Raport. Ile kosztuje niania? Duże miasta - większe kwoty

Raport. Ile kosztuje niania? Duże miasta - większe kwoty

(MM)

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Raport. Ile kosztuje niania? Duże miasta - większe kwoty
1/3
przejdź do galerii

©Niania.pl

Od 1376 zł netto w Białymstoku do 2160 zł w Warszawie – tyle wydawali średnio na wynagrodzenie dla opiekunki (w przypadku pełnego etatu) rodzice maluchów w 2017 roku. Raport dotyczący niań przygotował i publikuje teraz, na początku wakacji – gdy wiele żłobków i przedszkoli jest zamkniętych – portal Niania.pl.
Wysokość wynagrodzenia, na które mogą liczyć opiekunki, zależy między innymi od tego, gdzie świadczą swoje usługi. Jak wynika z raportu, różnica pomiędzy najwyższym średnim wynagrodzeniem opiekunki do dziecka (Warszawa) a najniższym (Białystok) wynosi 784 zł. Co ciekawe, we Wrocławiu, który w tym zestawieniu zajmuje drugie miejsce, nianie zarabiają średnio o 368 zł mniej niż
w stolicy.

Lepiej nianiom w dużym mieście


- Im większe miasto, tym więcej mieszkańców i większy odsetek tych, którzy po urodzeniu dziecka wracają do pracy. Co za tym idzie, więcej dzieci potrzebuje opieki – zwraca uwagę Monika Perkowska, ekspert Niania.pl.

Średnie wynagrodzenie niań w największym mieście danego województwa jest wyższe niż średnie wynagrodzenie opiekunek w całym województwie. W Warszawie za godzinę pracy niania otrzymuje średnio 13,5 zł, zaś w województwie mazowieckim średnie wynagrodzenie godzinowe wynosi 12,5 zł. W Krakowie opiekunki za godzinę pracy zarabiają średnio 10,8 zł, natomiast w województwie małopolskim - 9,81 zł.

Opiekunki zarabiają coraz więcej

Jak wynika z danych zaprezentowanych w raporcie „Rynek niań w Polsce w 2017 roku na tle innych form opieki”, który został opracowany na podstawie danych z serwisu Niania.pl, z roku na rok wzrasta kwota, którą rodzice muszą zapłacić opiekunce. Od 2013 roku średnia stawka godzinowa niani wzrosła o 1,72 zł.

- Opieka nad dzieckiem to bardzo odpowiedzialne zadanie. Ponadto, jak wynika z danych Niania.pl, nianiami często są studentki, czyli osoby, które się kształcą, w wielu przypadkach na kierunkach pedagogicznych, co za tym idzie, ich kwalifikacje ciągle wzrastają – zaznacza Monika Perkowska.

Serwis Niania.pl umożliwia wyszukiwanie opiekunek. Można przy tym stosować różne kryteria, np. dostępność opiekunki „od zaraz”. Mając na uwadze zainteresowania swojego dziecka, można też kierować się zainteresowaniami potencjalnej niani. Niania.pl jest największym w Polsce serwisem internetowym gromadzącym oferty pracy dla opiekunek i profile niań. Istnieje na rynku od 2004 roku. Obecnie w serwisie zarejestrowanych jest ponad 200 tys. opiekunek z całego kraju. Dzięki tej wyszukiwarce dotąd już ponad 100 tys. rodzin znalazło nianię dla swojego dziecka.

ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Poważny program - odc. 22: Kraków zatracony w zieleni. Serio?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze MiastoKomentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo