Ranking płac za godzinę (1). Ile za godzinę zarabia aktor, nauczyciel, lekarz, opiekun

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Arkadiusz Gola
Wynagrodzenia. Nasz ranking obala wiele mitów. Nie wszystkim się to podoba.

- To żarty! - wykrzyknął dyplomowany nauczyciel LO po lekturze naszego piątkowego rankingu godzinowych płac Polaków. Zapewnił, że nie zarabia 50 zł za godzinę. Tyle statystycznie wyciąga w Polsce adwokat, trochę mniej ma lekarz rodzinny i wójt Zielonek, a nieco więcej prezydent Krakowa.

Nasz ranking, obalając sporo mitów, poruszył liczne grupy zawodowe, w tym właśnie nauczycieli. Wiele osób w Polsce uważa swe zarobki za „uwłaczające godności”. Tymczasem w przeliczeniu na realne godziny pracy zarabiają mocno powyżej krajowej mediany, wynoszącej 22,91 zł za godzinę. Mediana dzieli wszystkich pracowników, menedżerów, urzędników, artystów (itd.) w naszym kraju na dwie grupy: jedni zarabiają więcej niż 22,91 zł, drudzy mniej.

Opierając się na danych GUS, NBP, raportach firmy Sedlak & Sedlak i innych źródłach, sprawdziliśmy, jak to wygląda w poszczególnych branżach i profesjach. Dziś stawki w kulturze, edukacji oraz opiece zdrowotnej i społecznej. W kolejnych dniach - następne branże i zawody. Jutro: prawnicy, policjanci, media

Jak tańczyć, to tylko z gwiazdami

Rola w modnym serialu winduje stawki aktora stukrotnie. Za to nauczyciele - wybitni i mierni - zarabiają po równo.

U twórców trudno wyliczyć zarobek za godzinę: książki, dramaty, opery, obrazy, scenariusze powstają często latami i dzielenie zapłaty za nie przez czas spędzony na ich tworzeniu to absurd. Dlatego w naszym rankingu umieściliśmy tych artystów, którzy mają etaty w teatrze, balecie, filharmonii. Większość z nich pracuje za stawki niższe od statystycznego wynagrodzenia godzinowego w Polsce, które wynosi 22,91 zł.

Jak tańczyć, to „z gwiazdami”. Albo zasiadać w jury telewizyjnego show. Albo prowadzić eventy. Ale do tego trzeba mieć twarz znaną z modnych seriali.

Bogaty jak belfer?

Przyzwoicie płacą szkoły, w których obowiązuje Karta nauczyciela. Kiedy ujawniliśmy w piątek, że nauczyciel dyplomowany zarabia statystycznie 50 zł za godzinę, liczni pedagodzy zaprotestowali: „żaden belfer tyle nie zarabia” - twierdzili. A jednak - według MEN i GUS oraz badań Sedlak&Sedlak - mediana wynagrodzeń nauczycieli dyplomowanych wynosi 5050 zł miesięcznie (na pasku wypłaty jest to 4,6 tys. zł, ale dochodzi trzynastka).

Wielu nauczycieli oburza się, że po latach ciężkiej pracy może tylko marzyć o takiej wypłacie. To prawda. Ale ktoś musi zarabiać więcej, stąd mediana. Takie są prawa statystyki. Podobnie jest przecież w innych profesjach...

Statystyczny nauczyciel pracuje 101 godzin miesięcznie (do średniej wliczają się wakacje, ferie, święta...), z czego dwie trzecie to pensum. I znowu: u pracowitego nauczyciela będzie to 200 godzin (co da 25 zł za godzinę), a u leniwego 72 (więc zarobi on za godzinę więcej niż prezydent Polski) . Na koniec miesiąca obaj mają na pasku taką samą sumę.

Na wyższych uczelniach generalnie znakomicie mają się profesorowie, o wiele gorzej adiunkci (doktorzy), zwłaszcza w szkołach prywatnych: ich stawki są tylko trochę wyższe niż kasjerek w Biedronce i niań w Krakowie (ale już nie w Warszawie).

Skandal: pielęgniarki

Część Czytelników uważa, że zaniżyliśmy stawki lekarzy. - Ja za krótką wizytę u specjalisty płacę 150 zł, a wy piszecie, że on ma 41,67 zł za godzinę! - dziwi się emeryt ze Skawiny. Ma sporo racji: stawki za wizyty (uwzględnione w rankingu) szokują, zwłaszcza w porównaniu z miesięcznymi pensjami milionów mniej zamożnych Polaków. Mediana jednak nie kłamie: lekarze generalnie dobrze zarabiają, ale też bardzo dużo pracują. I jedni kasują po kilka tysięcy zł dziennie, a inni mają tyle za cały miesiąc pracy w kilku poradniach. Trzeba też pamiętać o kosztach ponoszonych przez lekarzy na kontraktach.

Nasz ranking potwierdza natomiast, że stawki pielęgniarek są skandalicznie niesprawiedliwe. Powody do żalu mogą mieć też pracownicy socjalni: ich praca jest niewdzięczna, a tymczasem płace wielu z nich są tylko nieznacznie wyższe od zasiłków wypłacanych podopiecznym ośrodków pomocy społecznej.

Kultura:

pracownik szeregowy instytucji 13.10 zł
tancerz 15.64 zł
specjalista 16.07 zł
mediana Kraków 16.52 zł
mediana publiczne 16.67 zł
mediana Katowice 18.45 zł
mediana prywatne 19.05 zł
filharmonik 19.64 zł
aktor 21.43 zł
kierownik 21.60 zł
mediana Warszawa 23.53 zł
dyrektor placówki 28.57 zł
dyrektor teatru w Krakowie60.00 zł
muzyk weselny 100.00 zł
główny aktor w Ranczu 450.00 zł
główna aktorka w Przeboju TVP 600.00 zł
główny aktor w „Czasie Honoru” 833.33 zł
popularny kabareciarz 1 000.00 zł
juror w Tańcu z Gwiazdami 1 250.00 zł
topowy aktor jako prezenter 2 000.00 zł

Edukacja:

mediana za 2015 r. 41.37 zł
nauczyciel stażysta 27.72 zł
nauczyciel kontraktowy 30.69 zł
nauczyciel mianowany 38.61 zł
nauczyciel dyplomowany 50.00 zł
dyrektor szkoły 71.29 zł
szkoły prywatne 26.67 zł
szkoły publiczne 41.58 zł
korepetytor Warszawa 50.00 zł
korepetytor Kraków 40.00 zł
korepetytor geografii, historii 28.00 zł
korepetytor matematyki 40.00 zł
native speaker angielski 45.00 zł

Uczelnie wyższe:

adiunkt na uczelni prywatnej 18.82 zł
kier. katedry na uczelni prywatnej 22.50 zł
asystent na uczelni publicznej 25.00 zł
adiunkt na uczelni publicznej 36.15 zł
profesor na uczelni prywatnej 87.50 zł
profesor na uczelni publicznej 88.75 zł
dziekan na uczelni publicznej 100.00 zł
rektor Uniwersytetu Rolniczego 166.67 zł
rektor UJ 178.57 zł

Opieka nad dziećmi:

niania w małym mieście małopolskim 9.00 zł
nauczyciel w pryw. przedszkolu 14.88 zł
niania w Krakowie 16.00 zł
niania w Warszawie 22.00 zł

Opieka zdrowotna i społeczna:

średnia w opiece zdrowotnej 23.21 zł
średnia w pomocy społecznej 16.67 zł
opiekun osób starszych 11.00 zł
asystentka stomatologiczna13.10 zł
pielęgniarka 13.50 zł
starsza pielęgniarka 14.50 zł
pracownik socjalny 14.88 zł
stomatolog 26.79 zł
chirurg 29.76 zł
lekarz rodzinny 41.67 zł
kierownik GOPS 47.62 zł
dyrektor MOPS 59.52 zł
profesor neurolog 85.71 zł
chirurg, ortopeda prywatnie 150.00 zł
profesor onkolog prywatnie 250.00 zł

zbigniew.bartus@dziennik.krakow.pl

FLESZ: Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 46

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
, KJ:

Czy w tych czasach da się być leniwym nauczycielem? Czyli co należy przez to rozumieć? Nauczyciel nie zorganizuje wycieczki dla swojej klasy? Nie przyjdzie na Radę Pedagogiczną? Czy odpuści sobie zebranie z rodzicami? Nie wspominając już o przygotowaniu się do lekcji, przygotowaniu sprawdzianów czy sprawdzeniu zeszytów/ćwiczeń. Pokażcie mi leniwego nauczyciela! Wszyscy dookoła tylko mają wymagania: z jednej strony dyrektor, z drugiej rodzice a z trzeciej uczniowie. Za jakiekolwiek dodatkowe godziny nikt nie chce zapłacić, przecież wszystko jest w ramach naszych 40godzin pracy (te ramy już pękają w szwach). Za cały etat (z dodatkiem za wychowawstwo i dodatkiem motywacyjnym) moja wypłata to 1820zł na rękę.

2019-04-19T11:01:18 02:00, Gość:

Zrób awanse będziesz miała więcej

Zrobiłam awans, jako nauczyciel mianowany mam 19 zł/h.

Z
Zuza

Co za głupoty...

G
Gość
, Tosia:

W tygodniu pracuję ok. 50 godzin, a z nadgodzinami zarabiam 2900 na rękę za "goły" etat 2300, nauczyciel mianowany, 15 lat pracy). Niestety, dużo muszę z tego oddać, bo żeby utrzymać się w pracy musiałam podjąć się kolejnych studiów, za które oczywiście sama płacę (plus dojazdy, noclegi). Jestem skrajnie zmęczona, nie mam w ogóle prywatnego życia. Po 7 (a tyle mam najczęściej, przy czym za dwie lekcje mi się nie płaci, to tzw. dodatkowe, dawne karcianki- dyrektor ma prawo nakazać nauczycielowi nawet 10 godzin pracować z uczniami bez żadnej zapłaty w tygodniu) jestem wykończona, nie mam siły się ruszać ani mówić, a tu jeszcze trzeba się do pracy przygotować, pouczyć się na studia. Nie wiem, jak długo jeszcze pociągnę. I nikogo to nie obchodzi.

Te studia to chyba nie pedagogiczne, chyba że lubisz się katować?

G
Gość
, KJ:

Czy w tych czasach da się być leniwym nauczycielem? Czyli co należy przez to rozumieć? Nauczyciel nie zorganizuje wycieczki dla swojej klasy? Nie przyjdzie na Radę Pedagogiczną? Czy odpuści sobie zebranie z rodzicami? Nie wspominając już o przygotowaniu się do lekcji, przygotowaniu sprawdzianów czy sprawdzeniu zeszytów/ćwiczeń. Pokażcie mi leniwego nauczyciela! Wszyscy dookoła tylko mają wymagania: z jednej strony dyrektor, z drugiej rodzice a z trzeciej uczniowie. Za jakiekolwiek dodatkowe godziny nikt nie chce zapłacić, przecież wszystko jest w ramach naszych 40godzin pracy (te ramy już pękają w szwach). Za cały etat (z dodatkiem za wychowawstwo i dodatkiem motywacyjnym) moja wypłata to 1820zł na rękę.

Zrób awanse będziesz miała więcej

G
Gość
, JJ:

Ja jestem nauczycielem dyplomowanym, staż 12 lat pracy i właśnie sprawdzam pasek - godzina nadliczbowa 41.99 BRUTTO., nie narzekam i nie zachwalam, ale warto sprawdzić fakty, zanim się publikuje artykuł.

Czemu jesteście tacy prości , a zapomniałem "nauczyciele". Zielonego pojęcia nie macie o finansach, tylko przelew na konto. Ta godzina nadliczbowa to czysty golas . Do godziny z wynagrodzenia zasadniczego wlicza się jeszcze dodatki, które mniejsze czy większe każdy ma. Dodatek stażowy, motywacyjny średnio na głowę, za wychowawstwo jak ma i jeszcze kilka innych dodatków, które obowiązują oczywiście nie we wszystkich szkołach, ale są. Poza tym do wyliczeń medialny i średniej wliczając się też trzynastki i tzw. dodatek wakacyjny ( każdy dostaje). Nie wspomnę tutaj o środkach z funduszu socjalnego z których praktycznie każdy nauczyciel korzysta.

G
Gość
, n_kontraktowy:

Widać, że nie ma Pani bladego pojęcia o pracy nauczyciela. Mimo, że teoretycznie tydzień pracy to 18 godzin, to ja w tygodniu pracuję jak by podsumować ponad 40. Dzieci mi mówią, że ja cały czas pracuje. Siedzę przed kmputerem i sprawdzianami średnio do 23.00, 24.00, Całą dokładnie niedzielę poświęcam na przygotowanie do zajęć, w ferie nadrabiam zaległości papierkowe i formalne. Czytam książki tematyczne, śledzę akktualne wiadomości, praca wychowawcy( płatna niecałe 100 zł. miesięcznie) zajmuje mi kilka godzin tygodniowo. Tak naprawdę przygotowanie 1 ciekawej lekcji zajmuje 2-3 godziny. O okienkach, konferencjach, egzaminach i masie innych dodatkowych rzeczy nawet nie wspomnę. Poradzenie sobie z jednym trudnym klientem a z całą grupą jednocześnie to też zupełnie inna bajka. Miałam własną firmę i mam porównanie.

Trzeba było zostać przy firmie

G
Gość

ZATEM CZY KTOŚ WIE ILE ZARABIAJĄ NAUCZYCIELE W NIEPUBLICZNYCH BĄDŹ TEŻ PRYWATNYCH PRZEFSZKOLACH I SZKOŁACH. Czy im się nie należy pensum w 25 godz. Tygodnio.Czy to jest po innej szkole nauczyciel?????? A uczy jak wszyscy ma 25-30 dzieci.Czy po prostu odnosząc się do małych miejscowości nie miał " pleców".

Bądżmi szczerzy---- naucz.z .całej miejscowości. Nie zapomnijcie że ich jest tysiące. Co z ni.i?????

A
Aleks

Polecam ciekawy tekst na temat zarobków korepetytorów / lektorów języków obcych: https://lingroom.pl/blog/ile-tak-naprawde-zarabia-lektor/

M
Magda

Jestem nauczycielem mianowanym i nie zarabiam 38 zł za godzinę. Skąd bierzecie takie dane????

e
ewaaa

Jeżeli liczymy pensum nauczyciela, które stanowi ilość godzin przy tablicy, to liczmy także "pensum" adwokata, który przebyła na sali sądowej. Zastosujmy jednakowe zasady.

G
Gość

Pracuję od 10 lat w zawodzie nauczyciela od 2 w panstwowej szkole integracyjnej jako nauczyciel wspomagający. Jestem nauczycielem kontraktowym moja pensja to 2250 zł na rękę. Bez dodatków bo mi się na razie nie należą wg dyrektora muszę się wykazać to zobaczymy. Pracuję w Warszawie. Mam umowę na czas nieokreślony co oznacza że jeśli chcę zrezygnować to mam 3 miesięczny okres wypowiedzenia obowiązujący dopiero z końcem roku. Nie mogę odejść w trakcie to reguluje karta nauczyciela. Czekam do końca roku i zawijam żagle. Mam dość wyzyskiwania.

N
Nauczyciel

Szanowna Pani/Pan prawda. Oczywiści, że mozna zmienić pracę. Ja jestem za tym, aby każdy rodzić sam uczyl swoje dzieci - a jak chce kogoś zatrudnić do nauki - to niech sam zapłaci.

J
Justynka

Moja Mama-wyższe wykształcenie, przygotowanie pedagogiczne, zaliczone kursy, szkolenia itp. po 30 latach pracy dostaje w Żaku (szkoła policealna) 13,70 za godzinę lekcyjną.Kpina w biały dzień!

J
Jakub

Prześlijcie tym kretynom swoje paski płacowe bo chyba im sie momentami cyfry poprzestawiały.

t
toster

5 lat temu (2012r) jako nauczyciel stażysta na pełen etat zarabiałam 1530zł na rękę , z tego opłata miesięczna za wynajmowany pokój 900zł miesięcznie, tel 50zł miesięcznie, bilet miesięczny 100zł, nie wspominając że za swoje trzeba do pracy drukować w domu tysiące stron planów wychowawczych, opiniii, planów profilaktycznych, planów zebrań , uroczystości, pomocy dydaktycznych itp, czyli zostaje 400zł miesięcznie na życie, czyli 100zł na tydzień

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3