Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rak skóry. Jak cieszyć się słońcem bez ryzyka

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Pixabay
Rak skóry to nazwa grupy nowotworów złośliwych. Nowotwór skóry najczęściej diagnozowany jest u osób starszych, a do głównych czynników jego rozwoju należy promieniowanie słoneczne, a zwłaszcza jego składowa w postaci ultrafioletu.

Chyba każdy z nas ma na ciele przebarwienia, plamki i pieprzyki. To zupełnie normalne i - zazwyczaj - nie powinno budzić naszych wątpliwości ani zaniepokojenia. Lekarze jednak uczulają, że każdą zmianę skórną trzeba obserwować. Jeśli okaże się, że rośnie, zmienia kształt lub ciemnieje - od razu powinniśmy udać się do dermatologa. Powód? To może być czerniak.

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Zdecydowana większość czerniaków znajduje się na skórze, ale tak naprawdę mogą występować wszędzie tam, gdzie pojawiają się komórki barwnikowe. Stąd przypadki czerniaka na gałce ocznej, na błonie śluzowej narządów płciowych, w jamie ustnej, krtani, przełyku, jelitach, a także w żołądku. Rozwój choroby jest procesem długotrwałym, w wyniku którego najpierw występują zmiany przedrakowe, z czasem ulegające przekształceniu w nowotwór.

Objawy

Rak skóry w początkowej fazie rozwoju nie daje wielu niepokojących objawów. Najczęściej pojawiają się nieznaczne zgrubienia. Zmiana może z początku przybrać formę kopulasto-wyniosłego, perłowego guzka, który z czasem zaczyna się rozrastać i pokrywać strupem. Pozostałe objawy uwidaczniają się w bardziej zaawansowanej fazie choroby i są charakterystyczne dla poszczególnych odmian nowotworu skóry.

Klasyczny czerniak może rozwinąć się ze zwykłego pieprzyka, który mamy od dawna. Może też powstać bez znamienia barwnikowego.

Im wcześniej wykryjemy nowotwór, tym łatwiej będzie go wyleczyć - zanim jeszcze pojawią się przerzuty i inne komplikacje. Dlatego uważnie oglądajmy wszelkie zmiany na skórze. Latem nie dopuszczajmy do oparzeń słonecznych.

Ważne, żeby wiedzieć, że nie każde znamię jest czerniakiem. Czasami to po prostu niegroźna brodawka. Najlepiej sprawdzić to z dermatologiem, szczególnie, jeśli przebarwienie zaczyna się zmieniać, powiększać albo swędzieć.

Rak skóry rozpoznawany jest na podstawie obrazu klinicznego i badania histopatologicznego. Podstawową metodą leczenia jest operacja, w ramach której usuwany jest guz i określony obszar zdrowych tkanek.

Czynniki ryzyka

Czynnikiem, ponad wszelką wątpliwość sprzyjającym powstaniu czerniaka, jest promieniowanie ultrafioletowe (UV), będące częścią światła słonecznego, a także emitowane w solariach.

Czynniki genetyczne mają znaczenie. Ludzie o jasnych włosach, jasnej karnacji i niebieskich oczach są w największej grupie ryzyka.

Nowotwór może pojawić się także u kogoś z ciemniejszą karnacją. Jednocześnie to, że ktoś ma jasną cerę nie oznacza, że na pewno zachoruje.

Jak się chronić?

Przede wszystkim zaleca się ochronę skóry za pomocą kosmetyków z filtrem UV o wysokim współczynniku SPF oraz przewiewnej odzieży, a także nakryć głowy podczas upałów. Im jaśniejsza skóra, tym wyższy powinien być filtr.

Poza stosowaniem kremów, warto pamiętać o kilku innych zasadach: lepiej zrezygnować z opalania między godz. 12 a 16, a więc wtedy, kiedy słońce jest najostrzejsze. Trzeba też zakrywać zmiany na skórze, nawet te, które wyglądają zwyczajnie.

Niezbędna jest też zdrowa, zbilansowana dietę, która bazuje na produktach roślinnych i obfituje w antyoksydanty, zwłaszcza związki, pełniące funkcję witaminy A. Dobrze, jeśli nie unikamy produktów, bogatych w beta karoten- silny przeciwutleniacz, chroniący przed wolnymi rodnikami (zawarty m.in. w morelach, pomidorach i marchwi). Wskazana jest także dieta obfitująca w błonnik.

FLESZ - W ludzkiej krwi wykryto mikroplastik!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski