Raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Reakcja NBP na pandemię COVID-19 – szybka i właściwa. Dobry stan polskiej gospodarki

Marek Długopolski
Marek Długopolski
- Od wielu instytucji światowych, życia finansowego, od wielu ekspertów światowych Narodowy Bank Polski zbiera pochwały za sposób reakcji na kryzys covidowy – mówi prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego
- Od wielu instytucji światowych, życia finansowego, od wielu ekspertów światowych Narodowy Bank Polski zbiera pochwały za sposób reakcji na kryzys covidowy – mówi prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego Aneta Żurek
Koronawirus, który mocno uderzył w światową gospodarką, nie ominął praktycznie żadnej dziedziny życia, także w Polsce. Jaki jest stan polskiej gospodarki? Dobry. Jaka była reakcje na ten niespodziewany kryzys Narodowego Banku Polskiego? „Szybka i właściwa” – głosi raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Został on przyjęty 3 lutego przez Radę Wykonawczą Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a dotyczy przeglądu polskiej gospodarki w 2020 r.

Reakcja NBP była szybka, stanowcza i skuteczna

Eksperci Międzynarodowego Funduszu Walutowego podkreślają, że Narodowy Bank Polski „szybko i w adekwatnym stopniu poluzował kurs polityki pieniężnej, skutecznie dopełniając działania w sferze fiskalnej, co zmniejszyło negatywny wpływ pandemii na gospodarkę i sektor bankowy”.

- Od wielu instytucji światowych, życia finansowego, od wielu ekspertów światowych Narodowy Bank Polski zbiera pochwały za sposób reakcji na kryzys covidowy. Zareagowaliśmy chyba najszybciej na świecie i najmocniej w stosunku do naszego produktu krajowego. Ostatnio także Międzynarodowy Fundusz Walutowy, po przeglądzie gospodarki Polski stwierdził, że reakcja NBP na pandemie była „szybka i właściwa” – podkreśla prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego. Nieco wcześniej podobne zdanie wygłosiła Główna Ekonomistka Banku Światowego. - Wyraziła opinię, że reakcja NBP na szok pandemii była szybka, stanowcza i skuteczna – przypomina prezes NBP.

- Cieszymy się bardzo, że Narodowy Bank Polski ma tak dobrą opinię i autorytet na forum międzynarodowym – zaznacza prof. Adam Glapiński.

MFW docenił również prowadzony przez NBP program skupu aktywów (PSA). W raporcie podkreślono, że był on właściwie komunikowany i spełnił zadeklarowane cele zaopatrzenia rynków obligacji skarbowych w płynność oraz wzmocnienia transmisji polityki pieniężnej. „Przejrzystość PSA jest wysoka, a pełna informacja o zakupie papierów wartościowych przez NBP i stanie ich posiadania jest publicznie dostępna” - zaznaczono.

Prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla Polski

MFW przewiduje – jak informuje NBP - że inflacja bazowa, która pod koniec 2020 r. znajdowała się powyżej zakresu referencyjnego i wyniosła 3,6 proc., spadnie na koniec 2021 r. do 1,9 proc. (średniorocznie do 2,5 proc.). Fundusz ocenia również, że podwyższona inflacja na koniec 2020 r. była częściowo spowodowana jednorazowymi czynnikami, takimi jak wyższe ceny usług bliskiego kontaktu i opłat bankowych.

W raporcie podkreślono także, że akomodacyjny kurs polityki pieniężnej NBP jest właściwy i MFW rekomenduje NBP jego utrzymanie do czasu, gdy utrwali się ożywienie gospodarcze, biorąc pod uwagę wysoką niepewność dotyczącą przewidywanego wzrostu gospodarczego i poziomu inflacji. Zauważono również że wsparciem dla skuteczności programu skupu aktywów będzie kontynuacja jasno sformułowanych komunikatów.

Stan polskiej gospodarki oczami ekspertów MFW

Międzynarodowy Fundusz walutowy pozytywnie ocenia stan gospodarki i podkreśla, że Polska jest dobrze przygotowana do okresu ożywienia. Zdaniem ekspertów MFW, „odporność sektora przedsiębiorstw i rynku pracy przy mocnym wsparciu działań antykryzysowych rządu i NBP powinny wzmocnić silne odbicie gospodarcze w Polsce”.

W dokumencie przypomniano również, że w 2020 r. Polska doświadczyła jednej z najlżejszych recesji wśród państw Unii Europejskiej, ze spadkiem Produktu Krajowego Brutto o 3,4 proc. Eksperci funduszu przewidują również, że od II kwartału 2021 r. nastąpi odbicie gospodarki wraz z poprawą dostępności szczepionki przeciwko COVID-19. - Wolniejsze tempo wzrostu w I kwartale 2021 r. ograniczy wzrost PKB w 2021 r. do 2,7 proc. Dalsze przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego nastąpi w 2022 r. – wyjaśniają.

IKE + czy ZUS? Niedługo trzeba zdecydować

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie