Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking Perspektyw 2023. Krakowskie liceum na drugim miejscu w Polsce! I brawa dla techników z Małopolski 13.01

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
V LO od lat nie opuszcza krajowej czołówki najlepszych liceów, a w najnowszym ogólnopolskim rankingu jest zaraz za liderem
V LO od lat nie opuszcza krajowej czołówki najlepszych liceów, a w najnowszym ogólnopolskim rankingu jest zaraz za liderem Michał Gąciarz
"Perspektywy" po raz 25. ogłosiły ranking najlepszych szkół ponadpodstawowych w Polsce. Spośród szkół z Małopolski najwyżej uplasowały się - zresztą tak jak przed rokiem - krakowskie: V Liceum Ogólnokształcące im. A. Witkowskiego oraz Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. W pierwszej setce najlepszych ogólniaków znalazło się osiem z naszego województwa (o jedno więcej niż w poprzedniej edycji rankingu), wszystkie z Krakowa. Po raz kolejny okazuje się, że małopolskie szkoły techniczne należą do najlepszych w kraju. Już w pierwszej piątce rankingu techników są dwie szkoły z naszego regionu, a w pierwszej setce jest ich 15.

10 najlepszych liceów z Małopolski według najnowszego rankingu

Zwycięzcy Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2023 to XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie (najlepsze liceum; pierwszą pozycję w zestawieniu zajmowało także rok i dwa lata temu) oraz Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie (najlepsze technikum; jest znów na pierwszym miejscu, po rocznej przerwie).

Dwie najlepsze szkoły z Małopolski uplasowały się w ogólnopolskich zestawieniach zaraz za liderami, zajmują drugie miejsca. Krakowskie V LO poprawiło wynik, "wskakując" na drugą pozycję z miejsca czwartego, które zajmowało w dwóch poprzednich latach. Technikum Łączności w Krakowie wspięło się w ogólnopolskim rankingu techników o jedną pozycję wyżej - rok temu również było na podium, ale na trzecim miejscu.

W pierwszej dwudziestce najlepszych liceów w Polsce spośród szkół z naszego województwa znalazło się tym razem jeszcze jedno - I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego. "Nowodworkowi" należą się gratulacje: znów jest na miejscu 17. w kraju, tak jak w rankingu z 2020 roku. Wykonał skok do góry, bo rok temu był na miejscu 24., a dwa lata temu - na 23.

Z kolei w pierwszej dwudziestce najlepszych techników w kraju aż sześć szkół to placówki z Małopolski. Oprócz krakowskiego Technikum Łączności są to kolejno:

  • Technikum nr 7 (Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych) w Nowym Sączu (miejsce 5. w ogólnopolskim rankingu - rok temu na 6.)
  • Technikum im. ks. prof. Józefa Tischnera w Limanowej (miejsce 12., a rok temu było dopiero na 66.!)
  • Technikum Energetyczno-Elektroniczne nr 9 im. T. Kościuszki w Krakowie (miejsce 13., a rok temu było 31.)
  • Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska nr 3 w Krakowie (miejsce 14., spadek z 13. rok temu)
  • Technikum Odzieżowe nr 18 im. St. Wyspiańskiego w Krakowie (miejsce 17.).

W 25. edycji Rankingu Liceów i Techników Perspektywy przeanalizowały wyniki 1360 liceów ogólnokształcących (spośród 2200) i 1185 techników (spośród 1745), które spełniły kryterium wejścia do Rankingu: maturę w maju 2022 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej dla - odpowiednio - liceów lub techników.

Kryteria Rankingu Liceów 2023 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.) oraz sukcesy w olimpiadach (25 proc.). Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Kryteria Rankingu Techników 2023 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30 proc.) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.).

Dodajmy, że w osobno sporządzonym Rankingu Szkół Olimpijskich 2023 krakowskie V LO im. Augusta Witkowskiego triumfuje - zajęło pierwsze miejsce, wyprzedzając XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie (2. miejsce) i XIII LO w Szczecinie (3. miejsce).

Głównymi adresatami prestiżowego rankingu "Perspektyw" są uczniowie i ich rodzice, którzy stoją przed wyborem dalszej ścieżki kształcenia. Ranking ma stanowić dla młodych ludzi pomoc w wyborze liceum lub technikum - szkoły, która doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu.

- Od 25 lat z satysfakcją pokazujemy szkoły, w których warto się uczyć - mówi Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych. - I nie chodzi tylko o czołową piętnastkę najlepszych liceów oraz dziesiątkę najlepszych techników, które honorujemy podczas gali rankingu. Z tabel, jakie publikujemy, można odczytać znacznie więcej: która szkoła od lat utrzymuje wysoką formę, która spada, a która wspina się coraz wyżej. Mamy w tegorocznym zestawieniu tradycyjnych prymusów i liczne grono zupełnie nowych liderów. Szczerze podziwiamy szkoły od lat utrzymujące wysoką formę, ale szczególnie się cieszymy, gdy w czołówce rankingu pojawiają się "nowi", bo to dowód, że wytrwała praca nauczycieli i uczniów przynosi wspaniałe efekty, że wciąż są w polskich szkołach ambitni pedagodzy, którym chce się pracować.

W naszej galerii na kolejnych slajdach prezentujemy 10 najlepszych liceów z Małopolski według najnowszego rankingu.

Polska pierwsza w rankingu CNN

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski