MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rasy psów: Briard

(DD)
Briard to niespożyty wulkan energii! Może być np. doskonałym stróżem, ale także towarzyszyć nam w uprawianiu wielu sportów.
Briard to niespożyty wulkan energii! Może być np. doskonałym stróżem, ale także towarzyszyć nam w uprawianiu wielu sportów. FOT. 123RF
Kudłaty, o długim włosie i charakterystycznej, spadającej na oczy grzywce. Briard sprawia wrażenie bajkowego, kosmatego stwora o dość solidnych – trzeba dodać – gabarytach.

Według wzorca wysokość psa to 62-68 cm, suk 56-64 cm; waga – 30-40 kg. To przedstawiciel jednej z najstarszych, francuskich ras owczarskich. W piśmiennictwie wzmianki o dużych, kudłatych owczarkach w typie briarda pojawiły się już w VIII stuleciu.

Pierwszy zapis dotyczący bezpośrednio rasy berger de Brie miał miejsce we francuskiej publikacji pod nazwą „Księga Rolnicza”, wydanej w 1809 r., gdzie opisano psa o długiej sierści, pasącego owce i stróżującego. Natomiast pierwszy przedstawiciel rasy został wpisany do Francuskiej Głównej Księgi Rodowodowej w 1885 r.

Przez wieki briard był ceniony przede wszystkim jako pies pasterski o nieprzeciętnych umiejętnościach. Rasa odznaczała się inteligencją, odwagą, wytrzymałością i skutecznością. Dwa, trzy briardy bez problemu i bez pomocy człowieka mogły utrzymać w ryzach stado 600-700 owiec.

Strzegły też domostw, ciągnęły wózki z mlekiem, a podczas I wojny światowej przenosiły meldunki i pomagały sanitariuszom. Dziś briardy to głównie psy do towarzystwa. Ale nie tylko. Bywają wykorzystywane przez policję, wojsko i straż pożarną. Doskonale dają sobie radę z odszukiwaniem osób zasypanych podczas trzęsienia ziemi.

Bo briard zawsze musi być blisko człowieka, a współpraca z opiekunem, pomoc i użyteczność tkwi głęboko w naturze tej rasy. Niezwykle mocno kocha swoją ludzką rodzinę i uwielbia dzieci, nie powinien też być izolowany od innych ludzi i zwierząt. Ruchliwy, o dużym temperamencie i zainteresowany wszystkim co się dzieje dookoła, potrzebuje briard codziennej, znacznej dawki aktywności, pracy z opiekunem lub ciekawych ćwiczeń angażujących jego inteligencję.

Zmęczony i zadowolony chętnie odpoczywa na kanapach i fotelach (to chyba jedyna rasa, która ma zwyczaj zasiadać fotelu jak człowiek!). Typowy briard jest zrównoważony, nie agresywny i nie lękliwy. Bardzo łatwo się uczy, ale szkolenie powinno być zabawą, a nie przymusem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski