Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking szkół 2016. Małopolska technikami stoi

Anna Kolet-Iciek
Technikum Łączności to od lat prawdziwa marka w Małopolsce
Technikum Łączności to od lat prawdziwa marka w Małopolsce Anna Kaczmarz
Szkolnictwo. Małopolskie licea radzą sobie nieźle, ale prześcigają nas Mazowsze i Łódzkie. Dużo wyższe miejsca w rankingach notują technika

W tegorocznym rankingu „Perspektyw” krakowskie V LO znalazło się na 5. miejscu w kraju. Niezwykły awans odnotowało z kolei III Społeczne LO im. Słowackiego, które z miejsca 167. wskoczyło na … 41. Krakowskie Technikum Łączności jest drugim technikum w kraju.

Opublikowany wczoraj po raz 18. przez Fundację Edukacyjną Perspektywy ranking liceów wygrało XIII LO w Szczecinie, a wśród techników - Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie. W tegorocznej edycji rankingu analizowane były wyniki 2167 liceów ogólnokształcących i 1817 techników. Ostatecznie do wykazu trafiło 500 najlepszych polskich placówek.

- Dobre liceum czy technikum otwiera wszystkie drzwi. Daje nie tylko wiedzę i umiejętności, ale także wychowuje, kształtuje postawę życiową młodego człowieka. Takie właśnie szkoły wskazuje nasz ranking - mówi Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

W pierwszej setce rankingu „ogólniaków” przeważają szkoły z woj. mazowieckiego (głównie warszawskie) oraz łódzkiego. Jest tu tylko 5 małopolskich szkół, wszystkie z Krakowa. Oprócz V LO, które tym razem spadło z ubiegłorocznego trzeciego miejsca na piąte, w pierwszej setce uplasowało się również III Społeczne LO im. Juliusza Słowackiego (na miejscu 41.), I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego (miejsce 44.), II LO im. Jana III Sobieskiego (51. miejsce) oraz VII Prywatne LO im. Mikołaja Reja (na miejscu 52.).

- Pracujemy tak samo dobrze, jak wcześniej i z dystansem podchodzimy do wszelkich rankingów - komentuje spadek z podium Marcin Chruściel, wicedyrektor V LO. - Piąte miejsce jest bardzo dobre dla naszego V LO. Jesteśmy na piątkę.

To, co najbardziej zaskakuje, to awans niewielkiego III Społecznego LO z ubiegłorocznego 167. miejsca na 41. w kraju i drugie w Małopolsce. Iwo Wroński, dyrektor szkoły, nie krył zaskoczenia, kiedy dowiedział się od nas o sukcesie swojego liceum. - Co roku mamy bardzo wysokie wyniki matury, ale tym razem doszło do tego dwoje laureatów olimpiad i jedna stypendystka ministra edukacji narodowej. To pewnie zaważyło na naszej pozycji - cieszy się dyrektor III Społecznego LO.

Wroński podkreśla, że jego szkoła ma również bardzo wysoki wskaźnik edukacyjnej wartości dodanej, który pokazuje wkład szkoły w postępy ucznia, porównując jego poziom na początku i na końcu nauki w danej placówce. - Przyjmujemy uczniów ze średnimi wynikami, a wypuszczamy z bardzo dobrymi - tłumaczy dyrektor i zaznacza, że III Społeczne LO od kilku lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem kandydatów, wśród których są wybitnie zdolni uczniowie. - Naszą ambicją jest prześcignąć w kolejnych latach V LO - deklaruje Iwo Wroński.

Nieco lepiej niż małopolskie licea radzą sobie w rankingu „Perspektyw” nasze technika. W pierwszej setce zestawienia znalazło się 10 z nich. Technikum Łączności nr 14 w Zespole Szkół Łączności w Krakowie podobnie jak przed rokiem jest na miejscu drugim w kraju, a tuż za nim uplasowało się nowosądeckie Technikum Zawodowe nr 7 w ZSE-M, które przez dwa ostatnie lata zajmowało pierwszą pozycję.

- Ogromnie nas cieszy to drugie miejsce, zwłaszcza że od samego początku jesteśmy w czołówce, więc na pewno nie można o nas powiedzieć „gwiazda jednego rankingu” - podkreśla Antoni Borgosz, dyrektor Zespołu Szkół Łączności. - O sukcesie szkoły decyduje kadra, baza, klimat i dobra współpraca z zakładami pracy. Mamy szczęście mieć doskonałą kadrę, która tworzy odpowiedni klimat do nauki i otwiera umysły młodych ludzi.

Korzystamy ze środków unijnych, dzięki którym stale unowocześniamy naszą bazę i mamy dobrze rozwiniętą współpracę z firmami elektronicznymi, których dyrektorami często są nasi absolwenci - dodaje dyrektor Borgosz Podkreśla również fakt, że co roku wszyscy uczniowie jego technikum przystępują do matury i zdają ją na wysokim poziomie. To dało szkole również drugie miejsce w kraju w tzw. rankingu maturalnym.

Wśród 10 najlepszych małopolskich techników, w odróżnieniu od rankingu licealnego, przeważają szkoły spoza Krakowa. Mamy tu m.in. technika z Limanowej, Rabki-Zdroju czy Suchej Beskidzkiej.

Ranking został przygotowany w oparciu o wyniki egzaminów maturalnych (na poziomie obowiązkowym i rozszerzonym) i sukcesy szkół w olimpiadach przedmiotowych. W przypadku techników uwzględniono również wyniki egzaminów zawodowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski