić nowoczesne metody leczenia nowotworów.

Pomimo, że ryzyko zachorowania na raka piersi dotyczy głównie kobiet w wieku 50-69 lat, to coraz częściej nowotwór ten bywa diagnozowany również u młodszych, aktywnych zawodowo pacjentek w wieku 20-49 lat.

Dlatego celem październikowej odsłony akcji #ONKOODPOWIEDZIALNI, jest budowanie świadomości wokół raka piersi, edukowanie na temat jego objawów, ale przede wszystkim zachęcenie kobiet do regularnej samokontroli piersi, a także do poddawania się badaniom profilaktycznym.

Pomimo, że w październiku mówi się o tym, jak ważne są badania kontrolne, to w praktyce do lekarzy z wczesną postacią zaawansowania raka piersi trafia zbyt mało pań. Dlatego tak ważne są regularne badania i świadomość, że współczesna medycyna nie jest bezradna wobec raka piersi, a czas przechodzenia przez leczenie onkologiczne można zabezpieczać opieką, nie tylko najbliższych, ale również ekspertów m.in. psychologów i psychoonkologów.

Więcej informacji na temat akcji: https://onkoodpowiedzialni.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Dodaj ogłoszenie