Raport po powodzi w regionie sądeckim. Trwa szacowanie...

Raport po powodzi w regionie sądeckim. Trwa szacowanie strat. Te będą sięgały kilkudziesięciu milionów złotych

Zdjęcie autora materiału

Józef Budacz

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Raport po powodzi w regionie sądeckim. Trwa szacowanie strat. Te będą sięgały kilkudziesięciu milionów złotych
1/9
przejdź do galerii

©Józef Budacz

Powoli normuje się sytuacja w Szczawie i Zasadnym w gminie Kamienica. Życie we wsiach, które najbardziej ucierpiały podczas środowej powodzi powoli wraca do normy. Na osiedla i lokalne drogi wyjechał ciężki sprzęt. Najgorzej mają ci mieszkańcy, którzy sąsiadują z rzeką Kamienica.
To ona z nurtem wody niosła ze sobą wszystko, co napotkała na swojej drodze, czyli drzewa, kamienie oraz żwir i muł.
Zdaniem mieszkańców poszkodowanych wsi sytuacja ta nie byłaby tak dramatyczna, gdyby brzegi rzeki Kamienicy były systematycznie umacniane. Przy każdej większej ulewie woda bez jakiejkolwiek kontroli wylewa się z własnego koryta i zalewa ich gospodarstwa.

- Pani Małgorzata Sikora, dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Krakowie była tutaj w czwartek i zapewniła nas, że na tyle, na ile środki finansowe pozwolą dawne RZGW w tych najbardziej niebezpiecznych miejscach na korycie rzeki Kamienicy zostaną wykonane odpowiednie prace związane z umocnieniem brzegów rzeki - wyjaśnia Władysław Sadowski, wójt Kamienicy.


Mieszkańcy nie czekają na pomoc, bo jak mówią, nie wiadomo kiedy ona do nich dotrze. W ruch idą piły motorowe, traktora, kilofy i łopaty. Wszystko po to, by w jakikolwiek sposób połączyć się ze światem

- Do nas koparka nie dojedzie więc z sąsiadami postanowiliśmy wykonać takie dzikie przejście - mówi Krzysztof Rusnak mieszkaniec osiedla Chlipały we wsi Szczawa. - Musimy sobie sami jakoś radzić, nie ma na co narzekać, bo inni mają dużo gorzej - dodaje.

Dojechać do swoich domów mogą już mieszkańcy Zasadnego, którzy przy pomocy koparek wykonali prowizoryczną drogę. Gorzej jest na kilku przysiółkach we wsi Szczawa. Do osiedli Białe, Świstak - Równia, Chlipały, Zawodzie i Olsze samochodem dojechać nie można. Strażacy zbudowali dla tych mieszkańców tymczasowe dojścia.

- Staramy się przywrócić mieszkańcom jakąś namiastkę normalności - zamacza bryg. Wojciech Frączek, komendant PPSP w Limanowej. Nasze środki i siły kierujemy w te miejsce, które są najbardziej zniszczone. Priorytetem jest przywrócenie mieszkańcom dojazdu do drogi wojewódzkiej i takiej łączności ze światem - tłumaczy.

-Ponad 3 km lasem trzeba przejść, żeby dojść do sklepu i zrobić zakupy. Cukier, chleb, a nawet wodę kupuję. Od Szczawy dzieli nas tylko rzeka Kamienica. Niby tak, niewiele, ale nurt rzeki jest duży, że teraz przejść przez nią graniczy z cudem. jesteśmy odcięci od świata i musimy liczyć na siebie - podkreśla Kinga Rucińska z osiedla Olsze w Szczawie.

Gminę Kamienica odwiedził wczoraj Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik, który zapewnił o rządowej pomocy dla mieszkańców gminy. - Strat na chwilę obecną nie da się jeszcze oszacować, ale będą one sięgały kilkudziesięciu milionów złotych - mówi Władysław Sadowski, wójt Kamienicy. - Bez wsparcia rządu polskiego tych zniszczeń nie da się odbudować. potrwają one na pewno kilka miesięcy, jak nie lat - podkreśla wójt Sadowski.

Oprócz zalanych domów i podtopionych gospodarstw, woda ogromne szkody wyrządziła w infrastrukturze drogowej. Wiele osiedlowych dróg zostało zniszczonych i zasypanych kamieniami, a także żwirem. Droga wojewódzka 968 na odcinku 5 km od Szczawy do centrum Kamienicy w 10 miejscach jest poważnie uszkodzona. Rzeka Kamienica nie tylko podmyła jej krawędzie, ale też zerwała w kilku jej ciągu po jednym z pasów jezdni. Mimo, że jest zamknięta, to i tak korzystają z niej kierowcy.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?