Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rano owsianka, wieczorem ryba

Dorota Dejmek
W starszym wieku rośnie zapotrzebowanie organizmu na witaminy: C, A (o 25 proc.), witaminy z grupy B (o 50 proc.), witaminę E (o 100 proc.). Ważne są minerały, magnez i potas, które regulują pracę serca.
W starszym wieku rośnie zapotrzebowanie organizmu na witaminy: C, A (o 25 proc.), witaminy z grupy B (o 50 proc.), witaminę E (o 100 proc.). Ważne są minerały, magnez i potas, które regulują pracę serca. Fot. 123rf
Dieta 50+. Urozmaicone dania, bogate w nabiał, warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, chude mięso i ryby.

Prawidłowe odżywianie jest ważne w każdym okresie życia. Inna jest dieta dzieci i młodzieży, inaczej odżywiamy się pracując aktywnie zawodowo, a jeszcze inaczej w wieku więcej niż dojrzałym.

Nieprawidłowa dieta jest jednym z czynników środowiskowych mających znaczący wpływ na większość chorób pojawiających się w późniejszym okresie życia. Można ją jednak tak zmienić, by wpłynąć na poprawę samopoczucia i stan zdrowia, a także na młodszy wygląd.

Zmiany w organizmie

Kiedy człowiek się starzeje, w jego organizmie zachodzi wiele procesów. Jednym z nich jest zmniejszenie tempa przemiany materii, wzrost zawartości tłuszczu, a jednocześnie spadek masy mięśniowej.

Zmiany zachodzą także w obrębie samego przewodu pokarmowego. Zmniejsza się wydzielanie śliny i zawartych w niej enzymów trawiennych. Zaburzenia w odczuwaniu smaku i zapachu prowadzą do utraty apetytu. Utrata części zębów, choroby dziąseł, ograniczają żucie i rozdrabnianie pokarmów. Dochodzi do zmian zanikowych błon śluzowych jamy ustnej, przełyku, żołądka i jelit, a także redukcji ilości tkanki gruczołowej.

Zmniejszeniu ulega masa mięśniówki przewodu pokarmowego, co przyczynia się do jego gorszego funkcjonowania i może powodować zaburzenia pracy jelita grubego (zaparcia, biegunki). Także uczucie pragnienia jest osłabione, więc osoba starsza pije mniej płynów, co może prowadzić do odwodnienia organizmu.

Redukcji ulega także zdolność organizmu do zamiany witaminy D do postaci, jaką jest on w stanie przyswoić. Brak tej witaminy może doprowadzić m.in. do demineralizacji układu kostnego (czyli utraty składników mineralnych niezbędnych do budowy masy kości), a w konsekwencji do szybszego postępu osteoporozy, a więc niebezpiecznego w skutkach ryzyka złamań.

Zmiany w żywieniu

Dieta seniora powinna być dostosowana do przemian, jakie zachodzą w organizmie. Ponieważ wraz z upływem lat metabolizm zwalnia, maleje również zapotrzebowanie na kalorie. Niestety, bardzo często nawyki żywieniowe pozostają takie same jak w młodości, co w połączeniu z brakiem ruchu, skutkuje wzrostem masy ciała, a w efekcie nadwagą prowadzącą do rozwoju szeregu chorób dietozależnych.

Dlatego należy ograniczyć do minimum spożywanie wysoko przetworzonych produktów zbożowych i cukierniczych, soli i pikantnych przypraw, słodycze zamienić na owoce, a do każdego posiłku jadać warzywa (szczególnie te o intensywnych barwach). Niezwykle ważna jest również regularność i objętość posiłków.

Równie groźne dla zdrowia jest niedożywienie, które może być spowodowane mniejszym apetytem, problemami z gryzieniem czy przełykaniem. Ponieważ upośledzone zostają zmysły powonienia i smaku, jedzenie nie sprawia przyjemności. Rozwiązaniem tego problemu może być szczególna dbałość o wygląd dań, urozmaicone menu, zawierające zupy, koktajle, musy, itp.

Błędy żywieniowe popełniane przez seniorów bardzo często wynikają ze złych przyzwyczajeń oraz niedostatecznego poziomu wiedzy na temat odżywiania _– mówi Wojciech Wilczek, dietetyk kliniczny. – _W większości przypadków nie cofniemy efektów nieprawidłowych nawyków, ale możemy znacznie wpłynąć na jakość życia. Każdy dzień jest dobry, by zacząć poświęcać większą uwagę diecie. Odpowiednio ułożony plan żywieniowy to przede wszystkim szansa na poprawę samopoczucia oraz pomoc w walce z chorobami już występującymi.

Zalecenia dla seniora

- w jadłospisie powinny się znaleźć produkty mleczne, pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa, owoce, chude mięso i przetwory mięsne, ryby, oliwa lub olej.

-wapń jest niezbędny, dlatego codziennie należy zjeść 4 porcje produktów mlecznych.

- ważne witaminy antyoksydacyjne: C, E i beta-karoten zawarte są w warzywach i owocach.

- witaminę D znajdziemy w tłustych rybach morskich, tranie, pełnotłustych produktach mlecznychi grzybach.

- cukier i słodycze należy ograniczyć lub wyeliminować.

- ograniczyć spożycie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego.

- unikać spożywania większej ilości soli i ostrych przypraw.

- spożywać regularnie posiłki o mniejszej objętości, ale częściej, 4-5 razy dziennie.

- nie przejadać się i nie dopuszczać do nadwagi i otyłości.

- ograniczyć picie alkoholu.

- suplementy stosować w razie niemożliwości dostarczenia odpowiedniej ilości witamin i minerałów w pokarmach.

- pić dużo płynów, ponieważ ich niedobór może prowadzić do groźnego odwodnienia. Zaburzeniu ulega wówczas wiele funkcji organizmu regulowanych przez hormony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski