Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rasy psów: Buldog angielski

(DD)
Przodkowie buldoga angielskiego byli psami bojowymi
Przodkowie buldoga angielskiego byli psami bojowymi Fot. 123RF
W klasyfikacji najpopularniejszych w Polsce ras buldogi angielskie zajmują 9. miejsce. Wesołe, łagodne i spokojne, całym swym psim sercem kochają właściciela i jego rodzinę, wykazując wyjątkową cierpliwość wobec dzieci.

Z reguły nie są hałaśliwe i nie wymagają zbyt dużo ruchu, mogą więc być znakomitymi towarzyszami osób starszych w codziennych, nie męczących przechadzkach po parku. Dość pokraczna postura buldoga angielskiego - krępa, przysadzista, o dużej głowie, mocno skróconej kufie i z przodozgryzem - wzbudza wesołość i sympatię do tego niebanalnego i niepospolitego zwierzaka.

Ten potomek psów bojowych, walczących z bykami i innymi groźnymi zwierzętami, jak m.in. niedźwiedzie, przeszedł długą drogę do dzisiejszego statusu poczciwego kanapowca. Prawdopodobnie protoplastów rasy należy poszukiwać w starożytności na obszarach Azji Mniejszej. Ich wędrówkę kojarzy się z ekspansją Cesarstwa Rzymskiego, jednak do Anglii trafiły przywiezione przez fenickich żeglarzy.

Między XIII a XVII w. buldog, nie przypominający wyglądem i charakterem dzisiejszego, był bohaterem krwawych widowisk, zakazanych ostatecznie dekretem brytyjskiego parlamentu w 1835 r. Ale już na początku XX w. buldogi nie przypominały swoich przodków. Agresywne i krwiożercze psy, poprzez odpowiedni dobór stały się zwierzętami niezwykle łagodnego usposobienia, wyzbytymi złośliwości i napastliwości. Podkreślenia wymaga jednak fakt, że do dziś zachowały czujność i instynkt obrończy. W sytuacji zagrożenia odważnie reagują, biegnąc w kierunku intruza i charakterystycznie pomrukując, a razie potrzeby - walczą.

Z racji krótkiej kufy i krępej budowy ciała, psy tej rasy mają problemy z oddychaniem (w nocy chrapią) i podczas upałów nie powinny długo spacerować. Także podczas zabawy opiekun musi być czujny, ponieważ buldog angielski, pomimo zmęczenia, będzie kontynuował igraszki, co może zakończyć się przykrym incydentem. Problemem rasy bywają wady serca; często buldogi miewają problemy skórne oraz alergiczne. Ze względu na łatwość tycia wskazana jest dieta niskobiałkowa.

Buldogi bywają białe, płowe, czerwone, niekiedy pręgowane lub srokate (połączenie białego z jednym z poprzednio wymienionych kolorów). Umaszczenie czarne, wątrobiane, czarne podpalane jest niedopuszczalne. Waga: psy ok. 25 kg; suki ok. 23 kg. Wzrost: 30-40 cm.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski