Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rasy psów. Bouvier des Flandres

(DD)
Bouvier des Flandres to pies twardy, odporny na przeciwności losu
Bouvier des Flandres to pies twardy, odporny na przeciwności losu Fot. 123RF
Kundel, pies podwórzowy, zaganiacz wołów, brudna broda, pies do krów - to nazwy wiejskich psów z Flandrii, które są protoplastami rasy bouvier des Flandres - pisze na portalu psy24.pl Jan Borzymowski.

Wymienione określenia wyjaśniają jednoznacznie, że były to psy twarde, odporne na przeciwności losu, a nie wydelikacone poduszkowce. Ciężka praca na farmie, pędzenie i pilnowanie bydła, wreszcie wykorzystywanie tych psów jako siły pociągowej - wszystko wymagało ogromnej wytrzymałości zwierzęcia.

Bouvier des Flandres to jedna z ras należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów zaganiających. Jest to typ wilkowaty, dogowaty, podlegający próbom pracy. Jedni kynolodzy uważają, że protoplaści rasy pojawili się we Flandrii wraz z hiszpańskimi najeźdźcami, inni twierdzą, że jest to krzyżówka dużego barbeta z mastifami i owczarkami, zwłaszcza pikardyjskimi, jeszcze inni są zdania, że rasa wywodzi się od gryfonów i beauceronów starego typu.

Współczesny bouvier des Flandres to pies o masywnej i krępej sylwetce (wzrost: pies 62-68 cm, suka 59-65 cm; waga: pies 35-40 kg, suka 27-35 kg). Z wyglądu przypomina sznaucera olbrzymiego. W Polsce rasa jest rzadko spotykana i przez laików mylona właśnie ze sznaucerem. Jak podkreśla Borzymowski, bouvier des Flandres charakteryzuje się dystansem do otoczenia, nieufnością i pewnego rodzaju ponuractwem.

Typową dla tego psa cechą jest upór i niezależność, w połączeniu z ogromną opiekuńczością i cierpliwością, zwłaszcza do dzieci. Pies z Flandrii ma korpulentną sylwetkę o obfitej, nieco zmierzwionej szacie, kosmatą brodę i mocno zaakcentowane brwi, spod których kontroluje otoczenie uważnym spojrzeniem nakazującym respekt. Jego szata wymaga trymowania i pracochłonnej pielęgnacji, a zwłaszcza częstego szczotkowania. Umaszczenie ma szare lub z czarnym nalotem, czarne pręgowane.

Bouvier des Flandres porusza się lekko i zdecydowanie. Dobre umięśnienie przy masie ciała nie przekraczającej 40 kg daje w konsekwencji znaczną sprawność. Pojętne i kontaktowe bouviery potrzebują bliskich relacji z opiekunem, inaczej stają się apatyczne i mogą ulegać różnym dewiacjom. Niezwykle aktywne i wytrzymałe, sprawdzają się jako towarzysze wycieczek konnych, rowerowych i pieszych, są także doskonałymi pływakami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski