Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rankingi Perspektyw w roli doradcy

(mei)
Krakowskie V LO jest w ścisłej czołówce rankingu Perspektyw
Krakowskie V LO jest w ścisłej czołówce rankingu Perspektyw fot. Joanna Urbaniec
Szkolne notowania. Myśląc o kontynuowaniu nauki warto wybrać szkołę przyjazną, osiągającą wysoki poziom nauczania.

Złote, Srebrne i Brązowe, takie miano w rankingu Perspektyw zdobyły najlepsze polskie szkoły ponadgimnazjalne - gwarantujące naukę na wysokim poziomie. Perspektywy już od 18 lat oceniają jakość kształcenia w polskich szkołach.

To oczywiste, że dobre liceum czy technikum otwiera drzwi na wybrany lub atrakcyjny kierunek studiów. Oceniając szkoły kapituła nie zapomina, że dają one nie tylko wiedzę i umiejętności, ale także wychowują i kształtują postawę życiową ucznia.

I takie placówki wskazuje ranking. Na jego wyniki czekają dyrektorzy i nauczyciele, bo ta ocena świadczy przecież o ich pracy, ale i gimnazjaliści i ich rodzice, którzy stoją przed wyborem szkoły ponadgimnazjalnej. Najlepsze licea i technika w swoich województwach cieszą się zwykle dużą renomą i bywają nagradzane przez prezydentów miast czy samorządowców.

Do niedawna Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych Perspektyw był oparty wyłącznie na wynikach olimpiad przedmiotowych i zawodowych finansowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i znajdujących się w rejestrze MEN. W tegorocznym uwzględnione też zostały 44 olimpiady krajowe oraz 12 olimpiad międzynarodowych.

Lecz głównym kryterium w tworzeniu rankingu liceów i techników są wyniki maturalne z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych. W połączeniu z kryterium opartym na sukcesach szkół w olimpiadach oraz - w przypadku techników - z wynikami egzaminów zawodowych, daje to dobrą podstawę do oceny.

Kapitułę stanowią znawcy tematu, na czele z przewodniczącym prof. dr. hab. Janem Łaszczykiem, rektorem Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Rankingi publikowane przez Perspektywy są nie tylko podpowiedzią dla młodzieży, gdzie warto się uczyć, ale również próbą podnoszenia jakości kształcenia na wszystkich szczeblach polskiej edukacji.

Najnowszy ranking Perspektyw uwzględnia szkoły, w których maturę w maju 2015 r. zdawało minimum 12 maturzystów, a średnie wyniki z języka polskiego i matematyki były nie mniejsze niż 0,75 średniej krajowej. W przypadku techników wymagano również, aby do egzaminu zawodowego przystąpiło minimum 50 proc. absolwentów.

W rankingu zostały wzięte pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, w przypadku liceów jedynie matura zdawana w nowej formule oraz wyniki wszystkich egzaminów zawodowych. Wskaźnik rankingowy 100 otrzymała szkoła najlepsza w danym kryterium, a wyniki kolejnych szkół są odniesieniem ich wartości do jej wyniku.

W Rankingu Liceów 2016 uwzględnione zostały sukcesy w olimpiadach (30 proc.) oraz matura - (przedmioty obowiązkowe 25 proc. a dodatkowe 45 proc.). W przypadku Rankingu Techników 2016 obowiązywały kryteria: sukcesy w olimpiadach (20 proc.), matura - (przedmioty obowiązkowe 25 proc. i dodatkowe 25 proc.) oraz wyniki egzaminów zawodowych (30 proc.).

Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych 2016 to przede wszystkim dwa rankingi główne: prezentujące 500 najlepszych liceów w Polsce oraz 300 najlepszych techników w naszym kraju. Ich uzupełnieniem są cztery ogólnopolskie rankingi, np. uczniów, którzy najlepiej zdali maturę, laureatów olimpiad przedmiotowych, czy najlepiej zdających egzaminy zawodowe, a także 16 podrankingów, ułatwiających porównania szkół ponadgimnazjalnych w danym regionie. Warto je poznać. W Rankingu Liceów Ogólnokształcących w 2016 roku przoduje XIII LO w Szczecinie, a pierwszą piątkę zamyka V LO w Krakowie. Kilka innych liceów regionu też znalazło się w czołówce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski