Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking gimnazjów w Nowym Sączu. Chcesz zapewnić dziecku dobrą edukację? Zapłać!

Anna Kolet-Iciek
Szkoła. Taki wniosek płynie z przygotowanego przez nas rankingu szkół z Nowego Sącza i okolic. Także tu, podobnie jak w Krakowie, najwyższe miejsca zajmują szkoły niesamorządowe, w których za naukę trzeba płacić.

Niepubliczne Gimnazjum Społeczne "Splot" to najlepsza szkoła w Nowym Sączu. W powiecie nowosądeckim zwycięża Prywatne Gimnazjum w Starym Sączu. Znamy wyniki wszystkich gimnazjów w regionie. Część z nich uczy bardzo źle.

Nasz ranking powstał w oparciu o najnowsze wyniki edukacyjnej wartości dodanej (EWD), czyli wskaźnika pozwalającego oszacować wkład szkoły w to, z czym uczeń opuszcza jej mury. Uwzględniliśmy postępy uczniów z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz humanistycznych.

EWD to zdaniem ekspertów jedyny tak obiektywny sposób oceny pracy szkoły. Pokazuje on, czy szkoła rozwija potencjał, umiejętności i wiedzę ucznia czy wręcz przeciwnie. EWD obliczane jest na podstawie wyników egzaminów zewnętrznych. W przypadku gimnazjów brany jest pod uwagę sprawdzian szóstoklasisty i egzamin gimnazjalny.

Prof. Roman Dolata, jeden z twórców metody EWD zwraca uwagę, że edukacyjna wartość dodana stwarza możliwość wyróżnienia instytucji edukacyjnych pracujących szczególnie efektywnie i szczególnie nieefektywnie. - Dzięki temu istnieje możliwość nagradzania wysokoefektywnych szkół i kierowania pomocy do tych niskoefektywnych - mówi Roman Dolata.

Szkoły z wysokim EWD to takie, które po trzech latach nauki wypuszczają lepszych uczniów niż przyjęły. Te z ujemnym EWD określa się mianem szkół niewykorzystanych możliwości. Mówiąc wprost: są to szkoły, które marnują swoich uczniów.
W Nowym Sączu i powiecie nowosądeckim pierwsze miejsca rankingu, podobnie jak w Krakowie, zajmują szkoły niesamorządowe, w których za naukę rodzice muszą płacić.

W przypadku Nowego Sącza jest to Niepubliczne Gimnazjum Społeczne "Splot", a w przypadku powiatu Prywatne Gimnazjum w Starym Sączu. Jaka jest ich recepta na sukces? - My nie robimy żadnych cudów, po prostu ciężko pracujemy i stawiamy na rzetelną edukację - mówi nam Barbara Bobrowska, dyrektor Prywatnego Gimnazjum w Starym Sączu.

- Wysokie wyniki nauczania to przede wszystkim praca nauczycieli, indywidualne podejście do ucznia, przyjazna atmosfera i współpraca z rodzicami, co skutkuje wysoką motywacją uczniów do nauki - dodaje Barbara Bobrowska. - Staramy się w każdym dziecku odkryć talent i wspierać jego rozwój. Pierwsze miejsce w rankingu bardzo nas cieszy, tym bardziej, że w tym roku obchodzimy dziesięciolecie działalności.

Szkoła ze Starego Sącza w rankingu wszystkich małopolskich gimnazjów zajęła 28. miejsce. Za naukę w tej szkole rodzice muszą jednak płacić. Miesięczne czesne wynosi 200 złotych.

O ciężkiej pracy i oddanych nauczycielach mówi też dyrektorka Niepublicznego Gimnazjum Społecznego "Splot", które w naszym rankingu wśród nowosądeckich szkół jest numerem jeden.

Uczniowie "Splotu" cztery razy w roku przystępują do wewnątrzszkolnej sesji egzaminacyjnej, w czasie której sprawdzana jest ich wiedza z głównych przedmiotów. - Dzięki temu co dwa miesiące dostajemy informację z czym nasi uczniowie radzą sobie dobrze, a nad czym trzeba jeszcze trochę popracować - mówi Beata Załubska, dyrektor szkoły.

Przy okazji uczniowie oswajają się ze stresem egzaminacyjnym i pisaniem pod presją czasu, co przydaje się potem na egzaminie gimnazjalnym.

Dobry wynik EWD daje nowosądeckiej szkole 30. miejsce w całej Małopolsce. Na drugim miejscu w Nowym Sączu jest Gimnazjum Akademickie Jezuitów, a na trzecim Gimnazjum nr 6. Z kolei numerem dwa w powiecie jest Gimnazjum im. Św. Jadwigi Królowej Polski w Brzeznej, a trzecie zajmuje Gimnazjum Publiczne w Mystkowie.

W naszym rankingu najgorzej w Nowym Sączu wypadło Gimnazjum nr 5 im. Świętej Kingi, a w powiecie nowosądeckim Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Łabowej.

Jutro przedstawimy najlepsze gimnazja Podhala.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski